Pitääkö aina jauheliha keittää pienessä määrässä vettä vai voiko ihan paistaa pannulla ilman mausteita? -Jos ei, niin mikä syynä?
Voiko tavallista lihaliemikuutiota käyttää lapselle ruokaa tehdessä? Esim. keitoissa?
Millaisia kastikkeita olette tehneet lapsille ja mitä ne ovat sisältäneet?
Mitä mausteita alle vuoden ikäinen saa käyttää? En ole uskaltanut laittaa ruuan sekaan kuin tilliä ja paprikaa.
Olisi hyvä tietää näistä vähän enemmän, sillä tyttömme on ollut alusta alkaen kaikkiruokainen ja allergioitakaan ei ole ollut. Olisi niin mukava tehdä monipuolista ruokaa.
10kk:n ikäisen ruokailusta
2
1333
Vastaukset
- niissä on kauheasti suolaa
Alle 1 v ikäisen ruokaan ei tulisi lisätä suolaa lainkaan.
Meillä ei paljoa kastikkeita harrastettu, maitopohjainen valkokastike vois olla yks, mutta annetaanko teillä jo tavallista maitoa?
Mausteina voi käyttää kaikkia maustevihanneksia- ja juureksia: sipulia, paprikaa, lantut, yms, tietty kohtuudella, ettei tule ilmavaivoja. - eräs vaan
Alle yksi vuotiaan syömä liha suositellaan keitettäväksi, koska pannulla paistaminen (varsinkin, jos ruoka pääse palamaan edes hiukan) synnyttää ruokaan karsinogeenejä (eli syöpää aiheuttavia aineita. Aikuisen ja isomman lapsen elimistö sietää näitä aika hyvin, mutta pienellä lapsella ne aiheuttavat (pienen) riskin. Siis ei se satunnaisesti tehtynä mitenkään vaarallista ole, mutta miksi riskeerata?
Lihaliemikuutioissa (ja muissakin kuutioissa) on suolaa, joten niitä ei suositella alle 1v lapsille.
Itse olen tehnyt tomaattikastiketta (keitetyn lihan joukkoon tomaattisosetta purkista ja mausteet usein myös kasviksia esim. herneitä ja minimaissia). Usein myös muussaa perunat ja lihat sekaisin ja jäähdytän soseen tilkalla keitinlientä, lypsettyä maitoa tai korviketta.
Alle 1v saa syödä kaikkia ei suolaa sisältäviä mausteita. Hyviä tuttavuuksia ovat ainakin kaikki yrtit ja pippurit. Chiliä kannattaa hiukan varoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764967Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184346Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993087Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2482910Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432852- 522491
- 271919
- 341723
- 211711
- 631677