Onko kenelläkään muulla kokemuksia emäsruokavalioon siirtymisestä? Minä aloitin sen heinäkuussa ja aion jatkaa sitkeästi ainakin seuraavat 4 kk. Luultavasti koko elämän ajan.
Toivon saavani siitä apua kolotuksiin, väsymykseen ja alkavaan osteopeniaan.
Lisätietoja löytyy Robert O. Youngin kirjoista ja Christopher Vaseyn kirjoista (englanniksi), jos jotakuta kiinnostaa.
Kokemuksia emäsruokavaliosta?
14
6134
Vastaukset
- Dr.Young ista
http://www.balance-ph.de/zum_thema_entsaeuerung.pdf
ja jos äkkiä ymmärsin, niin pitää syödä paljon klorofylliä, siis salaatteja ja vihanneksia. Ja jos ei pysty siihen, pitää juoda 1 l vettä 17 kilon elopainoa kohti päivässä ja ottaa veden kanssa pari lääkettä. Niin lähtee syöpä, ylipaino, vatsavaivat ym.- Olen kokenut tämän 1987 itse, kun minulle sanottiin, että on syöpä, ja syötin kaikki lihat ja makkarat kissoille. Kasvatin vehnänituja, syötiin itsetehtyjä kasvisruokia.-Kuukauden kuluttua ei syövästä ollut jälkeäkään.-Olen itse miettinyt, oliko kokeet väärin vai ei, mutta voin silloin erittäin hyvin, paino laski itsestään.-Jospa saisin sen vielä aikaiseksi. - toteutat?
Lyhyesti sanottuna.
- tällä tavalla:
- luin Robert O Youngin kirjan emäsruokavaliosta ja painonhallinnasta ja Christopher Vaseyn kirjan Alkaline Diet
- yritin toteuttaa 80 % emäksisiä ruoka-aineita ja 20 % happamia, kmutta suhde lienee tällä hetkellä fifty fifty, koska me tarvitsemme myös proteiinia ja hyvää rasvaa, mutta pidän huolta siitä, että joka aterialla on emästä tuottavia mukana
- sain apua laihduttamiseen myös sivulta
http://www.kutri.net/ruokavalio.html - käyttää tukena
tällä tavalla: kirjoitti:
- luin Robert O Youngin kirjan emäsruokavaliosta ja painonhallinnasta ja Christopher Vaseyn kirjan Alkaline Diet
- yritin toteuttaa 80 % emäksisiä ruoka-aineita ja 20 % happamia, kmutta suhde lienee tällä hetkellä fifty fifty, koska me tarvitsemme myös proteiinia ja hyvää rasvaa, mutta pidän huolta siitä, että joka aterialla on emästä tuottavia mukana
- sain apua laihduttamiseen myös sivulta
http://www.kutri.net/ruokavalio.htmlnoita kutri.net-sivuja. Meidän perhe on syönyt tämän viikon monenlaisia salaatteja, joissa esim.pari siivua kinkkua tai munaa ja tomaattisilliä tai paistettua kalaa siivuina. Lihat ovat vähentyneet entisestä mässäämisestä.
Hyvää jatkoa! - mietityttää se, että
käyttää tukena kirjoitti:
noita kutri.net-sivuja. Meidän perhe on syönyt tämän viikon monenlaisia salaatteja, joissa esim.pari siivua kinkkua tai munaa ja tomaattisilliä tai paistettua kalaa siivuina. Lihat ovat vähentyneet entisestä mässäämisestä.
Hyvää jatkoa!...esim. Kutrin sivuilla suositellaan, että laihduttajan pitäisi syödä proteiinia 80 g päivässä. "Tämä tarkoittaisi esim. purkin maitorahkaa (hyvää esim. marjojen ja makeutusaineen kanssa), yhden broilerin rintafileen, 4 viipaletta vähärasvaista juustoa ja juomalla 2-3 lasillista maitoa." Kun taas tiukassa emäsdieetissä pitäisi syödä vain 20 % hapanta tuottavia. Jos noin paljon syö proteiinia, vihannesten määrän pitäisi olla tosi korkea. Täytyy kai syödä vähemmän proteiinia kuin mitä Kutri suosittelee. Hankalaa tämä tietojentai teorioiden yhteensovitus.
