Kaikki ylimääräiset rangaistukset mitä pesäpalloliitto tai sen munaton kurinpitopäällikkö antavat ovat ääriimäisen typeriä koska tuomarit tuomaroivat peliä niin se riittää. Kaikki ylimääräiset sanktiot joita pesäpalloliiton munaton kurinpitopäällikkö jakelee ovat etua Pattijoelle, siis pesäpalloliito toimii äärimmäisen puolueellisesti jakelemalla perusteettomia sanktioita Sotkamon ZSKA:n pelaajille. Jos joku joukkue on ollut hyvä jo vuodesta 1989 niin ei sitä siitä pidä rankaista
Pesäpalloliiton kurinpitopäällikkö on munaton
joku Pyhäjokinen
91334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onhan sen nimi kuitenkin Jyrki
kannanotto. Vähän kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa pidettiin vaalit äänestämällä yhtä ehdokasta
Vaikka olisi millainen menestysputki takana, niin sotkamolaiset eivat ole pp-sääntöjen ulkopuolella.
On tainnut nousta päähän pahemman kerran jymyläisillä, kun seuran toiminnanjohtajakin sortuu noin ala-arvoiseen käyttäytymiseen kentällä. Toiminnanjohtajan luulisi olevan kiinnostunut seuran imagosta edes hiukan.
Jymyn sympaattinen menestystarina on saanut pahan kolauksen. Kokeneet huippupelaajat pitäisi olla esimerkkinä koko pp-toiminnalle. Jos hölmoilyn tarkoituksena oli saada sähköä ja fiilinkiä TV-otteluun ja loppupeleihin,niin sitä on yritetty todella alkeellisesti sormimerkein ja epäurheilijamaisella mesomisella.
Jamolle ottelun pelikielto on kohtuullinen rangaistus epäasiallisesta käyttäytymisestä.
Avaajalle huomauttaisin samasta asiasta. Käytöksesi on "kainuulaista."
..takapalon kanssa, että sieltä kainuun suunnalta ei ole tullut viimeaikoina muuta kuin mesoamista. Samapa tuo, pääasia, että pesäpallosta karsitaan pois sinne kuulumaton käytös ja miehiä nostetaan hyllylle miettimään asioita.- Ainahan kentillä on ollut näitä "kuumakalleja" joille sitten on jaettu erilaisia rangaistuksia, miksi sotkamolaiset olisivat sen ulkopuolella!
Kyllä ne sentterit on nousseet useaan otteeseen kentällä välierien ja finaalien aikana... kattokaa tarkasti ne TV ottelut.. Kunhan ei vaan Kemilällä ja Sämpylläkin lipsahtanut. Mielestäni ei enää YHTÄÄN selvitystä tai tutkintaa. Nautitaan kaikkien aikojen viihdyttävimmästä finaalisarjasta (tosin aika rumaksi menee) ja ratkaistaan mestari pelaamalla. Monelta pelaajalta on kunnioitus mennyt... mutta vain mestaruudet lasketaan!
Molemmille Sotkamon supermulkuille elinikäinen pelikielto. Pilaavat koko lajin ja kotiseutunsakin mainetta äärimmäisen epäasiallisella käyttäytymisellään. Ei kuulu urheilun henkeen.
Laittakaa nyt varmasti niin monta miestä Sotkamolta taannehtivasti pelikieltoon, että varmasti Pattijoki voittaa. Se kai tässä sopassa nyt tavoitteena lopulta on. Ei tarvitse pohjalaisten itkeä koko ensi talvea kun Pattijoki löylyttää jonkun Martta-porukan finaalissa. Nyt tehdyt päätöksethän eivät ole minkään sääntöjen mukaisia. Jos tuomarit teki virheitä niin he vastaavat siitä
ole tosissasi. Kirjoitustavastasi päättelen, että taidat kuitenkin vain provosoida. Jos olet tosissasi, niin olet ääliö vailla vertaa.
Ääliöitä tuntuu olevan koko tämä Sotkamon joukkue. Menisivät kainuulaiset töihin ja perustaisivat yrityksiä niin kuin muutkin ihmiset. Nyt elävät kortistossa pohjalaisten verovaroilla.