Miten tehdään köyhiä ritareita?

MaryParyPappyPaa

Moi, epäonnistuin köyhien ritareiden tekemisessä, mikä saa minut tuntemaan itseni suomi-t-paitaan pukeutuneeksi mieheksi. Tein näin:

Ensin uitin vaaleat leivät maidossa, olisi kai pitänyt vain upottaa. Sitten paistoin eri lämpöasteilla leipiä, kun taas olisi pitänyt vain saada kauniin ruskea pinta leivälle. Lopputuloksena pohja oli hieman nestemäistä eikä maistunut juuri miltään ja mansikkavanilja-hillo ja kermavaahto olivat ne jotka maistuivat, jäähdytin leivät jääkaapissa ennen päällysteiden lisäämistä jotta leivästä tuli hieman kiinteämpi eikä mössöä.

6

2843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muisteleiksen

      Joskus 1970-luvulla opiskelijana olin nykyistäkin köyhempi. Silloin tuli joskus ateria korvattua rutiköyhillä ritareilla: kuivahtaneen ranskanleivän viipaleet kasteltiin vedessä ja paistettiin paistinpannulla. Liekö ollut rasvaakaan mistä panna pannulle?

      Näinä nykyisinä parempina päivinä minulla on ollut varaa munamaitoonkin, jolla korvata tuo vesi.

      • vanhasta

        Kuivahtaneesta pitkosta, eli lettipullasta, tai kuivahtaneesta ranskiksesta. Yleensäkin leivän tulisi olla hieman kovettunutta.
        Maitoon vispataan kanamuna. 2 dl maitoa 1 kananmuna.
        Käytä leivät molemmin puolin munamaidossa, ei tarvitse isommin liottaa, kunhan kostuvat hieman. Laita kuumalle pannulle voita ja nosta leivät paistumaan. Käännä kun pinta on saanut kauniinkullanruskean värin. Tarjoa kuumana kermavaahdon ja mansikkahillon kera.


    • (ei makea versio)

      Vaikka alkupalaksi tai välipalaksi
      Munat vispataan kupissa ja sekoitetaan maidon ja pieneksi hakattujen yrttien kanssa. Maustetaan suolalla, pippurilla, Aromatilla ja paprikalla (oman maun mukaan). Sitten käännellään kuivahtanut vaalea leipä tai hiivaleipä munamaidossa ja leivänpalat paistetaan öljyssä molemmin puolin. Lisäksi salaattia tai muuta, esim.graavilohta, tai päälle tuoreesta paprikasta siivuja juustoa tai mistä pitää.
      Tarvitaan 4 hengelle:
      8 siivua 3-4 pv vanhaa leipää
      4 munaa
      maitoa
      1 rl persiljaa, hakattuna
      1 rl ruohosipulia,pieneksi leikattuna
      suolaa ja pippuria
      paprikapulveria
      Aromat-maustetta

    • Nimimerkki

      Kulhoon maitoa, kermaa, 1-2 kanamunaa, vanilijasokeria, sokeria/suolaa.

      Käytät siellä nesteessä ne (rakeenteeltaan jo kuivuneet) pullapitkon viipaleet - siis upotat ne sinne, ja välittömästi nostat pois. kuumennat pannun aivan kuumaksi (6), sulatat reilun palan voita, ja siinä sitten paistat ne viipaleet kullanruskeiksi, ruskeiksi, tummiksi - ihan oman makusi mukaan. Muista lisätä jokaisella paistokerralla sitä voita, näin saat ihanan rapean ja todella maukkaan päällisen.

      Maultaan nämä rirarini ovat "rapeita", kermaisia, "voin makuisia"... Tarjoillaan kuumina/lämpiminä, lisäät sitten lisukkeita siihen (itselläni menee se perus mansikka-kermavaahto/vanilijakastike) makusi mukaan.

      Kuulosta raskaalta tuo kerman, maidon ja voin määrä. No, ei nämä mitään laihduttajan unelmia kyllä ole, reseptikin on vuosikymmeniä vanha. :'D Ovat todella täyttäviä, että ähky näistä kyllä tulee hyvinkin nopeaa, jos ahmimaan rupeaa.

      Aikaa koko hommaan menee ehkä 5-20 min (riippuu paistettavasta määrästä).

    • sain

      Kerran sain ravintolassa niin surkeita köyhiä ritareita, että toiste en mene sinne.

      Älä ainakaan käytä pullaa, vaan ranskanleipää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1442
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      56
      849
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      683
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      680
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      644
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      72
      609
    Aihe