Kysymys voi olla outo mutta pitääkö golfia pelata vastakkaiselta puolelta kuin miten löisi kiekkoa/sählypalloa/pesäpalloa?
Aikoinaan koulussa opetettiin koko luokka pelaamaan ns. väärältä puolelta, joka ei tuntunut yhtään luontevalta.
Kätisyys
4
5188
Vastaukset
- Mullikaani
No niin, ensinnäkin golfia ei todellakaan "pidä" pelata miltään puolelta; jotkut pelaavat oikealta ja jotkut (vähemmistö) vasemmalta. Siis noi oik. ja vas. ovat samat kuin lätkän right ja left. Käsittääksen useimmat oikeakätiset ihmiset pelaavat lätkää leftiltä ja golfia oikealta, mutta poikkeuksiakin on paljon - mä esim. olen oikeakätinen ja lyön golfpalloa oikealta mutta lätkää skulaan rightilta. Eräs oikeakätinen (lätkää leftiltä) kaverini aloitti 15 vuotta sitten golfin oikealta, mutta kahden kauden jälkeen totesi vasurin sopivan hänelle peremmin ja vaihtoi puolta sekä mailoja. Pelaa tänäkin päivänä vasurilta tukevasti singelin händärillä.
Kerroit että teillä koko luokka opetettiin pelaamaan "väärältä puolen", eli tod.näk. juuri oikealta, miten useimmat golfpalloa lyövätkin. Kommenttisi siis viittaa siihen että olisit selkeästi "vasuri" golfissa. mene paikalliselle golfkentälle kokeilemaan molemman puolen mailoja, sillä se selviää. Mitään oikeaa ja väärää ei ole olemassakaan!- TepoT
On ollu sitten liikunnanopettajat melko välkkyjä. Tuntuu aika hullulta, koska kaikki muutkin jotka kiekkoa/bandya harrastavat ovat ihmetelleet tuota, että miksi väärältä puolelta piti lyödä.
Ite pelaan Rightilta. Olen umpivasuri jallalla kuin kädelläkin ja golfia tuntuu luontevalta lyödä pallon vasemmalta puolelta niinkuin lyödä pesäpalloakin.
Kiitoksia näistä tiedoista. - terotero
TepoT kirjoitti:
On ollu sitten liikunnanopettajat melko välkkyjä. Tuntuu aika hullulta, koska kaikki muutkin jotka kiekkoa/bandya harrastavat ovat ihmetelleet tuota, että miksi väärältä puolelta piti lyödä.
Ite pelaan Rightilta. Olen umpivasuri jallalla kuin kädelläkin ja golfia tuntuu luontevalta lyödä pallon vasemmalta puolelta niinkuin lyödä pesäpalloakin.
Kiitoksia näistä tiedoista.Mulla oli tuossa pari vuotta sitten sama ongelma kun aloitin golfin peluun. Oon vasuri mutta jo alusta asti swingi tuntui luontevammalta rightin mailoilla. Kokeilin toki alussa leftiäkin.
Mulla on tosin vankka pesistausta ja pesistäkin löin oikeelta.
Nyt on pari vuotta golfia takana ja ei oo ollu mitään ongelmia.
- Happy Gilmore?
Oon oikeekätinen, lyön Pesäpalloo vasen kylki kentälle päin, lätkää pelaan vasen käsi alhaalla. Golfia lyön(alottelen, opettelen lyömään) vasen kylki lyöntisuuntaan. Onko vasen kylki väylän suuntaan pelaavat nyt se minority vai majority? Ekaa kertaa kun oon rangella ollut ni näin opetettiin lyömään, ja se myös tuntuu luonnollisilmalta. Hurahdettuani lajiin oon nyt käyny n. 20 kertaa rangella, sain kaverilta pari vanhaa mailaa, puu5:sen ja rauta3:sen, niillä oon opetellut lyömään. PuuFemmalla pystyn lyömään n. 120m ilmassa Ja raudalla n.150m. Tarkotuksena ois talven aikana perehtyä sääntöihin ja käydä sisähallissa lyömässä ja keväällä suorittaa greencard.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1104326
- 793523
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843365Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223331Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?263268- 742936
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642817"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852579- 92522