Kyllä Ike hoitaa

http://www.iltalehti.fi/kisaextra/200808228148761_ox.shtml

Keihässkandaali on hoidossa. Nyt Suomen keihästähdet voivat rauhassa keskittyä heittämään yli ysikymppisiä.
265403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

yhdellä ja samalla keihäällä,minkä järjestäjä on valinnut.
On tasapuolisempaa kaikille,eikä tarvi itkeä.

Äänestä

Eipä sillä Ikellä paljon sanavaltaa oo,todella turha mies kisoissa.Kyllä ne hiilikuitukeihäät sinne muutenkin järjestyy mutta saapahan ike taas kunniaa.

Äänestä

Ike on kisojen yleisurheilujuryn jäsen, ja hänen pitäisi ilman muuta pitää siitä huolta, että jos jotakin välinettä ei ollut käytössä karsinnassa, sitä EI myöskään missään tapauksessa finaaliin tuoda.
Nythän saattaa olla niin, että joku hiilariheittäjä saattoi pudota finaalista mielikeihäänsä puuttumisen vuoksi, ja nyt jos niitä onkin yhtäkkiä käytössä finaalissa, tapahtuu kyllä sellainen vääryys, mikä Kanervan on nimenomaan estettävä, eikä olla sitä vääryyttä järjestämässä.
Olisiko Wirkkalakaan finaalissa, jos hiilareita olisi karsinnassa ollut?
Siinäkin on sellainen kysymys, joka saattaa tulla jonkun mieleen, ja tästä herääkin jatkokysymys: Kuka tästä välineskandaalista on yleensä vastuussa.
Jäljet voivat johtaa jopa sylttytehtaalle.

Äänestä
  • Sitten jos katsotaan pelkästään suomalaisnäkökulmasta, niin hiilareiden puuttumisesta on pelkästään etua . Nyt ei ole vaaraa mistään tuuriheittäjien joulu- ysikymppisestä, teräskeihäillä ne ei onnistu.
    Norskin heittokin oli täysin hukassa, mutta jostakin syystä Mäkelä kävi vielä varmistamassa sen , että norjalaisetkin ymmärtävät vaatia finaaliin oikeita keihäitä.
    Toivottavasti Kanerva ymmärtää vastuunsa juryn jäsenenä, ja estää hiilareiden käytön finaalissa.

    Äänestä

  • ???? kirjoitti:

    Sitten jos katsotaan pelkästään suomalaisnäkökulmasta, niin hiilareiden puuttumisesta on pelkästään etua . Nyt ei ole vaaraa mistään tuuriheittäjien joulu- ysikymppisestä, teräskeihäillä ne ei onnistu.
    Norskin heittokin oli täysin hukassa, mutta jostakin syystä Mäkelä kävi vielä varmistamassa sen , että norjalaisetkin ymmärtävät vaatia finaaliin oikeita keihäitä.
    Toivottavasti Kanerva ymmärtää vastuunsa juryn jäsenenä, ja estää hiilareiden käytön finaalissa.

    Ilkka Kanerva kyllä tietää mitä peliä pelataan esiripun takana, joten se mies vetelee lausunnoillaan oikeista naruista. Kyllähän ne lausunnoty on muidenkin luettavissa ja jos toisen voiton tavoittelijat ovat sitä mieltä että hiilareista tulee suomelle liikaa etua, niin johan niitä rupeaa kaikki muutkin vastustamaan. Mikäs se on keihään heiton kärkimaa HÄ?

    Äänestä

  • karsinnathan voidaan suorittaa alumiinikeihäällä mikään kiellä sitä.

    Äänestä

  • oulunlainen kirjoitti:

    karsinnathan voidaan suorittaa alumiinikeihäällä mikään kiellä sitä.

    Mutta nyt ei suoritettu.
    Telineessä oli yksi ainoa keihäs, mikä kelpasi Järvenpäälle ja Norskille. Välineet eivät varmasti olleet kaikille tasapuolisesti tunnistettavissa ja käytettävissä, ja on vääryys, jos finaaliin nyt tuodaan keihäitä, joiden olisi pitänyt olla jo karsinnassa karsiutuneiden heitettävissä.

    Äänestä

hieno homma ikeltä,että hoitaa asiat kondikseen keihäsasian suhteen.

Äänestä

Turha lupailla mitään nehän tulee automaattisesti loppukilpailuun hiilikuitukeihäät .Olipa taas möläytys Ilkalta

Äänestä

Valtava kokemus elämän eri osaalueilta näkyy meidän Iken toiminnassa. Pumpulissa paapituista ei ole koviin kehiin.

