Pinaatin säilöntä!

kilpi78

Osaisiko joku neuvoa...

a) mitkä osat pinaatista ovat käyttäkelpoisia?
b) miten pinaatti kannattaa säilöä?

Olen yrittänyt etsiä jokapaikasta tietoa kyseisiin kysymyksiin, mutta mitään hyvää ohjetta en ole vielä saanut.

10

23876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkkkkk

      ... jos sulla on pinaattia säilöttäväksi asti, lienee tiedät mitä sille tehdään ja miten sitä käytetään.

      Vai "pyytämättäkö" ne on sulle tulleet sinne keittiön pöydälle

      • Anonyymi

        Jospa hän kasvattaa pinaattia eka kertaa.


    • kkkkkkkkkkkkk

      jos sulla oikeesti on pinaattia säilöttäväksi asti, niin lienet tunnet edes käyttö ja säilönnän alkeet !!!!!!!

      Vai ihanko ne pyytämättä ilmestyi sinne sun keittiöösi.

    • kilpi78

      oisko jollain hyviä ohjeita mitä muuta kuin keittoa ja lettuja pinaatista vois tehdä?

    • kalle k

      Pinaatti on helpointa pakastaa. Pinaatin syötäviä osia ovat kaikki pehmeät osat, mutta parasta ovat lehdet.Pakastettaessa ne on paras säilyttää kokonaisina-kaupan pinaatti on minusta liian ohueksi silputtu. Ennen pakastamista pinaatit täytyy keittää. Paras tulos saadaan lävikössä höyryttämällä.Huuhutele pinaatti juoksevan veden alla ennen höyryttämistä. Pinaattia ei pidä höyryttää liian kypsäksi - viisi minuuttia riittää. Kun pinaatti on jäähtynyt se pakastetaan. On kaksi tapaa:
      1. Näin tekevät italiaanot: muovaile pinaatista pesispallon kokoisia palloja,puserra se niin tiukaksi kuin saat. Pane pakastepussiin ja imaise ilmat pois. Pussi pakkaseen.
      Tämä luultavasti säilyttää maun parhaiten.
      2. Lapioi jäähtynyttä pinaattia annoksittain pakastepussiin ja imaise ilmat pois. Pakkaseen. Tämä säästää tilaa.
      Mielenkiintoista olisi tietää,onko kukaan säilönyt pinaattia öljyyn.

      • mammaminsku

        Kiitos ohjeesta!


      • Hopeatie

        Kiitos, hyvästä säilöntäohjeesta. Yleensä itikat syövät pinaattini. Tänä keväänä ja kesänä kaikki kasvoivat hyvin, ja pinaatti peittyi muuhun lehtimassaan, jonka itikat kokivat herkullisemmaksi. ☺


    • Anonyymi

      Ryöppään pestyt ja pikotut lehdet melkein vedettä ja hienonnan tehosekoittimella. Jäähdytän, pakastan liemineen yhden keiton kokoisissa rasioissa. Sulatan valmiiseen keittoon lopussa, vain hiukan kiehauttaen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1423
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      855
    3. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      690
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      46
      689
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      53
      683
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      677
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      645
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      633
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      621
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      40
      616
    Aihe