Risa voimala

Vihreiden voimakkaasti tukema viides ydinvoimala alkaa näyttää sudelta jo ennen syntymäänsä. Uutisten mukaan hitsauohjeita oli tehty kaksi erinlaita, toinen viranomaisia varten ja toinen, kepulimpi laitos tekijöille molemmat vasta hitsausten jo alettua.

Vihreiden ennen valtavasti pelkäämä ydinonnettomuus lienee nyt lähempänä kuin koskaan aiemmin. En usko töitä pysäytettävän koska nyt jo ollaan hirmuisesti jäljessä aikataulusta. Raha astuu turvallisuuden edelle tai on jo loikannut.

Mitä mieltä ilmastotirehtöörit ovat asiasta ja miten risa ydinvoimala vaikuttanee ilmastoomme?
4167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vihreiden toimintaan tai toimimattomuuteen en sano mitään, koska voimala on pantu alulle aivan muiden kuin vihreiden aloitteesta.

Voimalan rakentamisesta syntynyt kohu on aiheellinen, koska aivan selkeästi tämän voimalan rakennustöissä on nykytyyliin pyritty "kustannustehokkuuteen", eli ostetaan rakennusmiehet, osat ja urakat sieltä mistä saadaan edullisesti. Sehän taisi olla joku puolalainen laivanrakennuspaja, joka teki reaktorin suojakuoren kriittisiä teräsrakenteita (jotka sitten vähän putoilivatkin kuljetuksen aikana) ja samasta maasta taitaa olla suurin osa rakennusmiehistä muutenkin. Keskiviikkona luin lehdestä, että puolalaisille rakennusmiehille on jätetty luokkaa kolmannes palkasta maksamatta hämäräperäiseltä vaikuttavan Kreikassa sijaitsevan työnantajafirman taholta. Mahtaa olla puolalaisilla ammattilaisilla motivaatio korkealla kun urakka vaan venyy, kaatosadetta tulee niskaan ja palkat jäävät saamatta.

Itse olen kuitenkin eniten ymmälläni siitä, että miksi Suomeen rakennetaan ydinvoimaloita aivan meren rantaan. Ennusteiden mukaan ilmaston muutoksen myötä meren pinta nousee tulevaisuudessa ja ennen pitkää olemme tilanteessa, että voimalat jäävät meren alle. Kuka purkaa ne silloin? Onko yhteiskunnassa silloin varaa/kykyä massiiviseen ja vielä rakennusurakkaakin vaativampaan ja pitkäaikaisempaan säteilevän voimalan purku-urakkaan? Luulen, että ei ole.

Rakentamamme ydinvoimalat siis jäävät tulevien sukupolvien huoleksi ja murheeksi, eli tarvitaan joko todella mittavia ponnistuksia voimaloiden purkuun (joka ei tuota tuolloin mitään suoraa hyötyä) tai sitten säteilevät materiaalit pääsevät leviämään ympäristöön meriveden syövyttäessä voimalan rakenteet rikki.

Toki voimaloita perustellaan nyt (euronkuvat silmissä) kasvavalla energian tarpeella, mutta kysyykö kukaan näiden perusteluiden esittäjistä itseltään sitä, että mihin sitä uutta energiaa tarvitaan? Onko ihan todella tarpeellista saada lisää energiaa, vai selviäisimmekö jopa nykyistä vähemmälläkin energiankulutuksella?

Äänestä
  • Alulle pantiin muiden toimesta kuten kaikki muutkin hankkeet mutta vihreät nössäkkeet myivät sielunsa jotta pääsivät hallitukseen.

    Ydinvoimalat rakennetaan mieluiten rannikolle koska siellä on lauhdevettä rajattomasti.

    Pohjoisnapa suli melko vähiin ennen kuin alkoi tänä vuonna uudelleen kasvattaa jääpeitettään. En kinastele asiasta. Katsotaan tulevina vuosina jatkuuko jäätyminen vai sulaako pois. Ennustaja eukkoihin on kenenkään turha ryhtyä uskoilemaan. Etelänavalla puolestaan on enemmän jäätä kuin ihmiskunta muistaa koskaan olleen.

    Joskus tulevaisuudessa saattavat sulaa tai olla sulamatta, ihmiskunta sitä ei kuitenkaan ole näkemässä eikä kokemassa. Ihmislajin historia maapalolla jää hyttysenpieruksi, muutamiksi tuhansiksi vuosiksi jolla ei ole mitään merkitystä.

    Ihmislaji kuolee omaan mahdottomuuteensa ei ilmastonmuutokseen. Miljoonien vuosien päästä jonkinsortin öttiäiset kiertelevät ydinvoimaloiden jäänteiden ympärillä ja pohtivat mikä oli se alkukantainen lajike joka kyhäsi moiset hökötykset ja mikä oli niiden tarkoitus.

    Kyllä, uskon ilmastonmuutokseen mutta en ihmisen aiheuttamaan enkä lämpenemiseen vaan tulevat sukupolvet käpristelevät hillitömässä kylmyydessä. Ympärillämme on pelkkää kylmyyttä yhtä aurinkoa lukuunottamatta sitä ei kannata unohtaa. Tämä ei ole ennustus vaan mielipide, pelkkä oma mutu mutta sinällään yhtä hyvä ja pätevä kuin muidenkin mielipiteet.

    Äänestä

Uusien tietojen mukaan kysymyksessä oli väärinkäsityksestä (TS 30.08.2008). Kyseinen hitsari luuli, että hänen hitsaamansa osat olivat jotain kantavia rakenteita, mutta todellisuudessa ne oli tarkoitettu betoniraudoitukseen ja betonivalun jälkeen hitsauksella ei ollut mitään merkitystä.

Äänestä
  • Kyse ei ole väärinkäsityksestä jos laaditaan kahdet eri ohjeet, toiset tarkastajille ja toiset hitsareille ja jätetään lisäksi valvonta hoitamatta. Puolalainen hitsari vitut välittää vaikka sauma jää vuotamaan, en minäkään välittäisi sillä palkalla ja niillä työehdoilla.

    Arevan edustaja, se vanha läskikasa ja roikkuposki on jo ulkonäöltään ketaleen näköinen veijari joka vain hymistelee ja toivoo olevansa vähintään ranskassa kun voimalaa käynnistetään.

    Arevan kyhäämillä voimaloilla on ongelmia ympäri maailman ja on vain kysyttävä miksi suomi olisi poikkeus?

    Jos rakentaminen olisi tehty suomalaisin voimin ja palkkatasolla mitään ongelmia ei olisi ollut satunnaisia erityisryhmän lakkoja lukuunottamatta. Säästö joka saavutettiin tuomalla puolalaisia töihin höpöpalkalla kuroutui umpeen jo yli vuosi sitten. Nyt tappiota kertyy satoja miljoonia eikä siinä kaikki, voimala on lisäksi susi, risa paska enkä haluaisi olla se joka asustelee sen ulottuvilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


A. Ravatti kirjoitti:

Vihreiden voimakkaasti tukema viides ydinvoimala alkaa näyttää sudelta jo ennen syntymäänsä. Uutisten mukaan hitsauohjeita oli tehty kaksi erinlaita, toinen viranomaisia varten ja toinen, kepulimpi laitos tekijöille molemmat vasta hitsausten jo alettua.

Vihreiden ennen valtavasti pelkäämä ydinonnettomuus lienee nyt lähempänä kuin koskaan aiemmin. En usko töitä pysäytettävän koska nyt jo ollaan hirmuisesti jäljessä aikataulusta. Raha astuu turvallisuuden edelle tai on jo loikannut.

Mitä mieltä ilmastotirehtöörit ovat asiasta ja miten risa ydinvoimala vaikuttanee ilmastoomme?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu