Suunnitelmissa viikon päästä saapua kilpikselle.Oisko jollaki tietoa,missä kunnossa luontopolku SAANATUNTURIN HUIPULLE ON?Lähteekö polku siitä retkun piha-alueelta.Ja vielä että kuinka paljon matkaa kertyy kuin huipun päälle pääsee??
SAANALLE VAELTAMAAN
huipulle
333285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
mikä kysymys! Sen kun lähdet nousemaan retkun piha-alueelta ja viiden kilometrin kuluttua olet Saanan huipulla.
Vatauksesta!Toivotan oikein hyvää loppu kesää!
Tuntui vain niin mamsellimaiselta tuo kysymys "Missä kunnossa on luontopolku Saanan huipulle?" Ikään kuin kivet pitäisi jynssätä hammasharjalla ja istuttaa kukkia polun varteen.
Oikein hyvää loppukesää myös sinulle!
on joskus vähän hienohelmoja.
Mitenkä sielä voi vaeltaa,jos ei ole minkäänlaista polkua..
Pitääkö mennä vaan rohkeasti viidakkoon.ja katsoa koivun latvoja minne påin ne taipuu ja kulkea niien mukaan pohjoiseen.
Luskan nähjä.kun kauniin vihleät koivunlehtet muuttaa välinsä punateksi ja keltateksi
niin pysy etelässä. Kyllä jämpti on niin!
Sinua ei näytä nyt kiinostavan mikkään.Mutta jos pyytäisin sinut rinkan kantajaksi???????????
etelän mampsellien rinkkoja, ku ne on ite nii kädettömiä. Hinnoista ku sovitaan, nii kannan mie siutki sinne Saanalle.
ennen kuin tehdään kaupat, että en ala sitten pelehtiä etelän mampsellien kanssa! On ne sitäkin yrittäneet, mutta minä kun karjaisin jotta "LOPETA, AKKA!", niin jo asettui etelän mampselli. Mikä lie ollut dosentti eli lisenssi tai muu kirjaviisas.
Mitä pelehtiminen maksaa Jänkhä-Niilan kaa? :)
Eikänse herkisty kun sanot että on parin pulloa kossua tuola repun pohjala net hon hyvin persoja sille.
Minä en etelän mampsellien kanssa pelehi! Kyllä jämpti on niin. Rinkan kannan ku maksusta sovitaan, mutta pelehtimään en rupia!
Älä sie etelän tyttö väliytä tuon Jänkhä-ukon änkyröinnistä ja mamseloinnista. Me kyllä täällä tiedämme miksi ukko on noin kärttynä tyttösiä kohtaamn.
Jos et kenellekään kerro, niin voin kertoa:
Nimittäin tuon "Niken" kohdalla on käynyt niin että se poron ryökäle puri takaisin.
Eiku Saanalle vain. Kyllä ystävälliset paikalliset siellä neuvovat reitit.
Eikai nikellä",mitä" tullu puputit pöksään.Olis tuota kossua rinkanpohjasta löytynäkki.Ei muutako menoksi ei tässä viiti jahkailla!!!!!!!!!!
Lapin tyttöjä mie lemmin, mutta etelän mampsellit ei saa miult ees rahalla! Kyllä jämpti on niin.
Nuo ovat kyllä!
Hetan baarissa. Ei net kerkee kenenkää rinkkaa kanthamaa. Puhumatikaan siitä, jotta ehtisivät Saanalle asti etelän mampsellin taakkaa kevittämään.
ne ryystää nytkin kaljaa silmät hareina. Ei ole pojista kantajiksi tänään(kään).
Jaa nekkö riethaat kiskovat sitä keppanaa vieläki. Voi äijä rievut.
Kohta alkaa rykimä ja taasen taitaa käyvä niin että Joulun alla ko kokovartalopöhnästä alkavat selviämään, hoksaavat että "sooon taas onni menny ohi suun..." Kahlaa siinä sitte muka vaamia tai lapintyttäriä kiinni. Ja ohihan son mikä on ohi.
Jos selviät ulos siitä Saanan juurella olevasta koirankoppikylästä,Saanan huipulle nousu on sangen selkeää ja helppoa. Pikkuisen saisi rakennustarkastaja käyttää aivojaan kun antaa rakentaa tuollaisen kaatopaikkakamasta kyhätyn,roskia täynnä olevan pellekylän!
Taivas sentään,kyllä on nähtävyyksien arvostus huipussaan Kilpisjärvellä.No,onhan se viina halvempaa suomen puolella ja plop-plop kauppiaalla pyyhkii hyvin....tuoretta bensiiniä tarjolla,niinhän siellä tienvierillä lukee.
Mieti nyt jumankauta haluatko tosiaan menna Saanalle?
siinä mielessä, jotta se nousoo eniten ympäristöstään. Saanan juurelta (leirintäalueen korvilta) on nousua laelle rapiat 500 metriä. Halti on merenpinnalta mitathuna 300 metriä Saanaa korkiampi, mutta nousua tulee Haltin huipulle vain noin 400 metriä.
Pankhaa paremmaksi jos osaatta. Jos kuka osaa, niin keppanat tarjoon Hetan baarissa.
Korkein on joo ja ympäristöstään pilatuin kanssa! Kannattaako ylpeillä? Ja sitäpaitsi Hetan baariin se ei siivottomuus näy.... että viisastelut sikseen!
Etelän mampsellit ne on kohta tärvänneet koko Lapin. Hittoako ne änkhee tänne valkoisissa housupuvuissaan utelemaan, jotta joko sinne Saanalle voi nousta korkokengissä? Pysyisivät etelässä, mokomat hienohelmat!
etelän naisista? :))
joo,kovasti yritän pyöritellä pikkulillin ympäri.(soma niitten kans``on taajoa)
Lapissa on naisia, etelässä hienohelmaista mampsellia eli muuta joutilasta väkeä.
Jänkhä-Niila, etkö ny suostuis???
Etelän hienohelma!.Onnelaanko vai amarilloon???
Ei tainnu löythää sitä Saanalle vievää polkua. Hehheh.
Kyllä jämpti on niin.
Kuuleppn Niila! Sinun pitäisi muuttaa noita mielipitheitäs,muuten sinua ei huoli kukhaan.Naisille pittää olla kohtelias ja vaikka vähän imarrella.Naisten pittää antaa puhua.Sitte joskus,kun sullaki on oma nainen ,voit kertoa mielipitheitäsi.Ossaa ne naisekki kuunnella ja kantaa oman rinkhansa jatehhä vaikka miehille kuuluvia juttuja.
Naisia on aina riittänyt, vaan etelän mampselleista en perusta.