Äänestä

Ike hoitaa tekstarilla miehille kunnon seipäät!

Ike Myman!

Äänestä

Sen ns. "kohun" takia Kanervan piti kärsiä ja muut haukkuivat. Sitten nämä diivat suomalaiset urheilijat valittavat pienestä asiasta ja syyttävät aina muita osa-alueita.

Äänestä

Saako Ike nuoria huoria palkinnoksi avustaan, niistähän Ike tykkää. Läpeensä paska vanha reunkku.

Äänestä

Ilkka laita tekstiviesti jollekin kauniille kiinalaijohtajattarelle.Kellähän sinut siellä varmaan tunnetaan.

Äänestä
  • HEH HEH!

    Äänestä

Ike järjestää kaiken. Muistaakseni Lokalahden Leiskun kentällä työnteli jopa kahtakin kuulaa ja keihästä samoissa kisoissa. En ole ihan varma, alkaa muistot jo haalistua.

Äänestä
  • Minä kun nuorna miesnä heittelin keihästä, niin hain ensin metsästä sopivan kokoisen koivupuun ja heittelin sitä. Valmennuksesta kun en tiennyt mitään, niin luulin että äkkiä heittokunto paranee, kunnes tajusin, että kuivuessaan väline kevenee. heitin sitä kuyllä heti metsästä noudettuanikin yli 70 metriä tuohineen päivineen

    Äänestä

  • Koivupuusta kirjoitti:

    Minä kun nuorna miesnä heittelin keihästä, niin hain ensin metsästä sopivan kokoisen koivupuun ja heittelin sitä. Valmennuksesta kun en tiennyt mitään, niin luulin että äkkiä heittokunto paranee, kunnes tajusin, että kuivuessaan väline kevenee. heitin sitä kuyllä heti metsästä noudettuanikin yli 70 metriä tuohineen päivineen

    Huomasin saman asian kun heittelin heinäseivästä heinäpellolla. Kun heinät olivat kuivuneet, oli heinäseivät paljon köykäisempi heitettävä. lensi se kyllä yli 50 metriä tuoreeltaankin.

    Äänestä

  • Koivupuusta kirjoitti:

    Minä kun nuorna miesnä heittelin keihästä, niin hain ensin metsästä sopivan kokoisen koivupuun ja heittelin sitä. Valmennuksesta kun en tiennyt mitään, niin luulin että äkkiä heittokunto paranee, kunnes tajusin, että kuivuessaan väline kevenee. heitin sitä kuyllä heti metsästä noudettuanikin yli 70 metriä tuohineen päivineen

    Minä hain koivukepin mettästä ja heitin heti 79 metriä, enkä edes ehtinyt karsia sitä.
    Sinne se lensi oksineen päivineen. Kai se on jo poltettu saunanpesässä. Semmonen se oli 3-4 metrinen.

    Äänestä

vaan luulko notta se olis Iken ansioo hiilikuitu . Kangas on E-P:lta ja mun kaverin serkku , son kans ova jätkä!? Se menöö viemähän jos nei muutoon saa kunnon keppiä , Se hoitaa kyllä muillekkin kuirut!

Äänestä
  • Mitäköhän kieltä tuo edellinen oli? Puolet selvisi, puolet ei. Ilkka Kanerva on hyvä mies, mitä nyt joskus kännissä sekoilee, niinkuin moni muukin.

    Äänestä

  • vietnam kirjoitti:

    Mitäköhän kieltä tuo edellinen oli? Puolet selvisi, puolet ei. Ilkka Kanerva on hyvä mies, mitä nyt joskus kännissä sekoilee, niinkuin moni muukin.

    mun puutarhassa keppi sojottaa,ainakin aamuisin.

    puutarhaa pitää hoitaa.

    Äänestä

Pienestä maasta löytyy huippu-urheilijoita. Pitkämäki, Järvenpää ja Virkkala ovat upeita huippu-urheilijoita ja nuorisolle kannustavia esimerkkejä. Peukut pystyyn heille!

Äänestä

Kuka pökiö näille on opettanut tämän maahan rähmälleen tyylin heiton jälkeen. Varmaan se Korjus. Kaikki muut heittäjät jäävät tyylikkäästi kahdelle jalalle, suomalaiset jo kaatuilevat omia aikojaan ennen heittosuositusta. Ei auta kuin luoda silmät ylös taivaalle.....

Äänestä

mitään, korkeintaan lähetti seksiteksitiviestejä kiinattarille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hiilikuitua kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/kisaextra/200808228148761_ox.shtml

Keihässkandaali on hoidossa. Nyt Suomen keihästähdet voivat rauhassa keskittyä heittämään yli ysikymppisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu