Niin sitä vaan, että oon kasvissyöjä ollu kohta 2 vuotta, ja kova syömään karkkia. Mistä sitä tietää, että missä on käytetty eläimiä? Tämä tuttu liivate tietenkin, mutta onko muita?
Mistä tietää?
Karkki tyttö
4292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
esim. E120 on karmiinia joka on eläinperästä.. sitä käytetään varsinkin punertavissa makeisissa.. myös E901 on eläinperäistä eli suomennettuna mehiläisvahaa.. ja tietysti kaikki maitopohjaiset karkit jos siis et käytä mitään eläinkunnan tuotteita..netistä löytyy varmasti tarkempaa tietoa asiasta ja vegaanin käsikirjassa on kerrottu kaikki eläinperäiset lisäaineet
Elintarvikevirasto 'julkaisee' E-koodiavain vihkosta, jossa on kaikkien EXXXx hässäköiden selitykset. mites muuten porukka suhtautuu hyönteisistä peräisin oleviin aineisiin? mä en ainakaan hirmusesti järkyty jos nyt satun camparia juomaan...
tarkalleen ottaen on mehilaisvaha? en voi kuin ajatella kahta asiaa: joko hunajaa tai itse mehilaisesta puristettua ... :P
sitä jutskaa, mistä mehiläiset rakentavat hunaja- ja toukkakennonsa. Ei puristeta mehiläisistä, vaan ne ihan itse tuottavat vahan vaharauhasillaan. Ihmiset sitten keräävät sen pesistä.