Olympialaisten pimeä puoli

pimeämpipuolisko

SUORA KOPIO sivuilta http://www.hesy.fi

JULMEMMIN, AHNEEMMIN JA RAAEMMIN - KIINAN ELÄINTEN ARKI OLYMPIALAISTEN VARJOSSA

Helsingin eläinsuojeluyhdistys painottaa, että olympiaisäntä Kiina on eläimille maailman julmimpia maita.

Olympialaisten alla on aiheellisesti muistutettu Kiinan puutteellisista ihmisoikeuksista ja tilanne on vielä paljon pahempi eläinten kohdalla. Suurin ongelma on, ettei Kiinassa ole minkäänlaista eläinsuojelulakia. Käytännössä tämä tarkoittaa, että maan kaikki eläimiä käyttävät tuotanto- ja teollisuudenalat saavat kohdella eläimiä miten raa’asti vaan. Eläinten kasvatus-, kuljetus-, varastointi- ja lopetusmenetelmät ovat äärimmäisen julmia.

Kiina on maailman suurin turkisten viejä. Turkistarhoilla pidetään pesukarhujen ja kettujen lisäksi myös kahta miljoonaa kissaa ja satojatuhansia koiria. Tavallista on tainnuttaa turkiseläin lyömällä sen päätä tai hakkaamalla eläintä maahan kunnes se menettää tajuntansa. Sen jälkeen eläin nyljetään – usein elävänä.

Elintason noustessa Kiinan lihankulutus kasvaa voimakkaasti.

- Kiinassa syödään kaikkea mikä liikkuu, myös uhanalaisia eläimiä, ja ravintoloissa on tarjolla runsaasti erittäin julmia ruokalajeja. Yksi ylellinen herkku ovat karhunkämmenet, jotka leikataan eläviltä karhuilta, sanoo Hesyn puheenjohtaja Hannele Luukkainen.

Lisäksi eläimille aiheuttaa paljon kärsimystä kiinalainen kansanlääkintä. Kiinassa on noin 250 farmia, joilla tuotetaan ”lääkkeitä” pienissä häkeissä pidettävien villien karhujen sappinesteestä ja tiikerien luista. Jos et matkailijana halua tukea tällaista julmaa elinkeinoa, ole tarkkana mitä tuotteita ostat. Varmista myös, ettet syö ruokia, jotka sisältävät uhanalaisia lajeja kuten hainevä- tai linnunpesäkeittoa.

Kiinalaiset eläimet joutuvat kärsimään myös matkailu- ja viihdeteollisuuden vuoksi. Valveutunut turisti ei vieraile eläintarhoilla, käärme- tai krokotiilifarmeilla, akvaarioissa tai sirkuksissa, eikä kuvauta itseään minkään eksoottisen tai kahlitun eläimen vieressä. Voit kertoa paikalliselle johdolle tai virkamiehelle, ettet jatkossa käy heidän asiakkaanaan, jos he jatkavat eläinten pitämistä vangittuina.

Muita tapoja auttaa Kiinan kärsiviä eläimiä on kieltäytyä turkisten käytöstä. EU on kieltänyt koira- ja kissaturkisten tuonnin, mutta tuotteita salakuljetaan jatkuvasti Eurooppaan salanimillä. Myös suuri osa kiinalaisista nahkatuotteista kuten esim. kengät on valmistettu koirannahasta.

Voit lisäksi ottaa yhteyttä Kiinan johtoon tai paikalliseen suurlähetystöön ja vaatia maata ottamaan käyttöön eläinsuojelulain. Neuvomme mielellämme tässä.

Lisätietoja:

HELSINGIN ELÄINSUOJELUYHDISTYS HESY ry

2

1684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Larry The Chef

      Ketään ei kiinnosta.

      Ja ps. pimeä puoli on kuussa ja Tähtien Sodassa.

      • Atomivoimala.. .. .

        Jep. Kritisoitavaa löytyy kaikesta jos ollaan kyllin tarkkoja. Suomalaisten käyttämät muovipussit, autoilijoiden aiheuttamat ilmansaasteet... meluhaitoista puhumattakaan ja lukuisista uhanalaisista eläimistä jotka kuolevat raa-allatavalla autoilun uhreina.. god dman it!

        Miettikää nyt hiukan! Katse omaan kuvaan peilissä march x.x


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4892
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4717
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4056
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3413
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe