HCM nyt takana brutto oli 4h8min49sek ja oli eka kokonainen.
Nyt miettii vaan millo tästä taas pääsee lenkille ja treenaa taas..
Elikkä kertokee kokemuksia millo ootte taas päässy maran jälkee treenailemmaan. Tai missä oli hyviä ohjeita, esim. netissä?
Nyt miettii vaan millo tästä taas pääsee lenkille ja treenaa taas..
Elikkä kertokee kokemuksia millo ootte taas päässy maran jälkee treenailemmaan. Tai missä oli hyviä ohjeita, esim. netissä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Haile Gebrselassie (s. 18. huhtikuuta 1973) on etiopialainen, amhara-heimoon kuuluva kestävyysjuoksija. Häntä pidetään yhtenä kaikkien aikojen parhaista pitkän matkan juoksijoista.
Hän on voittanut urallaan muun muassa neljä 10 000 metrin maailmanmestaruutta, kaksi olympiakultaa ja neljä sisäratojen maailmanmestaruutta. Nykyisin Gebreselassie keskittyy pääasiassa maratonjuoksuun. Berliinin maratonin hän on voittanut vuosina 2006 ja 2007. Hän on saavuttanut voitot myös Amsterdamin ja Fukuokan maratoneilta.
Urallaan Gebrselassie on juossut 18 virallista maailmanennätystä. Vuonna 2007 hän juoksi kolme ennätystä. 27. kesäkuuta 2007 hän juoksi Ostravassa uuden maailmanennätyksen 20 000 metrin juoksussa ajalla 56.26,0 sekä tunnin juoksussa tuloksella 21 285 metriä.[1] 30. syyskuuta hän juoksi Berliinin maratonilla uuden maailmanennätyksen 2.04.26 ja paransi Paul Tergatin ennätystä 29 sekunnilla."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Haile_Gebrselassie
tuosta marasta.Ainakin viikko, pari kevyesti joka tark että kävelyä, jumppaa, venyttelyä.Malttia!
Sitten vaan syksyn hölkkäkisoihin, sellaista :)
tv. itsekkin Hesan maran juossut
Sunnuntaina aamupäivällä viiden kilometrin
lönköttely.
Maanantaina sama vähän reippaammin eli hyvää maratonvauhtia.
Tänään tiistaina ei enää entiset tuntunut
joten rytmiä vaihdellen kympin lenkki.
Jatkossa sitten vaan normaalit juoksu- ja
syömätavat.
Voi siis huoletta juosta jos jalat vaan kestää. Mul on hirveet lenkkihimot nyt ja ei ois malttii levätä enää.
Lepokin on tärkeää ja itse olen maratonien jälkeen tehnyt seuraavan juoksulenkin vasta torstaina vaikka hirveä hinku lenkille itselläkin on ja "laiskottelu" vaikeaa! Se on luonnollista kun on tottunut siihen 5-6 kertaa viikossa tahtiin...Kunto ei muutaman päivän levolla mitenkään huonone, päinvastoin.
Nyt alkaa muuten tuntua jalat täysin normaaleilta 3.20 vauhtisen HCM:n jäljiltä...
Huomenna taas intoa täynnä kevyelle lenkille :)