heips!
Vauvalleni ilmaantui eritt. kuiva iho heti sen jälkeen kun iltaisin piti ruveta antamaan maitoa pullosta yötä vasten, kun rintamaitoa ei enää illalla vaan tule. Selkään tuli oikeen länttejä mistä nahka on rullalla ja jalat ovat kovat korput rasvauksesta huolimatta. Neuvolasta kehotettiin ruveta antamaan maidon tilalla maissivelliä. Kaupassa tuotetiedoissa joka vellissä käytetty kermaa ja maitojauhetta plus lukee että sis. laktoosia. Mitenhän neuvolantäti luulee, että velli, joka sis. maitoa, auttaisi maidosta johtuvaan ihottumaan...häh. onko kellään kokemuksia? onko kenenkään silmään osunut maidotonta velliä tai muuta?
THÄNX!
nanista allergiaa?
2
925
Vastaukset
- sori, pakko kertoa
- lääkäriin
Kaupasta ei löydy maidottomia vellejä tai maitoja. Niitä saa vain apteekista (reseptillä?).
Eli lääkäriin kannattaa mennä. Jos on vakuutus niin suosittelen ehdottomasti (yksityistä, koska kunnalliselle yleensä vaikea päästä) lastenlääkäriä. Meidän vauvalla todettiin maitoallergia vasta vuoden iässä, vaikka oireet olivat rajut jo ennen puolen vuoden ikää. Terveyskeskuslääkärit vain vähättelivät oireita, sanoivat niiden johtuvan vain korvikkeesta, että niillä nyt on "muuten vaan" semmoinen vaikutus.
Suotta joutui poika kärsimään oireista=(
Eli lääkäriin kannattaa mennä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708