Miten voin lihoa?

Nondy.

Moi :) olen 15 vuotias tyttö mulla on syömishäiriö oon 160 pitkä ja painan 34. haluaisin lihoa.. tiiän tää pitäisi kirjottaa sömishäiriöisten palstalle mut siellä ei haluta kuin tulla syömishäiriöisiksi.. voisittekohan auttaa mua jotenki :// oon päättänny et en haluu olla enää näin laiha ku ei voi elää kunnon elämää :( auttakaa miten saisin painoa lisää.. syön nyt ravitsemusterapeutin ohjeiden mukaan: aamupalan, päivällisen, välipalan, lounaan ja illallisen mutta mun paino ei nouse joten pitäisi lisätä jotain herkkuja ruokavalioon.. mitkä olisi hyviä? siis että en saisi huonoja rasvoja liikaa enkä liika sokereita? mikä olisi hyvä tapa lihoa!! auttakaa

7

898

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tillu

      Onneksi olkoon, päätöksestäsi! Olet todella laiha, mutta en silti lähtisi ahmimaan herkkuja, ne eivät nimittäin ole terveellisiä kenellekkään, oli sitten läski tai laiha. Toki herkkuja saa syödä, kohtuudella, esim. kerran viikossa. Sinuna söisin paljon lihaa (proteiineja) ja kalaa (hyviä rasvoja). Tummassa riisissä on paljon hiilihydraatteja ja enemmän kuituja kuin valkoisessa riisissä. Vaikka oletkin huimasti alipainoinen, ei mielestäni kannata ruveta porsaaksi... Siitä voi seurata taas muita sairauksia, kun ei saa tarpeeksi monipuolista ravintoa. Lisäksi mussuttamisesta voi kehittyä jopa bulimiaa... Terveelliset elämäntavat nostavat painosi normaaliin aivan varmasti!! Hiljaa hyvä tulee. Tsemppiä!!!

      • minä vain

        mikäli et ole allerginen pähkinälle, suosittelen pähkinöiden napostelua :) ne sisältävät suuria määriä proteiineja ja HYVIÄ rasvoja, eli et muutu käveleväksi pullataikinaksi.
        Korostan vielä, ett tarkoitan ihan "raakoja" pähkinöitä, eli ei mitään taffelin, estrellan yms. vaan ihan puhtaita pähkinöiä, esim. maapähkinät ja cashew *kuolaa*.


    • 87 kg

      Paino jos olet kirjaa pitänyt aikaisemmista syönneistäsi ja ne näytät ravintoterapeutille varmasti pystyy antamaan jatkohoito ohjeet sinulle uudestaan vastaanotolle.

    • syö niitä

      Minulla on ollut anoreksia 4 vuottä ja olen parantumaan päin. Kun laihdutin rankasti ja jätin tiettyjä ruoka-aineitä pois dieetistäni aloin myös himoamaan niitä. Minulla paino on noussut leivän syönnillä eikä herkuilla. Pystyn syömään rajattomasti vaaleaa ja tummaa leipää päälliset. Päällisinä käytän koskenlaskijajuusto salami, sulatejuusto kurkku tomaatti, kananmuna viipaleita, edam juusto lauantaimakkara, jne.

      Mitä ruokia kaipasit silloin kun laihdutit? Syö niitä.Ja paljon. Nyt kun on LUPA SYÖDÄ ni ihan perusruuatkin maistuu ihanalle. Kerran aikaisemmin kun lähdin nostamaan painoani aloin syömään karkkia ja sipsejä muuta "roskaa" ni en pitänyt lopputuloksesta. Tuntui, että kaikki rasva kerääntyi mahaan ja reisiin. En pitänyt siitä mille näytin. Nyt olen syönyt terveellisesti ja painoa on tullut tasaisesti ympäri kehoa. Ainakin minulla se vähentää lihoamisen tuomaa ahdistusta.

      Painon nousu ei lähde käyntiin heti, koska elimistö tarvitsee aikaa käynnistyä uudelleen. Kun ei ole antanut ravintoa elimistölle ni se on tavallaan alkanut nukkumaan. Ja ruuan sulattaminenkin vie energiaa ja kuluttaa kaloreita. Älä turhaannu jos paino ei lähdekään nousemaan heti.

      Olen tottunut lukemaan noiden "wannabe anorektikoiden" tekstejä ni en ihmettele minkä takia laitoit viestisi tälle palstalle. Olet erittäin fiksu ja kunnioitan päätöstäsi parantua.Harva 15v. osaa ajatella noin kypsästi. Olen 26v. ja 11 vuotta vanhempanakaan minulla ei ole rohkeutta ottaa noin isoa askelta.

      Tsemppiä kovasti :) Ilmoittele täällä palstalla miten sinulla menee. Olisi tosi kiva kuulla. Jospa osaisin ottaa mallia sinulta ;)

    • pähkinöitä

      Suklaa, pähkinät, jäätelö esim. ovat sallittuja ja terveellisiä herkkuja. Lisää myös reilusti ruokaöljyjä ja oikeaa kermaa ruokiin ja vaikka voita leivälle. Kävisikö rasvainen jugurtti myslin kanssa? Turkkilainen jugurtti hillon kanssa on myös hyvää.

    • Nondy.

      voisin kokeilla noil pähkinöil ainaki nyt eka :) mul on kerran päivässä jälkiruoka :) ja oon nyt syönny kerran päivässä jälkiruuaks jotaa hedelmii mut voisin silloin vaikka syödä jotain rahkaa tai vanukasta =) ja sit karkkipäivänä (kerran viikossa) karkkia siis kunnon karkkia =D (toivotaan vaa ettei ala ahistaa :S) ja oo muuten kasvissyöjä.. syön kyl kalaa ja kanaa :) mut en kanan munia =D ja oon nyt tehny aina meijän ruuat kotona koska en haluu et kukaa muu tekee niit ku pelkään et siin ruuas on sit jotaa :/ mut voisin pyytää jos äiti alkais tekee joka päivä ihan normaalii ruokaa meille =) siis ei tämmösii laihis ruokia nii ku nyt syödää..

      mut pelottaa eniten se ahistus :/ ja yritän pikku hiljaa =) nii eiköhän se siitä :) ei kaikkee kerralla nii ei ala ahistaa EHKÄ :)

      kuulostaako hyvältä? :) antakaa lisää neuovoja :)

      kiitos kaikille

    • apua kaipaava

      nainen
      25wee
      sappikivet (ei oo KAI eka kohtausta viel tullu)
      refluksitauti
      muista sairauksista en oo varma
      suolistovaivaa
      kuukautiset epämääräset (lähinnä 2kk välein tulee)
      165cm
      49kg
      kammo ruokaan (isoon määrään lähinnä)
      kammo rasvoihin

      miten onnistuisin lihomaan ilman että joutusin koko ajan pelkäämään kipukohtauksia?ja haluan nimenomaan läskiä,en lihasmassaa.tää stressaaminen ei yhtään helpota kyllä tätä lihotuskuuria....huoh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1203
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      80
      1084
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1055
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      930
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      888
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      59
      819
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      72
      701
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      642
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      622
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      520
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      485
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      460
    17. 43
      457
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      38
      425
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      18
      403
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe