Kyseinen aine saattaa aiheuttaa lihomista sekä syöpää.
Hesburger käyttää E621
aromivahvennetta!
291861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Suurin osa suomen ravintoloista, sietääpä varoa moista hirmumyrkkyä, sen lisäksi sitä käyttää miljardikolmesataa miljoonaa (1 300 000 000)
kiinalaista ja suurin osa muuta aasiaa, hui hirveetä- On siellä kauheeta.
on arominvahvenne, jota lisätään useaan eri paikkaan. Ja josta esim. maitoallerginen (paha) saa oireita,koska sitä valmistetaan naudasta. Lihat sisältää sitä, samoin monet erilaiset makeiset ym. ym. Eli jos sitä haluaa välttää pitää lukea tuoteselosteet todella tarkkaan.. :))
"Kyseinen aine saattaa aiheuttaa lihomista sekä syöpää."
ei aiheuta yhtään mitään.
Todistapa tuo väitteesi! Huom. huhupuheet eivät käy todisteesta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Natriumglutamaatti
Joillekin ihmisille vakavaa pahoinvointia, ns. kiina syndrooman, kiinalaisissa ruuissa makusuolaa on melko paljon. Syöpää ja päänsärkyä kyseinen aine ei kliinisten tutkimusten mukaan aiheuta.
noita maustesekoituksia, joissa on natriumglutamaattia. Se kun vaan peittää raaka-aineiden aidot maut ja kaikki maistuu samanlaiselta..
johtuu, että kaikki tusinakiinalaiset ravintolat tarjoavat aivan samanmakuista ruokaa - yksikään ei erotu toisista.
Jokaisessa ravintolassa, jonka keittiössä joudun käymään on joko Knorrin tai jonkun muun aromisuolapakkauksia hyllyissä. Ei kannattane kertoa asioita jotka ei pidä paikkaansa. Olen terveystarkastaja ammatiltani.
Sitten alkuunsakaan paikkaansa. Valitettavasti joudun kumoamaan väitteesi, sillä näiden viidentoista vuoden aikan, mitä olen ammattiani harjoittanut, myös eri puolella suomea jo kolmessa kaupungissa. Jokaikisessä tarkastamassani ravintolassa on keittiössä hyllyillä tai kaapeissa Knorrin aromat mauste tai jonkin muun valmistajan aromivahvenne. Lisäksi yhä enemmän näytetään käytettävän valmiita maustesekoituksia, joissa varsin monissa on yhtenä ainesosasena natriumglutamaatti. Tämä pätee niin arvostetuissa ruokaravintoloissa, kuin tavallisissa ruokaa tarjoavissa tai sitä valmistavissa kuppiloissa.
Ilmestyi avaruudesta takaisin?
vaikuttanee ehkä enemmän se, että syöt enemmän kuin kulutat..
että rotat on saatu hirveän paksuiksi tuolla aineella?
Kannattaa tosiaan noissa ruokailutottumuksissa käyttää järkeä ja syödä vähemmän kuin kuluttaa. No, joillakin löytyy teoria kaikkeen..
lihavaksi. Tutkittua tietoa on ;http://www.mediuutiset.fi/doc.te?f_id=1397412&s=r
ruokamyrkytykselle. Itse sain hirveän puistatuskohtauksen Hesen Mega-ateriaa seuraavana yönä. Tärisin ja vapisin enkä ilmaa meinannut saada. Päänsärkykin jäi pariksi päiväksi. En enää ikinä mene Heseen.
lähteet; http://www.google.com/search?hl=fi&q=natriumglutamaatti lihottaa&btnG=Hae&lr=
kun laihduttajille tarjotaan kevytlihatuotteita, jotka ovat tuolla mömmöllä kyllästetty. Siksi laihdutus ei alkuunkaan onnistu. Kevytmakkaroiden mauttomaan jauhopuuroonkin yritetään näin saada lihanmakua, että edes joku niitä vielä käyttäisi, mutta pieneksi kulutus jäänee jo aineen muidenkin haittojen tähden.
Kyllä laihduttaja valitsee kokolihatuotteen mielummin kuin "kevytmakkaran".
Pitää oppia katsomaan elintarvikkeista kokonais kcal-määrä.
Minä olin jo -50-luvulla paksurotta, syötettiinkö silloinkin E621: tä vaikka eineksiä ei silloin "duunariperheessä" syöty koskaan?
tuo myrkky on lastenannoksissa kielletty. Silti sama pihvi näkyy maistuvan hampurilaisissa,jotka on keskenkasvuisille suunnattu.
Kaikenmaailman älykääpiöt ja luulotautiset. Niiden kanssa on ihan yhtä turhaa väitellä järkevästi, kuin helluntai tai jehovalaisten tai yleensäkin uskovaisten kanssa. Jos järki on kadonnut luulon ja uskon tieltä on tapaus todettava toivottomaksi.
Mikään järkipuhe ei enää muuta noiden kaistapäiden kantaa ja piste!
VIINA, TERVA, SAUNA ei auta se on kuolemaksi.Uskonnot muuten lupaavat ikuista elämää.Mitenkähän sekin on oikein tieteellisesti tutkittu, nämä uskovaisten HÄPINÄT.
...
syöpä tulee jos on huonot kortit. siinä ei E:t isommin paina.
Vieläkö Hesburger käyttää?
Nyt äkkiä purilaisukko paikalle
Toivottavasti käyttää. Hyvä maku on ruoassa tärkeää. Ja pysyypähän luulotautiset poissa Heseistä.
Mökkinaapurilla on syöpä eikä varmasti ikinä oo Hesä lähellä käynytkään. Turhanpäivästä vouhotusta jälleen kerran. Hyvä kaivella syyllistä pikaruokaketjuista.
vähä veikkaan et enemmä se hesesafkan rasva yms paska sua lihottaa ku natriumglutamaatti.
hui hirveää, kun pikaruoka lihottaa. sitähän ei ketään meistä ennen tiennyt?
http://www.varaani.net/lisaaine.html
Noita hysteerikkojen huuhaa-sivustoja kyllä riittää!
Jokaisen oma elimistö tuottaa glutamaattia. Joten lopettakaahan se vouhotus!