Paljonko voittaa ajassa 60 m juoksussa, jos lähteekin telineistä? Osaako joku kertoa? Miten olisi lasten parasta alkaa harjoitella telinelähtöä? Ja mikä olisi hyvä ikä? Olen nimittäin huomannut jo 9-sarjalaisten lähtevän telineistä ja sellaiset tytöt ja pojat tuntuvat tekevän huimia aikoja.
Telinelähtö
10
4864
Vastaukset
- tasosta...
Hyvä telinelähtö vs hyvä kyyrystä pelkiltä jaloiltaan lähtö on erona vain max 0,1-0,2 sek luokkaa. Mainitsemassasi tapauksessa kyllä se ero tulee matkan aikana pääosin. Helposti silmillä nähtävissä juttu, ei se ero siinä ekan 5 metrin aikana pelkästään tule. Nuo telineistä lähtijät siis todennäköisesti juoksisivat huimia aikoja myös hyvällä pystylähdöllä.
- ero tosi selvä
maalissa, jos juoksijoilla on erona tuo 0,1 s tai peräti 0,2 s... alkaa olla jo varmaan parisen metriä...
- pystymetsästä
Olisi toivottavaa, että todella huimat ajat juostaan vasta myöhempinä vuosina, mieluummin aikuisiällä. Mutta mitä nuorempana oikean telineistä lähdön opettelee niin sitä parempi, mutta kyllä vielä myöhemminkin ehtii opetella, jos tänä vuonna pystylahto tuntuu luontevalta.
- Suomen ben johnson
Luulisin että kun sama juoksija, olkoon vaikka 10-vuotias, saa kyllä enemmän kuin 0.2s paremman tuloksen onnistuneella telinelähdöllä kuin onnistuneella pystylähdöllä.
Mutta kyllä ensin pitää aika hyvin osata lähtö ja kiihdytys pystystä ennen kuin kannattaa opetella telineistä lähtöä ja kiihdytystä. Suomen ben johnson kirjoitti:
Luulisin että kun sama juoksija, olkoon vaikka 10-vuotias, saa kyllä enemmän kuin 0.2s paremman tuloksen onnistuneella telinelähdöllä kuin onnistuneella pystylähdöllä.
Mutta kyllä ensin pitää aika hyvin osata lähtö ja kiihdytys pystystä ennen kuin kannattaa opetella telineistä lähtöä ja kiihdytystä.panostaa monipuoliseen liikkumiseen, tasapainoon ja koordinaatioon. myös lapsena on liikuttava riittävästi päivittäin, jotta keho kestää myöhemmin kovemman harjoittelun! lähtötelineistä harjoittelun voi aloittaa myöhemminkin, sillä se ei ole vaikeaa. pari kymmenystä nuorten kisoissa voi tuottaa äitille tai isille kivan fiiliksen, mut voi tappaa nuoren kipinän liikuntaan!
- Ilmiö
kkristian kirjoitti:
panostaa monipuoliseen liikkumiseen, tasapainoon ja koordinaatioon. myös lapsena on liikuttava riittävästi päivittäin, jotta keho kestää myöhemmin kovemman harjoittelun! lähtötelineistä harjoittelun voi aloittaa myöhemminkin, sillä se ei ole vaikeaa. pari kymmenystä nuorten kisoissa voi tuottaa äitille tai isille kivan fiiliksen, mut voi tappaa nuoren kipinän liikuntaan!
Miten se pari kymmenystä voi tappaa nuoren kipinän liikuntaan? Kyllä meillä muksut ainakin iloitsevat omista ennätyksistään oli laji nyt sitten juoksu tai pituushyppy tai vaikka kiekonheitto. Ja minulle äitinä tulee tottakai kiva fiilis, jos lapsi ennätyksensä tekee. Mutta ennenkaikkea siitä ennätyksestä iloitsee eniten lapsi itse. Tänä kesänä nuorimmainen paransi aikaansa pikamatkalla liki 0,3 s ja oli aivan revetä. PS: Lähtee vielä ilman telineitä ja hänenkin sarjassaan (P9) jo pari lähti telineistä.
- voin kertoa
Ilmiö kirjoitti:
Miten se pari kymmenystä voi tappaa nuoren kipinän liikuntaan? Kyllä meillä muksut ainakin iloitsevat omista ennätyksistään oli laji nyt sitten juoksu tai pituushyppy tai vaikka kiekonheitto. Ja minulle äitinä tulee tottakai kiva fiilis, jos lapsi ennätyksensä tekee. Mutta ennenkaikkea siitä ennätyksestä iloitsee eniten lapsi itse. Tänä kesänä nuorimmainen paransi aikaansa pikamatkalla liki 0,3 s ja oli aivan revetä. PS: Lähtee vielä ilman telineitä ja hänenkin sarjassaan (P9) jo pari lähti telineistä.
Mulla loppu kiinnostus yleisurheiluun 17-vuotiaana, koska olin tottunut melkein joka kisassa parantamaan ennätyksiäni. Yhtäkkiä se kehitys sitten tasaantui, eikä enää kiinnostanut jatkaa, vaikka rahkeita olisi riittänytkin.
Jos olisi ollut ns. heikompia tuloskausia jo joskus 12-14 vuoden ikäisenä, niin olisi ehkä motivaatiota riittänyt harjoittelemaan enemmän. - lopetit
voin kertoa kirjoitti:
Mulla loppu kiinnostus yleisurheiluun 17-vuotiaana, koska olin tottunut melkein joka kisassa parantamaan ennätyksiäni. Yhtäkkiä se kehitys sitten tasaantui, eikä enää kiinnostanut jatkaa, vaikka rahkeita olisi riittänytkin.
Jos olisi ollut ns. heikompia tuloskausia jo joskus 12-14 vuoden ikäisenä, niin olisi ehkä motivaatiota riittänyt harjoittelemaan enemmän.siksi kun ei pää kestänyt huonompia tuloksia ja tappioita. "vaikka rahkeita olisi riittänyt..." mistäs tiedät rahkeesi kun lopetit ja siinä vaiheessa et enää ennätyksiä tehtaillut.
maailma on täynnä mahdollisia MM-mitalisteja... kyllä mä vaan olisin ollut hyvä, mutta kun siinä vaiheessa lopetin jne.... ei hyvät ja tosi lahjakkuudet lopeta. ne lopettavat, joiden nuppi ei kestä sitä, kun tajuavat, ettei huipulla olekaan tilaa heille. säälittävää. - nyt tähän vähän lisää
lopetit kirjoitti:
siksi kun ei pää kestänyt huonompia tuloksia ja tappioita. "vaikka rahkeita olisi riittänyt..." mistäs tiedät rahkeesi kun lopetit ja siinä vaiheessa et enää ennätyksiä tehtaillut.
maailma on täynnä mahdollisia MM-mitalisteja... kyllä mä vaan olisin ollut hyvä, mutta kun siinä vaiheessa lopetin jne.... ei hyvät ja tosi lahjakkuudet lopeta. ne lopettavat, joiden nuppi ei kestä sitä, kun tajuavat, ettei huipulla olekaan tilaa heille. säälittävää.Ihan sivusta olematta se ap: huipulla on tilaa aika harvalle suomalaiselle. Ja parempi sekin että osaa lopettaa ajoissa.
Olet oikeassa että rahkeet eivät riitä monellakaan.
Nuppi kestää helposti kun on riittävästi lahjoja keikkua kärjessä. Olette kaikki säälittäviä vikisijäitä, myös sinä - olitpa sitten minkä ikäinen vaakkuja tahansa.
- 11-vuotias
En osaa oikein sanoa aikaa,mutta itse harrastan yleisurheilua niin opettelin telineistä lähdön noin 9-vuotiaana ja nyt tulee huippu aikoja.Mitä nuorenpana opettelee sen parenpi!
T. 11-vuotias tyttö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1712606Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222254kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001065Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!152962- 67878
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä391877- 60803
- 101742
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure48694Euroviisuhuitelua
En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka34672