- Vanha Jojo
mietityttää se, että kirjoitti:
...esim. Kutrin sivuilla suositellaan, että laihduttajan pitäisi syödä proteiinia 80 g päivässä. "Tämä tarkoittaisi esim. purkin maitorahkaa (hyvää esim. marjojen ja makeutusaineen kanssa), yhden broilerin rintafileen, 4 viipaletta vähärasvaista juustoa ja juomalla 2-3 lasillista maitoa." Kun taas tiukassa emäsdieetissä pitäisi syödä vain 20 % hapanta tuottavia. Jos noin paljon syö proteiinia, vihannesten määrän pitäisi olla tosi korkea. Täytyy kai syödä vähemmän proteiinia kuin mitä Kutri suosittelee. Hankalaa tämä tietojentai teorioiden yhteensovitus.
Emäsdieetti vaikuttaa humpuukilta, vaikka joku tuossa väittikin sellaisella selättäneensä syövän.
Kutri sen sijaan puhuu asiaa, proteiini on lihasten rakennusaine, ja varsinkin jos laihduttaa ja haluaa, että paino lähtee rasva- eikä lihaskudoksesta, proteiinia PITÄÄ saada tarpeeksi. Proteiininlähteitä on myös kasvikunnassa (mm. palkokasveissa, pähkinöissä ja viljassa), mutta eläinkunnan tuotteissa sitä on suhteessa enemmän. Samaan proteiinimäärään tarvitsee syödä vähemmän lihaa kuin papuja, esimerkiksi.
Kutri ei ole ravitsemusalan ammattilainen, mutta on näitä asioita paljon tutkinut ja pari kirjaakin (ammattilaisten kanssa yhdessä) niistä kirjoittanut.
- tpi
Yhtä huuhaata kuin veriryhmädietti.
- Ari
Se on PARAS dieetti.
Kannattaa jatkaa!- kokemusta olet
Hei,
Mitä positiivisia vaikutuksia olet huomannut itsessäsi? - Ari
kokemusta olet kirjoitti:
Hei,
Mitä positiivisia vaikutuksia olet huomannut itsessäsi?Iho tullut puhtaaksi ja raikkaan näköiseksi (ei enää punota).
Atooppinen ihottuma hävinnyt.
Liiallinen hikoilu hävinnyt.
Väsymys hävinnyt.
Närästys hävinnyt.
Henkinen vireys kasvanut.
Hampaat loistokunnossa (hammaskiveä ei enää tule).
Tapasyöminen hävinnyt- syön enää vain nälkääni.
Kahvi vaihtunut vihreään teehen.
Tässäpä ne tärkeimmät. - sinä syöt?
Ari kirjoitti:
Iho tullut puhtaaksi ja raikkaan näköiseksi (ei enää punota).
Atooppinen ihottuma hävinnyt.
Liiallinen hikoilu hävinnyt.
Väsymys hävinnyt.
Närästys hävinnyt.
Henkinen vireys kasvanut.
Hampaat loistokunnossa (hammaskiveä ei enää tule).
Tapasyöminen hävinnyt- syön enää vain nälkääni.
Kahvi vaihtunut vihreään teehen.
Tässäpä ne tärkeimmät.Kiinnostaa, kun eri kirjoissa on erilaisia listoja ruoka-aineista. Olen yrittänyt soveltaa itse Christopher Vaseyn oppeja. Yritän siis syödä joka aterialla enemmän emästä tuottavaa kuin muuta (kasviksia paitsi tomaatteja ja munakoisoa, kuivattuja hedelmiä, spelttiä, raejuustoa).
- Ari
sinä syöt? kirjoitti:
Kiinnostaa, kun eri kirjoissa on erilaisia listoja ruoka-aineista. Olen yrittänyt soveltaa itse Christopher Vaseyn oppeja. Yritän siis syödä joka aterialla enemmän emästä tuottavaa kuin muuta (kasviksia paitsi tomaatteja ja munakoisoa, kuivattuja hedelmiä, spelttiä, raejuustoa).
Joka päivä sitrushedelmiä.
Kotimaisia marjoja pari kertaa vikossa.
Puolukkaan lisään makeutusaineeksi hunajaa tai intiaanisokeria.
Omenaviinietikkaa pari kertaa päivässä (kahvilusikallinen /vesilasi).
Salaattia sekä keräkaalia/valkokaalia joka päivä.
Porkkanaa,kurkkua ja pari perunaa joka päivä.
Hunaja makeutusaineena.
Öljyinä vain kylmäpuristetut-- oliiviöljy ja auringonkukka- sekä maissiöljy.
Kasviskeitoissa usein lisänä ölyssä paistettua/kuullotettua sipulia valkosipulia.
Viljatuotteita (pahimpia emäsryöväreitä --paitsi hirssi: syön vain max 4 palaa päivässä, näkkileipää beceliä päälle salaattia tai 1dl täysjyväriisiä päivässä. Silloin tällöin kaurapuuroa.
Sokeria en syö lainkaan.
Proteiinipitoiset ruuat (liha,juustot, kala,pavut -en osta mitään jalosteita!) syön salaatin/kasvisten kanssa tai joskus hedelmien kanssa -- varsinkin happamalle maistuvat hedelmät tuottavat emäksistä ylimäärää ERITTÄIN paljon elimistöön,vaikka maistuvat happamilta (esim. sitrushedelmät).
Juustot syön viinirypäleiden (en koskaan leivän päällä) tai hedelmämyslin kanssa (ruokalusikallinen mysliä iso kulho hedelmiä hunajaa ruokalusikallinen siemeniä/pähkinöitä vehnänalkioita juustokuutioita.
Maitoa en juo lainkaan.
Pyrin syömään emäsvoittoisesti, mutta yhdistelen myös ruokia niin, että ruuansulatus toimii moitteetta (=ruoka sulaa kunnolla, jos ei , tulee ongelmia -- närästys ja ihottumaa).
Lisäksi huomio kiinnittyy myös ruuan ravintoarvoihin (kalorit, hivenaineet, kivennäisaineet ja vitamiinit). Kaloreita tosin ei enää tarvitse laskea.
Olen oikeastaan lukenut kaikista ruokavalioista (laihdutus ja/tai terveellisyys) miltei kaiken oleellisen ja koeillut useimpia, mutta se, mitä nyt noudatan, saa oloni niin hyväksi, ettei sellaista professoria tai gurua tule löytymään, joka saisi minut luopumaan tästä ruokavaliosta.
http://www.valmarin.fi/luelisaa.html
Kannattaa ostaa myös jokin hiivasyndroomasta kertova kirja ja tutustua sen suosittelemaan ruokavalioon.
------------------
EMÄSRYÖVÄRIT
Nykyinen ruokavalio sisältää aineksia, jotka ovat elimistön terveydelle suuri vaara. Emäsryöväreiksi kutsutaan sellaisia ruoka-aineita, joista itsestään varsinaisesti muodostu happoja, mutta, jotka kuitenkin vaikuttavat happamuutta lisäävästi ja elimistö joutuu turvautumaan omiin emäsvarastoihinsa. Näistä aineista vaarallisimpia ovat sokeri, valkoiset ydinvehnäjauhot, niistä valmistetut ruoat ja leivonnaiset sekä kovetetut ja raffinoidut ruokarasvat. Tässä selittyy myös se, että monien vegaanien elimistö on yhtä hapan kuin lihansyöjillä, koska he eivät syö riittävän täysipainoista ja käsittelemätöntä ruokaa. Laskennallisesti voidaan päätellä, että sokerista 97% vaikuttaa elimistön happamuutta lisäävästi. Todella uskomattomalta vaikuttavat sokerin kulutusluvut tänä päivänä verrattaessa niitä muutaman vuosikymmenen takaisiin lukuihin. Vuosisadan alussa käytettiin maassamme sokeria muutama gramma päivässä; nykyinen määrä on yli 100grammaa. Huomattava osa päivittäisestä energiantarpeestamme tulee siten tyydytetyksi puhtaalla sokerilla.'
Emästen kuluttajana vehnäjauhot ovat verrattavissa sokeriin. Sokeri ja valkoiset vehnäjauhot yhdessä muodostavat kokonaisuuden, jossa happoylimäärän vaikutus ja haitallisuus kaksinkertaistuu. Yhtä haitallisia ovat kovetetut ja raffinoidut rasvat ja öljyt; margariinit ja tavalliset ruokaöljyt. Kyseiset kolme ruoka-ainetta muodostavat elimistöä ajatellen todellisen ryöväritrion.
---------------------------------
Kannattaa ostaa tämä kirja: Hiivasyndrooma & Luonnonmukaisen hoidon opas.
Kirjoittajana Jouko Pursiainen,85 sivua,
Olen itse lukenut kirjan pari kertaa.
Ihmisen paksusuolen floorassa on 10 potenssiin 14 bakteeria eli 100.000.000.000.000= 100.000 miljardia!
50% näistä on hyödyllisiä(maitohappobakteereja) ja 50% haitallisia(mädättäjabakteereja ja kolibakteereja).
Kun hiivan kasvusto lisääntyy erittäin suuresti, niin se vie tilaa näiltä bakteereilta, jolloin varsinkin hyvien bakteereiden määrä laskee ja pahojen määrä lisääntyy.
