Löysin asuinpaikkamme läheltä valtavasti variksenmarjoja. Osaako joku sanoa, minkälaista (lähinnä maku) mehua variksenmarjoista saisi ja minkälaisella ohjeella? Tällä hetkellä mietin vaivaudunko poimimaan nuo marjat vai jätänkö ne suosiolla metsään. Kiitoksia rakentavista kommenteista jo etukäteen.
Variksenmarjamehu
6
5245
Vastaukset
- HYVÄ KUN TEET
siitä mehua meillä sekoitetaan 50% mustikkaa 50% variksenmarja tulee hyvä juomaa.
- smk80
erinomaista ja terveellistä mehua tulee variksenmarjoista (eilen juuri itse mehustin)! marjoja kasvaa vielä runsaasti samassa paikassa niin mukava poimia. Poimihan marjat parempaan talteen!
- yllätynyt
tein minäkin eka kerran mehua ja luin titoja onkin mahtava vitamiini pommi eikun metsää kerämään ,niitä on paljon ,kyllä kannattaa
- varis -kaarnikka
Variksenmarja-raparperihillo
1 kg variksenmarjoja
0,8 kg raparperipaloja
0,6 kg hillosokeria
(1 maustemitallinen kanelia)
Laita puhdistetut marjat ja raparperipalat ja sokeri ( kaneli) kerroksittain kattilaan. keitä pienellä lämmöllä noin 15 minuuttia. poista vaahto huolella. Purkita puhtaisiin purkkeihin.
Miksei myös mehuksi- hyviä ovat
Muistelisi että variksenmarjoissa, vaikka makua ei mustikan vertaisesti, olisi antioksidantteja enemmänkin
- näin ikkäseen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1751959- 1721711
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691578Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241393Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys981335Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1541028- 1001017
Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731017Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228846Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,55769