http://www.youtube.com/watch?v=EOm18c5Btiw
Bioenergia tappaa meidät nälkään ja sekasortoon! Käytetään vain kiltisti niitä fossiilisia. Rakastaen ja kohtuudella. Ei keksitä kaikenmaailman ekstrajuttuja, pettuenergioita.
Bioenergia myydään fossilisten päälle, lisämyynnin toivossa. Ilman bioenergiaa päästöt vähenevät.
Bioenergia tappaa meidät nälkään ja sekasortoon! Käytetään vain kiltisti niitä fossiilisia. Rakastaen ja kohtuudella. Ei keksitä kaikenmaailman ekstrajuttuja, pettuenergioita.
Bioenergia myydään fossilisten päälle, lisämyynnin toivossa. Ilman bioenergiaa päästöt vähenevät.
Vastaukset 4
Vanhimmat
.. youtube on ainoa luotettava tiedonlähde. Siihen pitää kaikessa tärkeissä päätöksessä nojataa.
Voi pyhä yksinkertaisuus!
Ihan uskomaton juttu miten uusiutuvia energiamuotoja on alettu vastustamaan ja fossiilinen energia esitetään ympäristömyönteisenä asiana. Eikö kasvihuonekaasujen päästöjä enää tarvitsekaan rajoittaa?
Siinä vasta sekasorto tulee, jos nyt ei aleta kehittämään uusia vaihtoehtoisia energiamuotoja, ja öljyn kysyntä jatkaa kasvuaan ja tuotanto alkaa ehtymään.
Öljyn pumppaaminehan on nyt aivan tapissa, johtuen tästä öljyhuipusta. Mitä tekevät öljy-yhtiöt vastatakseen kysyntään. Raivaavat sademetsät ja valjastavat pellot bioenergian tuotantoon. Markkinoidaan tämä öljyn korvike sitten bioenergiana, vaikka co2 tase on huonompi, kuin pelkällä öljyllä. (tällähetkellä)
Mikäli oltaisiin tyydytty pelkkään vähenevään raaka-öljyyn, päästöt olisivat tippuneet, koska kulutusta olisi aivan väistämättä vähennettävä.
Nyt meno jatkuu entisellään, paitsi että ruoan hinta on räjähtänyt käsiin öljyn ohella.
Sitä vaan tarkoitan. Ajatelkaa välillä vähän kokonaisuuttakin.
Oikeasti bioenergia on meillä esimerkiksi sitä, että metsistä kerätään harvennus- ja hakkuutähteitä ja kantoja haketettavaksi lämmityskattilaan, maatiloilta, puhdistamoilta, teollisuudesta kaikenlaista jätettä biokaasun tuotantoon, pelloilla kasvatetaan biomassaa (on meillä kesantopeltoakin paljon, kai sentään parempi kasvattaa bioenergiaa kuin kesannoida?), ihmiset värkkää aurinkopaneeleja ja aurinkolämmön kerääjiä asuntoihinsa jne. Miksi tällaista toimintaa pitäisi vastustaa?