Terveessä suolistossa terve suhde = 1 hiivasolu/ miljoona hyötybakteeria--siis selvä vähemmistö, mutta kun hiivakasvusto räjähtää kasvamaan niin yhtä hyötybakteeria kohti voikin kohta olla miljoona candida albicans hiivasolua!!!!! Tällöin vaarattomasta,PYÖREÄSSÄ solumuodossa olevasta hiivasolusta tulee pitkiä rihmastoja kasvattava agressiivinen "peto", joka voi ulottaa rihmansa "lähes kaikkialle elimistöön".
Tällöin hiiva ei välttämättä ole ainoastaan paksusuolessa, vaan leviää ruuansulatuskanavaa ylöspäin --ensiksi ohutsuoleen,siitä mahalaukkuun ja suuonteloon.
Pahimmissa tapauksissa hiiva voi kulkeutua keuhkoihin ja poskionteloihin saakka ,ja sen rihmat voivat läpäistä myös suolikanavan seinämän ja tunkeutua verenkieroon, jossa haittavaikutukset ovat todella laajat!
Vert. vuoksi:Ihmisessä on soluja "vain" tuhat miljardia eli 10 potenssiin 12.
------------------------------ - Minä luin sitrushedelmistä
Ari kirjoitti:
Joka päivä sitrushedelmiä.
Kotimaisia marjoja pari kertaa vikossa.
Puolukkaan lisään makeutusaineeksi hunajaa tai intiaanisokeria.
Omenaviinietikkaa pari kertaa päivässä (kahvilusikallinen /vesilasi).
Salaattia sekä keräkaalia/valkokaalia joka päivä.
Porkkanaa,kurkkua ja pari perunaa joka päivä.
Hunaja makeutusaineena.
Öljyinä vain kylmäpuristetut-- oliiviöljy ja auringonkukka- sekä maissiöljy.
Kasviskeitoissa usein lisänä ölyssä paistettua/kuullotettua sipulia valkosipulia.
Viljatuotteita (pahimpia emäsryöväreitä --paitsi hirssi: syön vain max 4 palaa päivässä, näkkileipää beceliä päälle salaattia tai 1dl täysjyväriisiä päivässä. Silloin tällöin kaurapuuroa.
Sokeria en syö lainkaan.
Proteiinipitoiset ruuat (liha,juustot, kala,pavut -en osta mitään jalosteita!) syön salaatin/kasvisten kanssa tai joskus hedelmien kanssa -- varsinkin happamalle maistuvat hedelmät tuottavat emäksistä ylimäärää ERITTÄIN paljon elimistöön,vaikka maistuvat happamilta (esim. sitrushedelmät).
Juustot syön viinirypäleiden (en koskaan leivän päällä) tai hedelmämyslin kanssa (ruokalusikallinen mysliä iso kulho hedelmiä hunajaa ruokalusikallinen siemeniä/pähkinöitä vehnänalkioita juustokuutioita.
Maitoa en juo lainkaan.
Pyrin syömään emäsvoittoisesti, mutta yhdistelen myös ruokia niin, että ruuansulatus toimii moitteetta (=ruoka sulaa kunnolla, jos ei , tulee ongelmia -- närästys ja ihottumaa).
Lisäksi huomio kiinnittyy myös ruuan ravintoarvoihin (kalorit, hivenaineet, kivennäisaineet ja vitamiinit). Kaloreita tosin ei enää tarvitse laskea.
Olen oikeastaan lukenut kaikista ruokavalioista (laihdutus ja/tai terveellisyys) miltei kaiken oleellisen ja koeillut useimpia, mutta se, mitä nyt noudatan, saa oloni niin hyväksi, ettei sellaista professoria tai gurua tule löytymään, joka saisi minut luopumaan tästä ruokavaliosta.
http://www.valmarin.fi/luelisaa.html
Kannattaa ostaa myös jokin hiivasyndroomasta kertova kirja ja tutustua sen suosittelemaan ruokavalioon.
