onko jotain eroa kaupan soseissa kuin jos tekee itse..? luulis, että halvemmaksi tulis ostaa valmiina kun tehä itse..(jos sose maksaa n. 20 snt/purkki)
teolliset soseet
.......
4853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
.soseita niin halvalla???
Eiköhän itsetehty ole ""hieman"" halvempaa. ;D
Halvat soseet sisältävät lähinnä vihannes- tai hedelmämehua ja riisitärkkelystä.
Kannattaa tutustua valmissoseiden tuoteselosteisiin.
Tietenkin, jos haluat päästä halvalla, kannattaa "satsata" noihin halpohin valmissoseisiin.
Jos taas haluat antaa lapsellesi ravitsevaa ruokaa, kannattaa valmistaa itse ja tutustua esim. Hippin (www.hipp.fi) ruokiin.
Lue ne tuoteselosteet. Jos hakua jaksat käyttää jostain vuodenvaihteesta löytyy ketju jossa tätä asiaa käsiteltiin: Piltit on 3-4e/kg, hipp 5e/kg ja tuoreet hedelmät ja vihannekset 1-2e/kg (toki joudut ostamaan samaan kilohintaan kuoret yms roskaa).
Mutta niissä pilteissä on vettä puolet, sitä saa hanasta 2e/1000 litraa.... jotta halpaa ja halpaa. Enkä minä ainakaan laita itsetehtyihin soseisiin vettä, lihasoseessa on tilkka jotta ssauvasekoitin jaksaa pyöriä.
Oletko koskaan maistanut noita kaupan purkkisoseita: vetisiä, ei mitään makua, eikä tuoksua.
Parempaa saa, kun keittelet itse pilkkomistasi juureksista paksun soseen, ja pakastat pienissä purkeissa (Tupperware, tai pienissä pakastepusseissa) ja sulatettuun soseeseen lisäät tuttelia tai tissimaitoa. Kyllä se lapsi ansaitsee myös hyvänmakuista ruokaa. Kaupan soseet on paksuja vellejä, jotka on tärkkelyksillä saostettu.