muutama sana

murteella?

Yritän keksiä yhteen kansainväliseen roolipeliin nimeä hahmolle, joka käyttää jousipyssyä aseena ja eläintä tavallaan ajokoirana.

Haluan ylläpitää suomalaista kulttuuria nimenvalinnassa. Tässä muutamia sanoja, jotka olisi hauska nähdä omalla murteellasi. Kirjakielenä ne ovat hieman liian usein käytettyjä, joten murteella ehkä niistä saisi ainutlaatuisempia.

Metsästäjä, Jousimies, Jousiampuja, Saalistaja

4

1694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin..

      Metsästäjä = metästäjä
      Jousimies = joosmies
      Jousiampuja = joosampuja
      Saalistaja = sualistaja

    • eipä kummoisia

      mehtämies/mehästäjä, jousmies, jousampuja, tai jos metsästää, jousmehästäjä, saalistaja hmmm... miettii, sualistajahan se olisi, mutta keksiskö jotain parempaa.... jahtaaja :), ei hyvä. jahtimies. Ei nyt oikein irtooooo.

      • keksiä

        Nuo oli tuollaisia esimerkkejä kun mielikuvitus on niin köyhää. Kaikki sanat kelpaa, jotka viittaavat metsästävään ihmiseen. Tosin tuliaseilla metsästäviä en voi laskea joukkoon kun siinä pelissä ei sellaisia ole.


    • järviseudulla sanottais

      että kyseessä on metästäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      245
      7504
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3941
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2208
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1577
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      46
      1490
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1382
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1204
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1012
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      948
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      927
    Aihe