"Kosketa, mutt älä puota" sanoi karjalaisperäinen kansakoulunopettajatar oppilaalle Etelä-Pohjanmaalla.
Itäsuomalainen ymmärtää että opettajatar antoi oppilaalle luvan ottaa jonkin esineen käteensä, mutta varoitti pudottamasta sitä lattialle.
Eteläpohjalainen koululainen kuitenkin voi ymmärtää tuon lauseen niin että opettajatar kehoittaa koskettamaan ihmisen jotakin muuta ruuminosaa kuin pakaroita.
Älä koske puohon
6
2533
Vastaukset 6
- Per Snaru
Puolankalaiset eivät varmaankaan ole kuulleet moisesta ruumiinosasta mitään?
- ......./
Perse on joissain murteessa pua, mutta ei puo. Aloittajan sanoma jää näin ollen epäselväksi.
- harakan suuri puo
Perse on nimenomaan puo etelä-pohjanmaalla. Sana puo ei varmaan meilläpäin jää kenellekään epäselväksi.
Esim. "suurisuisesta" (eli paljon puhuvasta) henkilöstä voidaan sanoa "Suuta on niinku harakalla puota!"
Eräs isäntä, joka kyllästyi lasten jatkuvaan kyselyyn mitä hän puupalasta puukolla veistelee, vastasi kyselyyn: "Tappia kysyjän puohon!" - mai sorri ääss
harakan suuri puo kirjoitti:
Perse on nimenomaan puo etelä-pohjanmaalla. Sana puo ei varmaan meilläpäin jää kenellekään epäselväksi.
Esim. "suurisuisesta" (eli paljon puhuvasta) henkilöstä voidaan sanoa "Suuta on niinku harakalla puota!"
Eräs isäntä, joka kyllästyi lasten jatkuvaan kyselyyn mitä hän puupalasta puukolla veistelee, vastasi kyselyyn: "Tappia kysyjän puohon!">> Esim. "suurisuisesta" (eli paljon puhuvasta) henkilöstä voidaan sanoa "Suuta on niinku harakalla puota!"
Oikeasti se sanonta kuuluu: "Suuta on niinku variksella puota". Suuripuo-lintu onkin siis varis eikä harakka. - Sudeettisavolainen
harakan suuri puo kirjoitti:
Perse on nimenomaan puo etelä-pohjanmaalla. Sana puo ei varmaan meilläpäin jää kenellekään epäselväksi.
Esim. "suurisuisesta" (eli paljon puhuvasta) henkilöstä voidaan sanoa "Suuta on niinku harakalla puota!"
Eräs isäntä, joka kyllästyi lasten jatkuvaan kyselyyn mitä hän puupalasta puukolla veistelee, vastasi kyselyyn: "Tappia kysyjän puohon!"... idässä vähän eri sanoin:
- turpaa on kuin variksella persettä
- tappia kysyjän perseeseen
Näihä Rokka ja Vanhala haasteliit kiljukekkerlöis, ko muu joukkue ol jo sammunt:
"...Tiijät sie Ylen Sankia Priha mitä eukkoloil pittää tehhä millo hyö suuttuut?"
"Seivästä puon päälle, khihihi."
Vanhalan kotipitäjä ei kovin tarkkaan selviä koko kirjasta, mutta voisi korvakuulolta olla ehkä jossain Pohjois-Hämeessä tai Keski-Suomessa?
Itä-Berliinissä juhlittiin 1989 muurin kaatumista "Mr. Po"-kilpailulla, jossa valittiin paras maskuliininen peräpää. Onko se sana tullut suomeen sieltäpäin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 101960
- 60883
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun68683- 41645
- 61639
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22552Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33548Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka24512- 46484
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478