Moikka eli siis miten saisin venytettyä parhaimiten jalkapohjaa? Juoksen paljon ja jalkapohjat ovat tästä aina lenkin jälkeen rasittuneet. Olen miettinyt myös tossujen vaihtoa, mitkä olisivat parhaat juoksemiseen?
Jalkapohjat rasittuu
Leeta
4933
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jeps...eli harrasta päkiöillenousuja sekä kantapääkävelyä päivittäin. Ainakin mulla on auttanut samaan vaivaan.
Toinen hyvä apu on juosta ainakin osa lenkeistä mahdollisimman kevytrakenteisilla eli tukemattomilla tossuilla jolloin juuri jalkapohjan lihakset saavat harjoitusta.
Noi jalkapohjan vaivat johtuu enimmäkseen juuri siitä kun juostaan liian tuetuilla kengillä ja sitten jalkapohjan lihakset heikentyvät "tekemisen puutteessa".
Muistan kärsineeni aikoinaan vähän vastaavanlaisista ongelmista. Tietysti tossuissakin on eroja, mutta itselläni uskon auttaneen eniten, että ostin riittävän isot tossut ja jätin nauhat päältä oikeasti löysälle.
Mulla auttaa noihin kipuihin hyvin venyttelyasento, jossa olen kontallani lattialla ja istun kantapäiden päällä. Jalkapöytä siis on mattoa vasten ja varpaat osoittavat taaksepäin. Kankealle aluksi vaikeaa, mutta nopeasti paikat notkistuvat.
Kiitos vastauksista, täytyypä kokeilla noita:)