Onko siinä perää, että Jesus on egyptiksi Isus eli son of Isis?
Hieroglyfit kuulemma kertovat tämän.
Hieroglyfit kuulemma kertovat tämän.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
eli Jeshua on egyptiksikin Jeshua. Pekkakin on englanniksi Pekka, eli nimiä ei voi kääntää toisille kielille.
Vai ei voi muka kääntää? Entäs sitten Johannes = John = Ioannes jne.? Tai Mary = Miriam = Maria?
Nimiä nimenomaan ON "käännetty" eri kielille. Vaikka nykyään Jesus on yleisin Jeesus-nimi, niin onhan näitä tällaisia kuin mainitsemasi Jeshua, Yeshua, Joheshua (...Joosua?) jne.
Miksi sitten Georgea sanotaan yrjöksi?
Monet Jeesuksen tekemistä ihmeistä esiintyvät ensin Horuksella. Horushan oli Isiksen poika, joten en yhtään ihmettelis, vaikka kritityt olisivat kopioineet jopa nimen.
Toisaalta siinähän olisi järkeä. Otetaan vieraasta (egyptiläisestä) uskosta jokin mielenkiintoinen jumaluus, kuten Horus ja sijoitetaan se uuteen paikkaan. Jeesus olisi siis päivitetty versio Horuksesta tai ei oikeastaan edes päivitetty, vaan suora kulttuurilaina.
mielenkiintoista, niistä voi lukea mistä?
mikään 'Jeshua-klooni' taida olla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Horus
http://en.wikipedia.org/wiki/Horus
on kreikkaa...
Olet aivan saman lukenut kuin minä!
Eli tosiaan, tämä on totista totta. Nimi on lukenut eräässä hautaholvissa egyptissä jo kauan ennen kuin itse jeesuksen kerrottiin syntyneen.
Jännä juttu.