KANTAPÄÄT KIPEYTYY...??

Aloitin kuntoilun vuodenvaihteessa. Vaaka yllätti. Nyt juoksen aamuisin noin 5-7 kertaa/vko 10km.Aikaa menee tasan tunti. Painoa lähtenyt 25 kiloa. Alan olla muuten kunnossa, mutta kantapäät on ollut pitkään kipeinä.
Vaiva alkaa jo kiusata. Fiiliksiä on juosta.
Mistä kipu ja jäykkyys voisi johtua? Kipu on suunnilleen siinä, mihin akillesjänne kiinnittyy alhaalta.

12

1809

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hölköttelijä

      Taitaa olla alkava tulehdus siellä, venyttely ja kylmä suihku lenkin jälkeen pitäis avittaa ellei niin juoksu lopetettava vähäksi aikaa ja hoidettava vaiva kuntoon ja siihenkin pitäis venyttely ja kylmä auttaa.

      • Nimetön

      • Nimetön kirjoitti:

        Taitaapi olla plantaari faskiitti,eli jalkapohjan kalvojänne on kiristynyt.

        http://www.time-to-run.com/suomi/vammat/top5/plantar.htm

        Oireet ikävä kyllä viittaa moiseen tulehdukseen. Täytynee alkaa hoitaa. OLen vaan niin addekti ihminen, että nyt kun on alkanut tämä "kulukutauti", niin on vaikee olla juoksematta.


      • 897409834uuuuu
        TEERISS kirjoitti:

        Oireet ikävä kyllä viittaa moiseen tulehdukseen. Täytynee alkaa hoitaa. OLen vaan niin addekti ihminen, että nyt kun on alkanut tämä "kulukutauti", niin on vaikee olla juoksematta.

        Kantapää-/jalkapohjavammojen paraneminen ennalleen voi kestää vuodenkin. Eli valmistaudu pitkään kipuiluun. Ja muista venyttely ja kylmähoito.


      • 897409834uuuuu kirjoitti:

        Kantapää-/jalkapohjavammojen paraneminen ennalleen voi kestää vuodenkin. Eli valmistaudu pitkään kipuiluun. Ja muista venyttely ja kylmähoito.

        Toivottavasti ei nyt sentään vuotta. Ostin eilen kylmäpussin, jonka voi jäähdytellä moneen kertaan. Ja Eeze-spray geeliä. Venyttelin eilen lenkin jälkeen ja ajelin sitten fillarilla tunnin pari. Tänä aamuna venyttelin oikein kunnolla...ja sitten juoksin kympin. Taas venyttelin ja kylmensin jalat. Kantapäät on jäykät ja hellät. Jatkanko samaa rataa???
        Lenkkarit ei ole kuluneet väärin. Niillä ei ole kyllä taivallettukaan vielä kun parisataa km.
        Ostin samanlaiset -tyypiset kun oli aikaisemmatkin. Kengissä ei pitäisi olla vikaa.
        Tahtoisin jatkaa tätä "juoksuaikaa", mutta kait se olisi viisasta pitää jokunen päivä huiliakin.


      • 6408923645uuuuuu
        TEERISS kirjoitti:

        Toivottavasti ei nyt sentään vuotta. Ostin eilen kylmäpussin, jonka voi jäähdytellä moneen kertaan. Ja Eeze-spray geeliä. Venyttelin eilen lenkin jälkeen ja ajelin sitten fillarilla tunnin pari. Tänä aamuna venyttelin oikein kunnolla...ja sitten juoksin kympin. Taas venyttelin ja kylmensin jalat. Kantapäät on jäykät ja hellät. Jatkanko samaa rataa???
        Lenkkarit ei ole kuluneet väärin. Niillä ei ole kyllä taivallettukaan vielä kun parisataa km.
        Ostin samanlaiset -tyypiset kun oli aikaisemmatkin. Kengissä ei pitäisi olla vikaa.
        Tahtoisin jatkaa tätä "juoksuaikaa", mutta kait se olisi viisasta pitää jokunen päivä huiliakin.

        Tuossa on 2 kuvaa miten kannattaa venytellä. Eikä se vie kuin 10 minsaa aamuin ja illoin!

        http://www.yths.fi/netcomm/viewarticle.asp?path=8,21,2476,2507&article=1838&index=A&page=1

        En nyt väitä, että sulla on juuri tuo linkin esittelemä plantaarifaskiitti-vamma, mutta tuo venyttely kannattaa silti.


    • Corredor

      Katsoppas myös sun lenkkareiden pohjia, ovatko lenkkareiden pohjat kuluneet siltä kohdalta, mistä jalat kipeytyy. Mulla kuluivat lenkkarin pohjat vuodessa niin että alkoivat kipeyttämään jalkapohjia. Onneksi tajusin ennen kuin vaiva paheni.

    • sulla..

      Aikamoisia määriä juokset jos olet aloitellut vasta alkuvuonna.
      Luulisi noilla harjoittelumäärillä paikkojen hajoavan jo nuoremmillakin kuntoilua aloittelevilla. Eli mun neuvo on "vähennä harjoittelua ja lisää sitä hiljalleen".
      Voisit ottaa mukaan korvaavia lajeja vaikkapa uinti?
      Mä olen itse juossut monia vuosia ja välillä joutuu taistelemaan jalkavammojen kanssa. On mennyt muutama loota ibuprofeenia ja mobilaattia sekä erinäisiä linimenttejä helkutisti.
      Lääkäri ja fysioterapeuttikin on tullut tutuksi... Mut homma jatkuu ja vauhti kasvaa. Tsemppiä ja malttia!

    • Raipe67

      Saattaa myös olla kantapään limapussin alkava tulehdus joka on seurausta liian nopeasti lisätystä harjoittelusta.Hoitona myös kylmähoito tai kortisoonipiikki ja lepo.

      • Pidin sunnuntaina välipäivän. Olen venytellyt ja kylmällä hoidellut. Nyt ma oli aika kankeena ja kivuliaat. Venyttelin ja kävin juoksemassa ihan lähes leposykkeellä puolen tunnin lenkin. Ja sitten venyttelin taas ja laitoin kylmää. Meinaan pitää muutaman välipäivän ja keksiä jotain muuta liikuntaa. Jos ei ala mennä ohi, niin pitänee mennä lääkäriin.


      • pois,
        TEERISS kirjoitti:

        Pidin sunnuntaina välipäivän. Olen venytellyt ja kylmällä hoidellut. Nyt ma oli aika kankeena ja kivuliaat. Venyttelin ja kävin juoksemassa ihan lähes leposykkeellä puolen tunnin lenkin. Ja sitten venyttelin taas ja laitoin kylmää. Meinaan pitää muutaman välipäivän ja keksiä jotain muuta liikuntaa. Jos ei ala mennä ohi, niin pitänee mennä lääkäriin.

        Nyt kun vielä on suhteellisen lämintä, kävele tai juokse paljain jaloin. Jalkapohjan lihakset vahvistuvat ja kalvo- ym. jänteet saavat hierontaa. Hyviä alustoja avojaloin tallusteluun ovat metsäpolut tai soratiet (auts) kunhan varmistuu ettei ole lasinsiruja. Pehmeän upottava hiekkakin on hyvä alusta jalkojen lihasten kannalta.


    • jalkineet tärkeät

      Tarkista ehdottomasti myös juoksutossujen kunto...millään tennareilla ei kannata tuollaisia matkoja juosta.Pitää olla kunnon "iskunvaimentimet" matkassa.
      Ei kauaa tuollaisia matkoja juosta yhdellä tossuparilla.

      Sekä hyvä erikoispohjallinen kevennysterapiana auttaa aina huonoimmissakin popoissa.

      Tässä esimerkki
      http://www.hibiscusbeauty.net/product_info.php/cPath/31_73/products_id/1865

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5615
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4571
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4524
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4330
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4302
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3795
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3192
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3065
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3062
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2160
    Aihe