Kaikki

laurentiaz

jotka on koulukiusaajia, haistakaa! Mun elämä meni pilalle kiusaamisen takia, enkä halua kenellekään muulle sellaista, edes kiusaajille. Jo ennen ala-astetta.. ja ala-asteella meno vain äityi. Kiusaajan äiti oli sitä "mun lapsi ei kyllä ketään kiusaa" -tyyppiä. Eikä opet uskaltanu sille äidille mitään sanoa, kun se oli koulun johtokunnassa.. Kinkkinen juttu. Nyt jos se kiusaaja tulee näinkin monen vuoden päästä vastaan, menen paniikkiin. Ja olo on kuin kärpäsen kakalla nurkassa. Jos joskus oot kiusannut, niin pyydä anteeks. Se ei o mikään pikkujuttu, se kiusaaminen.

6

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiusaaminen on vaikea asia varsinkin lapselle. Mutta nyt olet aikuinen ja ainakin järjen tasolla ymmärrät, että olet "herra omassa talossasi", eli sinä päätät kuinka paljon annat menneisyydelle valtaa. Sanoit meneväsi paniikkiin, jos näkisit kiusaajasi. Näyttää siltä, että jatkat itsesi kiusaamista samalla tavalla kun sinua aikaisemmin kiusattiin. Tämä on tavallista.

      Ajatteletko, että anteeksipyyntö olisi silloin auttanut. Se on lähinnä sosiaalisuutta eli hyvä tapa.

      Milainen olo mielestäsi on kiusaajalla? Luuletko, etä hän voi hyvin ja nauttii ylivallastaan.

      Voisitko ajatella, että menisit keskustelemaan ex- kiusaajasi kanssa. Siloin asia tulisi todellisuuteen. Se voisi olla molemmille kasvamisen paikka.

      • yleensä...

        "Milainen olo mielestäsi on kiusaajalla? Luuletko, etä hän voi hyvin ja nauttii ylivallastaan. "

        Ylivallasta en tiedä, mutta kyllä kiusaajat nauttivat aiheuttamastaan kärsimyksestä.


      • laurentiaz

        kiusaan joo. En kuitenkaan tee sitä tahallani, eikä se ole mitenkään erityisen mukavaa, kuten varmasti arvaat. Musta tuntuu, et se on yksi kiusatuksi tulemisen jälkireurauksista, että alkaa sitten piinaamaan itseään koska luulee olevansa huono. Vasta nyt alan tajuta, mitä kaikkea sitä menetti. Toisaalta plussaa se, että en varmasti tule koskaan kiusaamaan ketään tietäessäni miltä se tuntuu.

        "Ajatteletko, että anteeksipyyntö olisi silloin auttanut." Varmasti olisi ainakin helpottanut oloa se, jos toinen olisi pyytänyt anteeksi ja tarkoittanut sitä.


      • laurentiaz
        yleensä... kirjoitti:

        "Milainen olo mielestäsi on kiusaajalla? Luuletko, etä hän voi hyvin ja nauttii ylivallastaan. "

        Ylivallasta en tiedä, mutta kyllä kiusaajat nauttivat aiheuttamastaan kärsimyksestä.

        turiset. Ja luulenpa, että valtakin on ihan jees kiusaajien mielestä. Se että voi päättää kuka on kenenkin kaveri.


      • yleensä... kirjoitti:

        "Milainen olo mielestäsi on kiusaajalla? Luuletko, etä hän voi hyvin ja nauttii ylivallastaan. "

        Ylivallasta en tiedä, mutta kyllä kiusaajat nauttivat aiheuttamastaan kärsimyksestä.

        Kiusaaja voi huonosti. Asia on niin, että sen pahan, jonka tekee muille, sen on jo tehnyt itselleen. Pahasta ei koskaan seuraa hyvää. Kiusaaja voi tuntea sairasta nautintoa, joka on kaukana todellisesta ilosta ja nautinnosta.

        Kiusaamisesta puhuttaessa keskitytään liian paljon uhriin, jolloin hän saa sympatioita. Ne voivat vaikuttaa siihen, että hän ei ryhdy toimenpiteisiin itsensä suojamisesksi. Kiusaaja nähdäään usein vahvana, mikä on virheellinen tulkinta.


    • Calondramos

      Omakohtaisena kokemuksenani voin sanoa: Kiusattuna oleminen ammattikoulun toisen luokan loppuun saakka. (17 vuotiaaksi asti) Ei ollut mitenkään mukavaa. Oli aina fyysistä ja henkistä kiusaamista, mikä äityi välillä todella pahaksi. Joskus tuntui ettei sitä jaksanut enää. Oli masennuskausia kerran tai kaksi vuodessa. Tänä päivänä en pahemmin enää masennu mistään, ei sitä enää jaksa. Johtuu varmaan enimmäkseen siitä, että pahimmat on koettu jo. Nykyään säälin kiusaajia. Nuo monet vuodet opetti minulle, minkälaiseksi ihmiseksi en todellakaan halua tulla. Olin aina vihoissani koulupäivän jälkeen, nykyään autan muita ihmisiä aina kuin voin, koska en halua kenenkään tuntevan samanlaista tuskaa kuin itse koin. Omalla kohdallani voin vastata, koska tahansa ennemmin kiusattu, kuin kiusaaja. Ikävä kyllä maailmassa täytyy olla pahoja ihmisiä, jotta voisi olla hyviä ihmisiä. Suurin osa on siltä väliltä niitä "jees" ihmisiä. Ketkä ei osaa itse päättää, vaan seuraavat toisia. Nykyään ja varmaan ennenkin on ollut "coolia" olla kiusaaja, ikävä kyllä. Täytyy vain jaksaa, ettei maailma synkkene liikaa. Uutisistahan sitä saa lukea mihin se sitten johtaa, joka päivä on joku pahoinpidelty tai vielä vakavampaa. Itseeni kyllä koulukiusaaminen jätti arpia. Olen tuntemattomien seurassa aika arka ja ujo, enkä hirveän paljon puhele ensimmäisillä juttu kerroilla. Täytyy koittaa vain ajatella positiivisesti, vaikka elämä välillä onkin aina yhtä hel***** ja nauttia niistä hyvistä päivistä mitkä tulevaisuus vielä tuo tullessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      320
      7443
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5255
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4544
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      121
      4159
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      51
      3900
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3790
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3687
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3586
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      84
      3422
    Aihe