7 TeV:n protonien nopeusero valoon

Onko 7 TeV:n protonin nopeusero (m/s) valoon verrattuna suurempi kuin minun ja Usain Boltin nopeusero?

Mikä olisi ollut Texasiin suunnitellun Superconducting Super Collider (SSC):n 20 TeV:n protonien nopeusero valoon verrattuna?
3230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

nopeuserona ehkä suurehko. Prosenttuaalisena erona kuitenkin hyvin pieni. Relativistisilla nopeuksilla liikuttaessa sen viimeisen kasin muuttaminen ysiksi vaatiii runsaahkosti (etten sanoisi "jumalattomasti" energiaa)

Äänestä
  • Vanhat Alonso-Finnit hyllyssä, joten pitänee itse laskea, jos täällä ei ole kuin amiksen käyneitä.

    Äänestä

Onko oikein?

Eli Bolt:n ja minun nopeusero on suurempi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


verrattuna LHC:ssä? kirjoitti:

Onko 7 TeV:n protonin nopeusero (m/s) valoon verrattuna suurempi kuin minun ja Usain Boltin nopeusero?

Mikä olisi ollut Texasiin suunnitellun Superconducting Super Collider (SSC):n 20 TeV:n protonien nopeusero valoon verrattuna?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu