KANTAPÄÄT KIPEYTYY...??

Aloitin kuntoilun vuodenvaihteessa. Vaaka yllätti. Nyt juoksen aamuisin noin 5-7 kertaa/vko 10km.Aikaa menee tasan tunti. Painoa lähtenyt 25 kiloa. Alan olla muuten kunnossa, mutta kantapäät on ollut pitkään kipeinä.
Vaiva alkaa jo kiusata. Fiiliksiä on juosta.
Mistä kipu ja jäykkyys voisi johtua? Kipu on suunnilleen siinä, mihin akillesjänne kiinnittyy alhaalta.

12

1797

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hölköttelijä

      Taitaa olla alkava tulehdus siellä, venyttely ja kylmä suihku lenkin jälkeen pitäis avittaa ellei niin juoksu lopetettava vähäksi aikaa ja hoidettava vaiva kuntoon ja siihenkin pitäis venyttely ja kylmä auttaa.

      • Nimetön

      • Nimetön kirjoitti:

        Taitaapi olla plantaari faskiitti,eli jalkapohjan kalvojänne on kiristynyt.

        http://www.time-to-run.com/suomi/vammat/top5/plantar.htm

        Oireet ikävä kyllä viittaa moiseen tulehdukseen. Täytynee alkaa hoitaa. OLen vaan niin addekti ihminen, että nyt kun on alkanut tämä "kulukutauti", niin on vaikee olla juoksematta.


      • 897409834uuuuu
        TEERISS kirjoitti:

        Oireet ikävä kyllä viittaa moiseen tulehdukseen. Täytynee alkaa hoitaa. OLen vaan niin addekti ihminen, että nyt kun on alkanut tämä "kulukutauti", niin on vaikee olla juoksematta.

        Kantapää-/jalkapohjavammojen paraneminen ennalleen voi kestää vuodenkin. Eli valmistaudu pitkään kipuiluun. Ja muista venyttely ja kylmähoito.


      • 897409834uuuuu kirjoitti:

        Kantapää-/jalkapohjavammojen paraneminen ennalleen voi kestää vuodenkin. Eli valmistaudu pitkään kipuiluun. Ja muista venyttely ja kylmähoito.

        Toivottavasti ei nyt sentään vuotta. Ostin eilen kylmäpussin, jonka voi jäähdytellä moneen kertaan. Ja Eeze-spray geeliä. Venyttelin eilen lenkin jälkeen ja ajelin sitten fillarilla tunnin pari. Tänä aamuna venyttelin oikein kunnolla...ja sitten juoksin kympin. Taas venyttelin ja kylmensin jalat. Kantapäät on jäykät ja hellät. Jatkanko samaa rataa???
        Lenkkarit ei ole kuluneet väärin. Niillä ei ole kyllä taivallettukaan vielä kun parisataa km.
        Ostin samanlaiset -tyypiset kun oli aikaisemmatkin. Kengissä ei pitäisi olla vikaa.
        Tahtoisin jatkaa tätä "juoksuaikaa", mutta kait se olisi viisasta pitää jokunen päivä huiliakin.


      • 6408923645uuuuuu
        TEERISS kirjoitti:

        Toivottavasti ei nyt sentään vuotta. Ostin eilen kylmäpussin, jonka voi jäähdytellä moneen kertaan. Ja Eeze-spray geeliä. Venyttelin eilen lenkin jälkeen ja ajelin sitten fillarilla tunnin pari. Tänä aamuna venyttelin oikein kunnolla...ja sitten juoksin kympin. Taas venyttelin ja kylmensin jalat. Kantapäät on jäykät ja hellät. Jatkanko samaa rataa???
        Lenkkarit ei ole kuluneet väärin. Niillä ei ole kyllä taivallettukaan vielä kun parisataa km.
        Ostin samanlaiset -tyypiset kun oli aikaisemmatkin. Kengissä ei pitäisi olla vikaa.
        Tahtoisin jatkaa tätä "juoksuaikaa", mutta kait se olisi viisasta pitää jokunen päivä huiliakin.

