Nivelpsori ja punttisali

Vuosikaudet treenannu punteilla, nyt sitten psori ranteissa. Onko kokemuksia, oletteko joutuneet lopettamaan psorin takia. Olen koettanut nostella olemattomilla painoilla kaikki työntöliikkeet kivun takia, veto ei tunnu ikävältä. Nypläämäänkö tässä ryhdyttävä, pitäisköhän vaan haeskella köyttä?
1124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Aktiivistä punttitreeniä tein toista vuosikymmentä mutta se vaihtui psorin myötä 2krt/vko tehtäväksi kevyeksi kuntopiiriksi. Sormet ei kestä vetoja ja kyynärpäät eikä olkapäät punnerruksia eikä juuri vetojakaan. (Tuo nypläys voi kyllä rasittaa ranteita ja myöh. ehkä sormia joten kannata harkita sitäkin eikä tuo köyden hakeminenkaan kannata.) Treeniä sen mukaan mitä kroppa kestää, ei kannata rikkoa itseään vaan yrittää pitää paikat siinä kunnossa jotta voi sitten treenailla vielä vuosienkin kuluttua.Malttia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pesämuna kirjoitti:

Vuosikaudet treenannu punteilla, nyt sitten psori ranteissa. Onko kokemuksia, oletteko joutuneet lopettamaan psorin takia. Olen koettanut nostella olemattomilla painoilla kaikki työntöliikkeet kivun takia, veto ei tunnu ikävältä. Nypläämäänkö tässä ryhdyttävä, pitäisköhän vaan haeskella köyttä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu