Olipa ko lehti mielenkiintoista luettavaa. Ensin PK haukkui yrittäjäyhdistyksen kiitokseksi TK:lle saamistaan tukimiljoonista (miten sujunee takaisin maksu). Jupi jatkoi nuoleskelua, kiitokseksi hänkin. Koko komeuden kruunasi Kemijärvelle "epäpätevien" paljastava kirjoitus, ihan puistatti, en tiennyt sen noin härskiä olevan. Oli ihan oikein panna elinkeinomiehen paikka auki, vaikka tulos lienee tiedossa. Tarttis tehdä jotain, no onneksi on vaalit tulossa. Hätä näkyy olevan valtapuolueella kun ihan lehdessä pitää pyydellä uusia ehdokkaita riveihin.
eilinen "Vipunen"
voi yhen kerran,,,,
5755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei puolueita voi syyttää, jos yksilöt töppäilevät. Keskustassa on kaikenlaisia henkilöitä, mutta vain osa nuoleskelee ja paijaa virkamiehiä. Luulisi esimerkiksi PK:n tajuavan kuinka läpinäkyvää nuoleskelua tuo kirjoitus oli. Kaikkihan tietävät että siinä kehutaan omaa ystävää ja hengenheimolaista eikä suinkaan elinkeinotointa sinänsä. Siitä ei ole tosin kuin haittaa ja ihmisten silmät aukeavat enemmän että toisia suositaan ja toiset haukutaan pystyyn. Pitää muistaa että virkamiehet ovat esimerkiksi yrittäjänaisten haukkumisen aloittaneet ja naiset ovat sitten puolustautuneet ylivaltaa vastaan. Junakapinaankin lähdettiin sitten mukaan kun Knuuttila, Valle ja Kuvaja olivat saaneet junakapinan hyvään vauhtiin. Sitten Nivala ja kumppanit hyökkäsivät mukaan ja "kaupungin viralinen mainoslehti" päätoimittajansa kynällä nimittikin Nivalan Junakapinapäälliköksi. Junakapinan alkuvaiheessa useat poliitikot ja virkamiehet naureskelivat yrittäjänaisten "puuhastelulle" ivallisesti ja olivat käyneetkin huomauttelemassa etteivät nämä tule onnistumaan ja heittäkää pois tyhjän vouhotus. Sitten kun tuli menestystä, tulivat jotkut virkamiehet ja poliitikot sitä siivelle omaksi ansiokseen yrittämään. Ei ihme ettei yrittäjänaiset luota näihin tyyppeihin lainkaan. Ottakaa ihmiset ajoissa selvää asiosta ennenkuin kehutte elinkeinotointa ja tuomitsette yrittäjänaiset.
Ei meno ole Kemijärvellä niin härskiä kautta linjan kuin Kelloniemi ja Alatalo todistivat. Se on kautta linjan vielä paljon härskimpää! Laittakaa ihmiset nyt tuttunne ja valtuutettunne sekä lautakuntien jäsenet ahtaalle ottamalla selvää tosissaan mitä Kemijärvellä tapahtuu ehkä muutaman näkyvän poliitikon, kaupunginvirkamiesjohdon ja muutaman osastonjohtajan toimesta ja mahtikäskystä. Nyt on laitettava vaihtoon kaikki härskit oman edun ja ystäviensä suosijat. Uskokaa nyt jo hyvät ihmiset!
Onpa tosiaan myrsky vesilasissa! Hätä kepuakoilla kauhea! varsinainen "kampanja"..hehe! Sitä sitten niittää mitä kylvää!!!
eräs kepulandiassa valittu urh.ohjaaja,paikkaa pidettiin auki niin kauan,että ko tyyppi valmistui,sitten haku päälle,no tuloksen arvaatte.näin se menee.
Muiden hakijoiden hakemuksille naureskeltiin,nim.entinen kepulainen.
nykyinen sittari ja vielä aapiskukko....ketuttaako...heh?