Miten helposti ketoosi katkeaa?
Ymmärtääkseni VHH dieetissäkin voi syödä vähän hiilihydraattia?
Mutta mikä mahtaa olla se noin määrä hiilihydraatteja joka katkaisee ketoosin, vai onko se täysin yksilöllistä.
Eilen söin 3 näkkileipää, mutta silti tuntuu edelleen samalta kuin toissapäivänä jolloin kaiketi kroppani oli ketoosissa, vai onko kuitenkin todennäköistä että ketoosini olisi eilen katkennut?
Milloin ketoosi"katkeaa
9
7854
Vastaukset
- kukaan ei
ilmeisestikään tiedä kun et yhtään vastausta saanut.Samaa olen itsekin funtsinu ja seurasin mielenkiinnolla milloin tulee vastauksia:D
- samaa joka palstalta???
Sinulle on jo tuohon kysymykseen vastattu muualla, niin miksi se sama kysymys pitää olla monella palstalla???
Ei kai kukaan montaa kertaa vastaa tuohon samaan ja lukijoita näyttää kysymykselle ja vastaukselle olleen....
Et silleen :D - vastasin
mutta ei sitä viestiä näy tässä ketjussa.
Vai onko täällä ollut kaksi ihan samantapaista aloitusta tällä viikolla? - toimi...
vastasin kirjoitti:
mutta ei sitä viestiä näy tässä ketjussa.
Vai onko täällä ollut kaksi ihan samantapaista aloitusta tällä viikolla?Yhteen toiseen viestiketjuun laitoin noin puli tuntia sitten viestin ja vieläkään se ei näy. Valittaa kyllä että olen jo lähettänyt samanlaisen viestin kun yritän uudelleen.
- yksinkertaista...
Jos ei muuten ole varma asiasta, niin voi ostaa näitä ketoosi-testiliuskoja apteekista, niin ei ole epätietoinen asiasta.
Sillä sen varmuuden ainakin saa, ellei muuten.
Halpa, varma ja helppo testata, eikä jää miettimään, että onko ketoosi poikki vai jatkuuko edelleen.- kloiu
kun menet syömään jotain, niin että ylität sen 500 kcal. vuorokausi
- Vilma Virma Hiiri
kloiu kirjoitti:
kun menet syömään jotain, niin että ylität sen 500 kcal. vuorokausi
Tämä kalorijuttu nyt on täyttä paskaa, mitä VHH-ruokavalioon tulee. Aika pienillä annoksilla saisi elää, että saisi rasvalla pysymään kalorit tuolla rajalla!
Aloittajan lienee helpointa hankkia ne testiliuskat. Missään en ole nähnyt mitään hiilarimäärää, joka automaattisesti ja kaikilla ketoosin katkaisisi. Pissi liuskaan, syö enemmän hiilaria ja tarkista päivittäin uudelleen niin kauan kunnes ketoosi on poikki. Siitähän sen hiilarimääränkin sitten saa tietää. - Kutistuva
Vilma Virma Hiiri kirjoitti:
Tämä kalorijuttu nyt on täyttä paskaa, mitä VHH-ruokavalioon tulee. Aika pienillä annoksilla saisi elää, että saisi rasvalla pysymään kalorit tuolla rajalla!
Aloittajan lienee helpointa hankkia ne testiliuskat. Missään en ole nähnyt mitään hiilarimäärää, joka automaattisesti ja kaikilla ketoosin katkaisisi. Pissi liuskaan, syö enemmän hiilaria ja tarkista päivittäin uudelleen niin kauan kunnes ketoosi on poikki. Siitähän sen hiilarimääränkin sitten saa tietää.60 hiilihydraattia on yläraja päivässä, sillä saa ainakin painonnousun estettyä.
Itse pidän ylärajana 30-40 hiilihydraattia päivässä, varmuudeksi, koska haluan laihtua, lisää.
Kahdella ekalla viikolla meni yhteensä 4,5 kiloa.
Alkuun menee vähän enemmän, sitten noin kilo/viikko ja jos harrastaa yhtään liikuntaa, vähän enenmmänkin. - Visitor
Kutistuva kirjoitti:
60 hiilihydraattia on yläraja päivässä, sillä saa ainakin painonnousun estettyä.
Itse pidän ylärajana 30-40 hiilihydraattia päivässä, varmuudeksi, koska haluan laihtua, lisää.
Kahdella ekalla viikolla meni yhteensä 4,5 kiloa.
Alkuun menee vähän enemmän, sitten noin kilo/viikko ja jos harrastaa yhtään liikuntaa, vähän enenmmänkin.Ole noviisi näissä jutuissa ja siitä kysymys: jos noudattaa matalahiilihydraattista ruokavaliota ja on ketoosi "päällä" niin mitä tapahtuu jos syökin liikaa hiilihydraatteja?
Pitääkö homma aloittaa uudelleen alusta eli katkeaako ketoosi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1102523- 842211
- 561727
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai621719- 1621633
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1571517Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461506- 1181270
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket271207Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261206