uppomuat

Hei tietääks kukaan uppomunien valmistus ohjetta?? Yritin googlaa ja etsiä keittokirjoista mut en vissiin osannu löytää. Myös muunlaiset munanvalmistus ohjeet kelpaa
21252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vettä runsaasti kattilaan ja kuumaksi. Muna rikotaan kuppiin siten, että keltuainen säilyy ehjänä. Veteen kaadetaan ruokalusikallinen etikkaa.

Kauhalla vesi kattilassa kiertävään liikkeesseen ja kaada muna kupista kattilan keskelle. Auta kauhalla munaa pysymään kasassa ja veden kiertoliikkeessä - rauhallisesti.

Kun valkuainen on kunnolla hyytynyt ja muna haluamassasi kypsyydessä - 4-5 minuuttia - ota muna pois vedestä varovasti reikäkauhalla, leikkaa roippeet pois, päälle suola ja pippuri ja tarjolle haluamallasi tavalla.

Äänestä
  • ... että uppomunan keittämistä helpottaa jos on vaikkapa säilyketölkki, joka on molemmista päistä auki - purkki kattilalan pohjalle veteen - muna rikotaaan siihen purkkiin ja keittäminen edellisen kirjoittajan ohjeen mukaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


munaherkuttelija kirjoitti:

Hei tietääks kukaan uppomunien valmistus ohjetta?? Yritin googlaa ja etsiä keittokirjoista mut en vissiin osannu löytää. Myös muunlaiset munanvalmistus ohjeet kelpaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu