eli mitä maitoa kannattaisi alkaa antamaan mukista, rasvatonta vai ykkösmaitoa?
Mitä maitoa
6
932
Vastaukset
- minä vaan£
suosittelen luomumaitoa.
1,5% on tummansinisessä purkissa ja rasvatonta vaaleassa.
mä annan ihan sitä 1,5%-ta,ei se maitorasva nyt mikään pahaa ole. - Luomua
Luomukevytmaidolla kannattaa alkaa, ja pieniä määriä aluksi, esim. puuroon.
- normaalia
maitoa voi ruveta antamaa. Rasvatonta tai kevytmaitoa tai ykkösmaitoa, nuo vaihtelee mitä neuvoloissa suositellaa. Meilläpäin suositeltiin rasvatonta. Ja sitä oisin antanu muutenkin ku muutki perheessä juo rasvatonta.
- Yksi vain
Suomessa vielä suositellaan rasvatonta, vaikka tämän vuotisen tutkimuksen mukaan lasten rasvantarve on aikuisia suurempi, jolloin ruoassa pitää olla rasvahappoja. Neuvolat kehottavat täällä pistämään ruokiin rypsiöljyä vaikka sen on todettu aiheuttavan allergiaa ja iho-oireita.
Ihmislapselle luonnollisin rasvanlähde on maitorasva. Äidinmaidossakin on paljon rasvaa ja sitä pidetään hyvänä asiana!- hyviä rasvoja!
Äidinmaidossa rasva on erilaista kuin lehmänmaidossa, joten niitä ei voi keskenään verrata. Kovaa eläinrasvaa ei suositella paljoa, sen sijaan suositaan pehmeitä kasvirasvoja, joita juuri rypsiöljy sisältää.
- heh
hyviä rasvoja! kirjoitti:
Äidinmaidossa rasva on erilaista kuin lehmänmaidossa, joten niitä ei voi keskenään verrata. Kovaa eläinrasvaa ei suositella paljoa, sen sijaan suositaan pehmeitä kasvirasvoja, joita juuri rypsiöljy sisältää.
Ei muuta, mutta tuli vaan hassu mielleyhtymä tuosta viestistä mieleen. Kun kirjoitit että äidinmaidossa rasva on erilaista kuin lehmänmaidossa ja seuraavassa lauseessa kerrot ettei kovia eläinrasvoja suositella paljoa vaan kasvirasvoja. Onko äiti siis kasvis? ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2115204Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy464970Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2042781Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171352368- 652002
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1111880- 671804
- 2081694
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1841333Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.2941102