Seesamherkku?

namipossu

En ole löytänyt mistään hunajalla ja sokerilla
makeutetun seesaminsiementangon kalorimäärää.
Niitä saa tavallisista kaupoista, paketti
painaa 50g ja sisältää kolme lätkää. Onko
teidän mielestänne kyseessä sallittu nautinto
vai onko kalorimäärä karkkien luokkaa?

3

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • namipossu

      Kaveri soitti ja tarkisti asian Painonvartijoiden
      vihkosista. 40g/ 4,5 pointsia ja toisen valmistajan
      kyseinen tuote 30g / 4p. Ja jos yksi piste on noin
      60 kaloria, ei tuo äkkiseltään katsottuna terveys-
      tuote olekaan kovin kevyt... Mä en kestä, miksi
      kaikki hyvä lihottaa!!!?!! :(

      • herbuska

        mä oon kans epätoivonen, kun tuntuu et mitään ei voi syödä, kun kaikki lihottaa. mulla on paino jämähtänyt, en vaan laihdu, vaik kuinka vält'än valkosia jauhoja perunoita sun muuta ja suklaatakaan en oo syönyt pitkään aikaan,.


      • näin mulla toimii
        herbuska kirjoitti:

        mä oon kans epätoivonen, kun tuntuu et mitään ei voi syödä, kun kaikki lihottaa. mulla on paino jämähtänyt, en vaan laihdu, vaik kuinka vält'än valkosia jauhoja perunoita sun muuta ja suklaatakaan en oo syönyt pitkään aikaan,.

        Yksinkertaisinta on laskea kaloreita - silloin voi käyttää päiväkiintiönsä joskus vaikka suklaaseen jos tarve on kova. Mikään ei lihota, jos ei sitä syö liikaa (ja toisinpäin - terveelliselläkin ruoalla saa itsensä lihomaan jos tarpeeksi syö).

        Avuksi www.fineli.fi. Alku on työlästä, mutta äkkiä oppii arvioimaan. KTL:n sivuilla taisi olla myös Ruokakori-palvelu, jonne voit syöttää päivän syötäväsi ja se laskee ravintoarvot puolestasi. Näin voi huolehtia myös ruoan terveellisyydestä.

        Jos liikakiloja oikeasti on, onnea matkaan. Opiskeluissani törmään lähes päivittäin siihen, kuinka ihmiset syövät itsensä sairaaksi eivätkä halua, pysty tai ymmärrä laihduttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      78
      2464
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1301
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      895
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      29
      731
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe