Ruokaan tuntuu menevän rahaa ihan tolkuttomasti. Aivan käsittämätöntä että ruoan hinnan "on annettu mennä" tällaiseksi. Kaikkein paras tapa auttaa pienituloisiakin olisi halpa ruoka.
Itse yritän säästää ruokamenoissa ostamalla kaiken Lidlistä ja muualta (eli käytännössä isoimmista marketeista)vain sen mitä ei Lidlistä saa. Lidlissä on moni tuote paljon halvempi kuin muualla eikä laatukaan ole mielestäni läheskään kaikissa tuotteissa huonompi. Ja ihan mielenosoituksellisista syistäkin suosin Lidliä, en siis halua kannattaa noita isoja marketteja. En osta eineksiä enkä osta suomalaisia tuotteita, sillä ne ovat kalliita. yritän valmistaa itse ruoan mahdollisimman pitkälle ja välillä leivon leivätkin itse.
Päätä huimaa erityisesti oltermanni juusto, se 17 % ja se pienempi ilmeisesti puolen kilon pakkaus, joka maksaa yli 5 euroa! ja sitten a rasvaton ja maustamaton litran jugurtti maksaa meilläpäin reilusti yli 2 euroa!
en usko että ruoan alv:n alennus koituisi meidän kuluttajien hyväksi. kauppiaille se menee.
Itse yritän säästää ruokamenoissa ostamalla kaiken Lidlistä ja muualta (eli käytännössä isoimmista marketeista)vain sen mitä ei Lidlistä saa. Lidlissä on moni tuote paljon halvempi kuin muualla eikä laatukaan ole mielestäni läheskään kaikissa tuotteissa huonompi. Ja ihan mielenosoituksellisista syistäkin suosin Lidliä, en siis halua kannattaa noita isoja marketteja. En osta eineksiä enkä osta suomalaisia tuotteita, sillä ne ovat kalliita. yritän valmistaa itse ruoan mahdollisimman pitkälle ja välillä leivon leivätkin itse.
Päätä huimaa erityisesti oltermanni juusto, se 17 % ja se pienempi ilmeisesti puolen kilon pakkaus, joka maksaa yli 5 euroa! ja sitten a rasvaton ja maustamaton litran jugurtti maksaa meilläpäin reilusti yli 2 euroa!
en usko että ruoan alv:n alennus koituisi meidän kuluttajien hyväksi. kauppiaille se menee.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Päätä huimaa erityisesti oltermanni juusto, se 17 % ja se pienempi ilmeisesti puolen kilon pakkaus, joka maksaa yli 5 euroa!"
kuvittelet voitavan tehdä juustosta halpaa?
Yhden juustokilon valmistukseen tarvitaan n. 10 litraa maitoa, ei sekään ole ilmaista. Valmistusprosessi kestää kuukausia, siitä tulee isot säilytyskulut työvoima- ja laitekulujen lisäksi.
En kommentoi viestiä muuten kuin tuolla ettet halua kannattaa isoja marketteja,suosit siis ulkomaista Lidliä ja näin ollen rahasi menevät ulkomaiselle paljonkin suuremmalle kaupalle kuin jos kannattaisit suomalaisia isoja marketteja.Ehkä myös kotimaiset ,esim.vihannekset,ovat kalliimpia mutta myös paremman makuisia ja niistä raha jää enimmäkseen kotimaahamme.
vihannekset ovat Keskosta tai Sokoksesta ostettuina ja kalliimmalla vielä, paremman makuisia kuin Lidlistä ostetut kotimaiset vihannekset. Saattavat olla jopa samasta puutarhasta peräisin.
Mitä enemmän ostamme Lidlistä, sitä nopeammin hinnat putoavat kotimaisisakin kaupoissa. Kyllä periaatteet ovat hyvä asia mutta tyhmyys on pahasta.
Katselet tietenkin suomalaista kauppiasta mieluimmin, kun hän pyyhkäisee miljoonamersullaan pölyt silmillesi, kuin vastaavaa sakemannia.
mainitsinko minä mistä vihannekseni ostan?
kylä-, lähi- ja kivijalkakaupat. Nyt marketit ympärivuorokautisella aukiolollaan hävittävät loputkin pienet kaupat. Eihän pikkukaupoista nytkään haeta päivällä esim elintarvikkeita, eihän niiden suppea, usein laaduton valikoima houkuta. Niissä käydään, kun ei ole muuta vaihtoehtoa.