eli mitä maitoa kannattaisi alkaa antamaan mukista, rasvatonta vai ykkösmaitoa?
Mitä maitoa
6
936
Vastaukset
- minä vaan£
suosittelen luomumaitoa.
1,5% on tummansinisessä purkissa ja rasvatonta vaaleassa.
mä annan ihan sitä 1,5%-ta,ei se maitorasva nyt mikään pahaa ole. - Luomua
Luomukevytmaidolla kannattaa alkaa, ja pieniä määriä aluksi, esim. puuroon.
- normaalia
maitoa voi ruveta antamaa. Rasvatonta tai kevytmaitoa tai ykkösmaitoa, nuo vaihtelee mitä neuvoloissa suositellaa. Meilläpäin suositeltiin rasvatonta. Ja sitä oisin antanu muutenkin ku muutki perheessä juo rasvatonta.
- Yksi vain
Suomessa vielä suositellaan rasvatonta, vaikka tämän vuotisen tutkimuksen mukaan lasten rasvantarve on aikuisia suurempi, jolloin ruoassa pitää olla rasvahappoja. Neuvolat kehottavat täällä pistämään ruokiin rypsiöljyä vaikka sen on todettu aiheuttavan allergiaa ja iho-oireita.
Ihmislapselle luonnollisin rasvanlähde on maitorasva. Äidinmaidossakin on paljon rasvaa ja sitä pidetään hyvänä asiana!- hyviä rasvoja!
Äidinmaidossa rasva on erilaista kuin lehmänmaidossa, joten niitä ei voi keskenään verrata. Kovaa eläinrasvaa ei suositella paljoa, sen sijaan suositaan pehmeitä kasvirasvoja, joita juuri rypsiöljy sisältää.
- heh
hyviä rasvoja! kirjoitti:
Äidinmaidossa rasva on erilaista kuin lehmänmaidossa, joten niitä ei voi keskenään verrata. Kovaa eläinrasvaa ei suositella paljoa, sen sijaan suositaan pehmeitä kasvirasvoja, joita juuri rypsiöljy sisältää.
Ei muuta, mutta tuli vaan hassu mielleyhtymä tuosta viestistä mieleen. Kun kirjoitit että äidinmaidossa rasva on erilaista kuin lehmänmaidossa ja seuraavassa lauseessa kerrot ettei kovia eläinrasvoja suositella paljoa vaan kasvirasvoja. Onko äiti siis kasvis? ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2010457- 377562
- 1134941
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi263411- 1023388
- 553313
- 603261
- 333057
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei142295Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta
Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää102212