Moi, epäonnistuin köyhien ritareiden tekemisessä, mikä saa minut tuntemaan itseni suomi-t-paitaan pukeutuneeksi mieheksi. Tein näin:
Ensin uitin vaaleat leivät maidossa, olisi kai pitänyt vain upottaa. Sitten paistoin eri lämpöasteilla leipiä, kun taas olisi pitänyt vain saada kauniin ruskea pinta leivälle. Lopputuloksena pohja oli hieman nestemäistä eikä maistunut juuri miltään ja mansikkavanilja-hillo ja kermavaahto olivat ne jotka maistuivat, jäähdytin leivät jääkaapissa ennen päällysteiden lisäämistä jotta leivästä tuli hieman kiinteämpi eikä mössöä.
Miten tehdään köyhiä ritareita?
6
2788
Vastaukset
- Muisteleiksen
Joskus 1970-luvulla opiskelijana olin nykyistäkin köyhempi. Silloin tuli joskus ateria korvattua rutiköyhillä ritareilla: kuivahtaneen ranskanleivän viipaleet kasteltiin vedessä ja paistettiin paistinpannulla. Liekö ollut rasvaakaan mistä panna pannulle?
Näinä nykyisinä parempina päivinä minulla on ollut varaa munamaitoonkin, jolla korvata tuo vesi.- vanhasta
Kuivahtaneesta pitkosta, eli lettipullasta, tai kuivahtaneesta ranskiksesta. Yleensäkin leivän tulisi olla hieman kovettunutta.
Maitoon vispataan kanamuna. 2 dl maitoa 1 kananmuna.
Käytä leivät molemmin puolin munamaidossa, ei tarvitse isommin liottaa, kunhan kostuvat hieman. Laita kuumalle pannulle voita ja nosta leivät paistumaan. Käännä kun pinta on saanut kauniinkullanruskean värin. Tarjoa kuumana kermavaahdon ja mansikkahillon kera.
- (ei makea versio)
Vaikka alkupalaksi tai välipalaksi
Munat vispataan kupissa ja sekoitetaan maidon ja pieneksi hakattujen yrttien kanssa. Maustetaan suolalla, pippurilla, Aromatilla ja paprikalla (oman maun mukaan). Sitten käännellään kuivahtanut vaalea leipä tai hiivaleipä munamaidossa ja leivänpalat paistetaan öljyssä molemmin puolin. Lisäksi salaattia tai muuta, esim.graavilohta, tai päälle tuoreesta paprikasta siivuja juustoa tai mistä pitää.
Tarvitaan 4 hengelle:
8 siivua 3-4 pv vanhaa leipää
4 munaa
maitoa
1 rl persiljaa, hakattuna
1 rl ruohosipulia,pieneksi leikattuna
suolaa ja pippuria
paprikapulveria
Aromat-maustetta - Nimimerkki
Kulhoon maitoa, kermaa, 1-2 kanamunaa, vanilijasokeria, sokeria/suolaa.
Käytät siellä nesteessä ne (rakeenteeltaan jo kuivuneet) pullapitkon viipaleet - siis upotat ne sinne, ja välittömästi nostat pois. kuumennat pannun aivan kuumaksi (6), sulatat reilun palan voita, ja siinä sitten paistat ne viipaleet kullanruskeiksi, ruskeiksi, tummiksi - ihan oman makusi mukaan. Muista lisätä jokaisella paistokerralla sitä voita, näin saat ihanan rapean ja todella maukkaan päällisen.
Maultaan nämä rirarini ovat "rapeita", kermaisia, "voin makuisia"... Tarjoillaan kuumina/lämpiminä, lisäät sitten lisukkeita siihen (itselläni menee se perus mansikka-kermavaahto/vanilijakastike) makusi mukaan.
Kuulosta raskaalta tuo kerman, maidon ja voin määrä. No, ei nämä mitään laihduttajan unelmia kyllä ole, reseptikin on vuosikymmeniä vanha. :'D Ovat todella täyttäviä, että ähky näistä kyllä tulee hyvinkin nopeaa, jos ahmimaan rupeaa.
Aikaa koko hommaan menee ehkä 5-20 min (riippuu paistettavasta määrästä). - sain
Kerran sain ravintolassa niin surkeita köyhiä ritareita, että toiste en mene sinne.
Älä ainakaan käytä pullaa, vaan ranskanleipää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23210226Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen664773Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1524211Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1494139- 2214045
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik783335Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi122636Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL402479Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä12325Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa292196