Suomen venäläisten turvaaminen

Venäjä on ilmoittanut, että se huolehtii ulkomailla asuvien venäläisten turvallisuudesta vaikka asein. Venäjän valtiojohdon kertomana tuommoisen käsityksen julistaminen nyt ei ole mikään ihme eikä uutuus, vaika semmoinen kanta onkin kansainvälisen lain vastainen. Asia ei muuksi muutu siitäkään, että mm. USA on jo iät ja ajat toiminut käytännössä saman Amerikan etujen ulkomailla turvaamisen periaatteen mukaisesti. Täytyy kyllä myöntää, että melkoinen lisäihmetyksen aihe oli se, että myös Ranskan presidentti antoi äskettäin tukensa tälle Moskovan näkemykselle.

Joka tapauksessa Suomen vallanpitäjien eli hallituksen, eduskunnan ja tasavallan presidentin pitäisi kiireen vilkkaa huolehtia siitä, että meille Suomeen säädettäisiin semmoinen laki, jossa EU:n ulkopuolisilta ostajilta otettaisiin pois maanosto-oikeus. Niinhän on tehty tai ainakin rajoitettu maanostoa muutamissa EU-maissa. Suomen hallitus luimistelee ja luikertelee asiassa kuin mato koukussa ja tarjoaa mm. semmoista veruketta mitääntekemättömyydelleen, että EU-oloissa ei semmoista kieltoa muka voida tehdä. Toiset ovat voineet. Kyllä niin voitaisiin tehdä meillä Suomessakin.

Suomalaisten äänioikeutettujen on korkea aika tehdä vaaliuurnilla uusia valintoja. Kaikki kolme suurinta puoluetta ovat käytännössä osoittaneet kykenemättömyytensä eli ne ovat impotentteja tärkeimmässä tehtävässään eli kansakunnan eduista huolehtimisessa. Lähivuosien aikana on korkea aika saada Suomeen semmoinen valtiojohto, joka katsoo päätehtäväkseen oman kansakunnan, suomalaisten etujen turvaamisen. Selvyyden vuoksi totean, että NATO-hinkuinen sotakohellus ei ole meidän etujemme mukaista.

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansalainen II

      Oikein. Korkea aika saada muutos ulkomaalaisia hyysäävään politiikkaan.
      Äänestän taatusti sellaista puoluetta jolle Suomi ja sen identiteetti on tärkempää kuin ulkolaisten silittely.
      Suomen edut ovat n:o 1
      Muuten olemme kohta tilanteessa jossa meillä ei ole omaa mahdollisuutta määrätä asioistamme. Nykyinen ulkoministeri tekee tosi pahaa jälkeä viedäkseen meitä Natoon. Ei ihme , että USA:n ulkoministeri kehuu häntä.
      Suomi turvattava suomalaiseksi.

    • Määrää

      Tärkein ja kiirellisin muutos on rajoittaa tänne tulevien venäläisten määrä olemattomaksi.Lisäksi Suomen kansalaisuuden saantia olisi kiristettävä huomattavasti ja Suomen kansalaisuuden sijaa muukalaispassi matkustusta varten.Maaomaisuuden tai kiinteistöjen osto Suomesta EU:n tai ETA:n ulkopuolisille kansalaisille tulisi rajoittaa siten,että maassa on asuttava ja työskenneltävä.Siis pelkät käynnit eivät riittäisi kiinteistöjen tai maaomaisuuden ostoon.

      • piikkiq

        Pyrkii juuri päinvastaiseen suuntaan.

        Kielikoe on kuulemma liian vaikea jos joku reputtaa kokeessa.... oli ainakin teksti-tv uutisissa eilen.

        Tuo maahan tulokysymys lienee myös olennainen
        osa tuota Sisäministeriön kansliapäällikön valintaa.

        Antoihan Ritva Viljanen perustamalleen maahanmuutoa selvittävälle komitealle selvät "fakta"

        "Työperäinen maahanmuutto kasvoi viime vuonna 65 prosenttia, mutta korkea työttömyys maahanmuuttajien keskuudessa on edelleen ongelma, kuvaa sisäministeriön kansliapäällikkö Ritva Viljanen. Kansliapäällikön mukaan myös syrjintä on omalta osaltaan syy korkeaan työttömyyteen. Maahanmuuttajien keskuudessa työttömyys on 22 prosenttia." US-netti

        Joten kun Arajärvi on jo saanut ennakkoon syyn ulkomaalaisten kohtelusta täytyy vain löytää Ritva Viljasen esittämälle väitteelle todisteet.