        Tuossa on 2 kuvaa miten kannattaa venytellä. Eikä se vie kuin 10 minsaa aamuin ja illoin!

        http://www.yths.fi/netcomm/viewarticle.asp?path=8,21,2476,2507&article=1838&index=A&page=1

        En nyt väitä, että sulla on juuri tuo linkin esittelemä plantaarifaskiitti-vamma, mutta tuo venyttely kannattaa silti.


    • Corredor

      Katsoppas myös sun lenkkareiden pohjia, ovatko lenkkareiden pohjat kuluneet siltä kohdalta, mistä jalat kipeytyy. Mulla kuluivat lenkkarin pohjat vuodessa niin että alkoivat kipeyttämään jalkapohjia. Onneksi tajusin ennen kuin vaiva paheni.

    • sulla..

      Aikamoisia määriä juokset jos olet aloitellut vasta alkuvuonna.
      Luulisi noilla harjoittelumäärillä paikkojen hajoavan jo nuoremmillakin kuntoilua aloittelevilla. Eli mun neuvo on "vähennä harjoittelua ja lisää sitä hiljalleen".
      Voisit ottaa mukaan korvaavia lajeja vaikkapa uinti?
      Mä olen itse juossut monia vuosia ja välillä joutuu taistelemaan jalkavammojen kanssa. On mennyt muutama loota ibuprofeenia ja mobilaattia sekä erinäisiä linimenttejä helkutisti.
      Lääkäri ja fysioterapeuttikin on tullut tutuksi... Mut homma jatkuu ja vauhti kasvaa. Tsemppiä ja malttia!

    • Raipe67

      Saattaa myös olla kantapään limapussin alkava tulehdus joka on seurausta liian nopeasti lisätystä harjoittelusta.Hoitona myös kylmähoito tai kortisoonipiikki ja lepo.

      • Pidin sunnuntaina välipäivän. Olen venytellyt ja kylmällä hoidellut. Nyt ma oli aika kankeena ja kivuliaat. Venyttelin ja kävin juoksemassa ihan lähes leposykkeellä puolen tunnin lenkin. Ja sitten venyttelin taas ja laitoin kylmää. Meinaan pitää muutaman välipäivän ja keksiä jotain muuta liikuntaa. Jos ei ala mennä ohi, niin pitänee mennä lääkäriin.


      • pois,
        TEERISS kirjoitti:

        Pidin sunnuntaina välipäivän. Olen venytellyt ja kylmällä hoidellut. Nyt ma oli aika kankeena ja kivuliaat. Venyttelin ja kävin juoksemassa ihan lähes leposykkeellä puolen tunnin lenkin. Ja sitten venyttelin taas ja laitoin kylmää. Meinaan pitää muutaman välipäivän ja keksiä jotain muuta liikuntaa. Jos ei ala mennä ohi, niin pitänee mennä lääkäriin.

        Nyt kun vielä on suhteellisen lämintä, kävele tai juokse paljain jaloin. Jalkapohjan lihakset vahvistuvat ja kalvo- ym. jänteet saavat hierontaa. Hyviä alustoja avojaloin tallusteluun ovat metsäpolut tai soratiet (auts) kunhan varmistuu ettei ole lasinsiruja. Pehmeän upottava hiekkakin on hyvä alusta jalkojen lihasten kannalta.


    • jalkineet tärkeät

      Tarkista ehdottomasti myös juoksutossujen kunto...millään tennareilla ei kannata tuollaisia matkoja juosta.Pitää olla kunnon "iskunvaimentimet" matkassa.
      Ei kauaa tuollaisia matkoja juosta yhdellä tossuparilla.

      Sekä hyvä erikoispohjallinen kevennysterapiana auttaa aina huonoimmissakin popoissa.

      Tässä esimerkki
      http://www.hibiscusbeauty.net/product_info.php/cPath/31_73/products_id/1865

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10253
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2191
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2048
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      981
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      973
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe