Syömäpuikot tuoksuvat....

Tipi

Sain lahjaksi kauniin puisen 4:n hengen ateriointisetin, mikä sisältää syömäpuikot & pidikkeet, kastikeastiat ja ruokailualustat.
Ne T-u-o-k-s-u-v-a-t Todella voimakkaasti.
Ellen olisi kohtelias käyttäisin 'tuoksu' sanan sijaan peräti toista ilmaisua...
Mutta setti on kaunis ja tarkoitettu käytettäväksi.
Osaisitteko neuvoa miten tuoksun saa pois.
Se tarttuu käsiinkin, kun välineitä koskettaa.
Aiheuttaa päänsärkyä.
Pesua? Millaisella pesuaineella, etten pilaisi kaunista lahjaani.
*Nyyh* Apua....

8

2399

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pestä
      • Tipi

        Lähti aivan uskomaton määrä väriä!
        Laitoin kamat uudelleen veteen ja latasin rasvaa irroittavaa pesuainettaa mukaan ja yhä irtosi väriä ja jotain öljyntapaistakin.
        Puljasin välineiden ja veden kanssa mota tovia. ne tuoksuvat yhä melko voimakkaalle, joten harkittavaksi jää, päätyvätkö ruokapöytään vai kirpputorille (niin lshja kuin ovatkin)


      • tietämätöntä
        Tipi kirjoitti:

        Lähti aivan uskomaton määrä väriä!
        Laitoin kamat uudelleen veteen ja latasin rasvaa irroittavaa pesuainettaa mukaan ja yhä irtosi väriä ja jotain öljyntapaistakin.
        Puljasin välineiden ja veden kanssa mota tovia. ne tuoksuvat yhä melko voimakkaalle, joten harkittavaksi jää, päätyvätkö ruokapöytään vai kirpputorille (niin lshja kuin ovatkin)

        Sait lahjan mutta hajun vuoksi heidät sen pois? Eikö kotonasi ole lasivitriini hyllyä johon voisi laittaa lahjasi esiin? Olisi aika suuri loukkaus jos lahjan heität pois.


      • Tipi
        tietämätöntä kirjoitti:

        Sait lahjan mutta hajun vuoksi heidät sen pois? Eikö kotonasi ole lasivitriini hyllyä johon voisi laittaa lahjasi esiin? Olisi aika suuri loukkaus jos lahjan heität pois.

        Ei kierrätys ole pois heittämistä.
        Sain sen tuoksun pois.
        Setti onnyt käytössä. ^___^


    • sait

      tuoksun pois?

      • Tipi

        Tuulettamalla (hehe) ja lopulta paiskasin setin kylmästi veeen ja hankasin varovasti Fairylla. Kuivatin ulkona ja annoin vielä tuulettua muutaman päivän.
        Kyllä ne vieläkin tuoksuvat, mutteivät enää häiritsevästi.


    • setin??

      Todella outo homma, koska itämailla ei numeroon liitetä mitään koska sitä pidetään kuoleman lukuna.
      Olisiko feikkipakkaus jostain? Varo niitä puikkoja!

      • Tipi

        Kiinalainen setti ja ihan oikea.
        Kysyin sitä Kiinalaiselta tuttavaltani.
        Naureskeli vain kun kerroin miten olin putsannut setistä tuoksua.
        Ei ole ollut ongelmia, vaikka luku onkin epäonnen luku.
        Mulle sanottiin, että setti on tehty länsimaita silmällä pitäen, ja siksi siinä on neljä hengen kamat.
        En itse ole taikauskoinen.
        Kukaan ei ole vielä kuollut, eikä joutunut kirouksen alaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      409
      3437
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1571
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      85
      1379
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      110
      1377
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1338
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1296
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1199
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1115
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      29
      1007
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      34
      913
    Aihe