------------------
EMÄSRYÖVÄRIT
Nykyinen ruokavalio sisältää aineksia, jotka ovat elimistön terveydelle suuri vaara. Emäsryöväreiksi kutsutaan sellaisia ruoka-aineita, joista itsestään varsinaisesti muodostu happoja, mutta, jotka kuitenkin vaikuttavat happamuutta lisäävästi ja elimistö joutuu turvautumaan omiin emäsvarastoihinsa. Näistä aineista vaarallisimpia ovat sokeri, valkoiset ydinvehnäjauhot, niistä valmistetut ruoat ja leivonnaiset sekä kovetetut ja raffinoidut ruokarasvat. Tässä selittyy myös se, että monien vegaanien elimistö on yhtä hapan kuin lihansyöjillä, koska he eivät syö riittävän täysipainoista ja käsittelemätöntä ruokaa. Laskennallisesti voidaan päätellä, että sokerista 97% vaikuttaa elimistön happamuutta lisäävästi. Todella uskomattomalta vaikuttavat sokerin kulutusluvut tänä päivänä verrattaessa niitä muutaman vuosikymmenen takaisiin lukuihin. Vuosisadan alussa käytettiin maassamme sokeria muutama gramma päivässä; nykyinen määrä on yli 100grammaa. Huomattava osa päivittäisestä energiantarpeestamme tulee siten tyydytetyksi puhtaalla sokerilla.'
Emästen kuluttajana vehnäjauhot ovat verrattavissa sokeriin. Sokeri ja valkoiset vehnäjauhot yhdessä muodostavat kokonaisuuden, jossa happoylimäärän vaikutus ja haitallisuus kaksinkertaistuu. Yhtä haitallisia ovat kovetetut ja raffinoidut rasvat ja öljyt; margariinit ja tavalliset ruokaöljyt. Kyseiset kolme ruoka-ainetta muodostavat elimistöä ajatellen todellisen ryöväritrion.
---------------------------------
Kannattaa ostaa tämä kirja: Hiivasyndrooma & Luonnonmukaisen hoidon opas.
Kirjoittajana Jouko Pursiainen,85 sivua,
Olen itse lukenut kirjan pari kertaa.
Ihmisen paksusuolen floorassa on 10 potenssiin 14 bakteeria eli 100.000.000.000.000= 100.000 miljardia!
50% näistä on hyödyllisiä(maitohappobakteereja) ja 50% haitallisia(mädättäjabakteereja ja kolibakteereja).
Kun hiivan kasvusto lisääntyy erittäin suuresti, niin se vie tilaa näiltä bakteereilta, jolloin varsinkin hyvien bakteereiden määrä laskee ja pahojen määrä lisääntyy.
Terveessä suolistossa terve suhde = 1 hiivasolu/ miljoona hyötybakteeria--siis selvä vähemmistö, mutta kun hiivakasvusto räjähtää kasvamaan niin yhtä hyötybakteeria kohti voikin kohta olla miljoona candida albicans hiivasolua!!!!! Tällöin vaarattomasta,PYÖREÄSSÄ solumuodossa olevasta hiivasolusta tulee pitkiä rihmastoja kasvattava agressiivinen "peto", joka voi ulottaa rihmansa "lähes kaikkialle elimistöön".
Tällöin hiiva ei välttämättä ole ainoastaan paksusuolessa, vaan leviää ruuansulatuskanavaa ylöspäin --ensiksi ohutsuoleen,siitä mahalaukkuun ja suuonteloon.
Pahimmissa tapauksissa hiiva voi kulkeutua keuhkoihin ja poskionteloihin saakka ,ja sen rihmat voivat läpäistä myös suolikanavan seinämän ja tunkeutua verenkieroon, jossa haittavaikutukset ovat todella laajat!
Vert. vuoksi:Ihmisessä on soluja "vain" tuhat miljardia eli 10 potenssiin 12.
------------------------------Vaseyn kirjasta, että ne ovat emästä tuottavia useimmille mutta happoa tuottavia niille, joiden on vaikea sulattaa happoja.
- Ari
Minä luin sitrushedelmistä kirjoitti:
Vaseyn kirjasta, että ne ovat emästä tuottavia useimmille mutta happoa tuottavia niille, joiden on vaikea sulattaa happoja.
moisesta, ehkä johtunee sitrushedelmäallergiasta tai ruuansulatusongelmista (vatsahapot pitkään pielessä).Sitrushedelmiä ei myöskään kannata syödä hiilihydraattivoittoisen aterian yhteydessä (leipä,peruna pitsat,banaani,riisi, puuro jne..).
http://www.rense.com/1.mpicons/acidalka.htm
Tuolta löytyy luettelo ruuista, jotka tuottavat emästä elimistöön.
Listassa ykkösenä sitruuna ja vesimeloni!
Highly Alkaline Forming Foods:
Baking soda, sea salt, mineral water, pumpkin seed, lentils, seaweed, onion, taro root, sea vegetables, lotus root, sweet potato, lime, lemons, nectarine, persimmon, raspberry, watermelon, tangerine, and pineapple.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053181Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921379
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561246Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803