olen vuokrafirman kautta töissä yrityksessä x. voinko ottaa vuokrafirmasta loparit ja hakea töihin tähän kyseiseen asiakasyritykseen ihan normaalisti? vai onko jotain pykäliä että ei saa, karensseja tms? Vituttaa vaan kun meitä vuokratyöntekijöitä kohdellaan kuin paskaa, eikä edes henkilöstöetuja saa. O**eam kyseessä.
voinko mennä asiakasyritykseen töihin?
5
1233
Vastaukset
- vuokratyöntekijä
saa hakea töihin muihin yrityksiin. Mutta se on eri asia pääseekö vuokratyösopimuksesta eroon (rahatta).
Vuokrafirmalla ja asiakasyrityksillä on keskinäisiä sopimuksia.
Karensseista päättävät työvoimaviranomaiset- ja vapaa tahto
Niin tottakai sitä vapaa ihminen saa vapaassa maassa hakea minne vain töihin. Ei tarvitse edes etukäteen irtisanoutua. Eri asia on että firma joutuu maksamaan sinusta rekrytointimaksun, joka ei riipu edes siitä oletko enää vuokratöissä.
- tyyppi88
... Et saa olla töissä yrityksessä, johon vuokrafirma välittää työntekijöitä, jos olet vuokrafirman listoilla. Muuten ei mitään väliä.
- ymmärrän miksi
minua ei kutsuttu niihin haastatteluihin,
tämä tieto oli ihan uutta minulle.
En tiennyt ettei paikkoja voi silloin hakea,jos on töissä vuokrafirmassa... :/ - 6 kk pitää olla muualla
baronalla on ainakin 6kk kielto että voit mennä vakkariksi asiakasyritykseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6516643Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?384497HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2972597- 1351898
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1311543Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3931496- 141349
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101283Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76982- 115965