        Hyvä ja helppo tehtävä Presidentin puolisolle.

        Joten ei ole mitään syytä olettaa, että maahanmuuttoa rajoitettaisiin...
        Ja varmaan kohta suomen kansalaisuuden saa jos ilman huiomattavaa aksettia osaa sanoa Hyvää Päivää.

        Suomaliset ovat vähemmistö omassa maassa jo parinkymmenen vuoden päästä.

        Piikkiq

        ps. sosialismi on rikos ihmniskuntaa vastaan


    • Tässä asiassa ja asetelmassa on monta puolta. Ensinnäkin tuo maanosto-oikeus ja maanomistusoikeus ovat tärkeämpiä ja isompia asioita kuin mitä meidän valtiojohtomme on muilta kiireiltään arvioinut. Valtiojohtomme on lyhytnäköisyydessään ja piittaamattomuudessaan väärässä kiinteistökauppa-asiassa. Pahinta on, että valtiojohtomme ei itse tajua olevansa väärässä. Tarvitsemme uuden valtiojohdon kokonaisuudessaan. Nykyisten kolmen suurimman puolueen keskinäinen "vuorotteluvalta" pitää saada kokonaan pois päiväjärjestyksestä. Muutoin ei mikään muuksi muutu.

      Ulkomailta Suomeen tulijoissa on monenlaisia ryhmiä, jotka ovat keskenään erilaisia. Viime vuosisadan alusta muistamme Venäjän vallankumouksen jaloista Suomeen henkensä kaupalla paenneet tänne tulijat, joihin me suomalaiset suhtauduimme usein epäoikeudenmukaisella vieroksumisasenteella. Silti he ovat jäsentyneet suomalaiseen yhteiskuntaan mallikelpoisesti. Toisena esimerkillisenä ryhmänä ovat Chilen pakolaiset 1970-luvulta. Myös heillä oli todellinen hengenhätä. Chilen olojen normalisoiduttua useimmat Chilen pakolaiset ovat palanneet takaisin kotimaahansa. Osa chileläisistä on jäänyt Suomeen ja ovat sopeutuneet täkäläisiin oloihin mallikelpoisesti hekin.

      Tässä yhteydessä on paikallaan muistaa myös täältä Suomesta maailmalle suuntautunut siirtolaisuus. Meiltäkin on lähdetty ulkomaille aikojen mittaan vaihtelevalla menestyksellä. Monet ovat onnistuneet pärjäämään maailmalla ja heistä puhutaan, kun suomalaista siirtolaisuutta käsitellään julkisuudessa.Toisaalta monet suomalaiset ovat kuitenkin katkerasti epäonnistuneet ulkomailla ja heidän kohtalostaan yleensä visusti vaietaan. Asioissa on puolensa ja toisensa.

      Tämä lavea johdanto tuo meidät asian ytimeen. Viimeisin ankara lamakausi 1990-luvulla tarjoaa hyvän opetuksen. Meidän sosiaalinen turvaverkkomme oli saatu kuntoon ensimmäisen kerran maamme historiassa tilanteessa, jossa lama tuli päälle. Ensimmäisen kerran Suomen historiassa me kansakuntana vältimme maastamuuton ryöstäytymisen valtaviin mittoihin. Se oli turvaverkkomme ansiota. En ole samaa mieltä sosiaalisen turvaverkkomme romuttamista ajavien kanssa.

      Meidän sosiaalinen turvaverkkomme on suurella vaivalla ja vuosikymmeniä kestäneellä pitkäjänteisyydellä rakennettu meitä suomalaisia varten, omaa kansakuntaamme varten. Ei meidän tarvitse tarjota tätä etuutta kaikille ulkomailta tulijoille. Valikoidusti voimme antaa apua sen tarpeessa oleville kuten teimme esim. chileläisten kohdalla. Mistään automaatista ei voi olla kysymys. Jos EU edellyttää ja vaatii jotain muuta, niin erotaan sitten EU:sta. Niin yksinkertaista se on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      51
      1439
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      169
      1234
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1067
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      1002
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      207
      942
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      902
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      54
      838
    8. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      28
      809
    9. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      802
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      775
    Aihe