Rankkariharhautuksia

Hmmm...
Laittakaapas tänne joitakin omasta mielestänne parhaita ja käytännöllisiä harhautuksia rangaistuslaukauksessa maalivahdille.

Itse en ole ikinä asiaan sen paremmin perehtynyt, lähinnä vain laukonut suoraan... Ja nyt ajattelisinkin, että olisi hyvä osata vaikkapa edes joku perus harhautus maalivahdille ----nimenomaan rangaistuslaukauksessa(, jossa pallo ei saa mennä taakse päin).

Kiitän jo näin etukäteen, jos vain joku viitsii laittaa pientä asiantynkää... Kiitos!
102479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kun mokkeri tulee vastaan, niin nopeasti vaan mailalla toiselta puolen ohi ja nosto maalin kattoon. Pitää olla vaan nopeat käden ja jalat. Tärkeää nopea rytmin muutos. Niinhän sitä moni maali on tehty.

Äänestä

en nyt sanoisi että kannattaa yleensäkään harhauttaa, jos ei ole "Gretzkyn" käsiä.
Mielestäni kannattaa lähestyä maalia suht hiljaa ja jommalta kummalta puolelta viistosti. Sitten katsot miten maalivahti liikkuu (pakko liikkua kun tulet viistosti maalia kohti) ja laitat pallon maaliin jostain raosta, sillä niitä todella sinne jää ja paljon.

Äänestä

Kaipaisin ehkä vielä jotakin konkreettisempia vinkkejä ja neuvoja harhautuksista maalivahdeille

Äänestä
  • (olettaen, että olet lefti) Nopeahko vauhti. Muutama nopea harhautus. Valelaukaus.(tähtää vasempaan ylänurkkaan). Tämän jälkeen salamannopea käännös oikealle ja rystyltä sisään.

    Täsää kuviossa nopeus on valttia. Muuten valelaukaus ei anna tarpeeksi aikaa.

    Äänestä

  • Säbäri kirjoitti:

    (olettaen, että olet lefti) Nopeahko vauhti. Muutama nopea harhautus. Valelaukaus.(tähtää vasempaan ylänurkkaan). Tämän jälkeen salamannopea käännös oikealle ja rystyltä sisään.

    Täsää kuviossa nopeus on valttia. Muuten valelaukaus ei anna tarpeeksi aikaa.

    Kiitos vinkistä, mutta eikö tuo valelaukaus vie aivan tuhottomasti aikaa vaikka olisit suht. nopeakin?

    ...Muita vinkkejä?

    Äänestä

normaalilla vauhdilla, kuljetus vasemmalta oikealle (tai oikealta vasemmalle) lapa auki, rystylle... hoplaa! päälle joku maukas tuuletus esim. "blind man's walk"

Äänestä
  • Teen aika usein joko Tähkä veivin, tai sitten samanlaisen kuin Aaltosen Air Hooking Madness videolla oleva rankkari! Tähkä veivi on se, missä pyöräytetään pallo selän takaa maaliin! Nämä kikat melkein aina onnistuvat peleissä! Joskus se perinteinen, pallo lähelle maalia ja yläpesään! Lopuksi tuuletuksena se pakollinen Täkyn Robin Hood tuuletus yleisölle!

    Äänestä

  • Ilmaveivaaja#13 kirjoitti:

    Teen aika usein joko Tähkä veivin, tai sitten samanlaisen kuin Aaltosen Air Hooking Madness videolla oleva rankkari! Tähkä veivi on se, missä pyöräytetään pallo selän takaa maaliin! Nämä kikat melkein aina onnistuvat peleissä! Joskus se perinteinen, pallo lähelle maalia ja yläpesään! Lopuksi tuuletuksena se pakollinen Täkyn Robin Hood tuuletus yleisölle!

    Millainen se Janne Aaltosen rankkari on?

    Äänestä

  • veivitön kirjoitti:

    Millainen se Janne Aaltosen rankkari on?

    Kun lähdet suorittamaan rankkaria, niin kävelet kaikessa rauhassa, ja vähän ennen maalia käännät itsesi sivuttain ja liikutat palloa eteenpäin!
    Sitten teet yllättävän käännöksen ja heität pallon kupilla pussiin! Kannattaa vaan katsoa koko suorituksen ajan ettet käänny rankkarin loppuvaiheessa liikaa, joten pallo on mennyt taaksepäin! Sitä on hieman vaikea selittää, parhaiten näet kun käyt katsomassa ilmaveivi.cjb.net ja sieltä se Aalzin toinen veivi video! Videolla on lopussa se kyseinen rankkari suoritus! Voin sanoa että ei maalivahti osaa odottaa että tulee jotain sellaista!

    Äänestä

Kaikista paras on mennä suoraan mokkee kohti ja riittävän lähelle alkaa liikkumaan sivulle, jolloin mokke joutuu liikkumaan ja jalkoväli aukee, josta on helppo pussittaa tarkalla vedolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kädetön kirjoitti:

Hmmm...
Laittakaapas tänne joitakin omasta mielestänne parhaita ja käytännöllisiä harhautuksia rangaistuslaukauksessa maalivahdille.

Itse en ole ikinä asiaan sen paremmin perehtynyt, lähinnä vain laukonut suoraan... Ja nyt ajattelisinkin, että olisi hyvä osata vaikkapa edes joku perus harhautus maalivahdille ----nimenomaan rangaistuslaukauksessa(, jossa pallo ei saa mennä taakse päin).

Kiitän jo näin etukäteen, jos vain joku viitsii laittaa pientä asiantynkää... Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu