Mitä arvelette?

Kun sanotaan, et kaksikielisyys on rikkaus, Suomessa. Niin miten se perustellaan tämä asia? Miten se rikkaus voi olla?
En ole ruotsia vastaan millään muotoa.
4131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

täällä trollaamassa...

Äänestä

Rikkautta on muutakin kuin rahassa mitattavaa rikkautta.

Itse olen syrjä-Suomessa nuoruuteni elänyt ja siellä kouluni ”pakkoruotseineen” käynyt umpisuomalainen mies. Työelämässä olen ollut joskus paljonkin tekemisissä ruotsin kielen kanssa, eikä tuo ote oikeastaan ole vieläkään täysin hellittänyt.

Olen ”pakkoruotsituksestani” kiitoksen velkaa koululaitokselle ja taannoisille lainsäätäjille.

Kateellinen olen niille suomenruotsalaisille työkavereilleni, joiden kanssa olen ollut tekemisissä ammatillisen urani varrella. Heille vaihto kielestä toiseen ei ole ollut temppu eikä mikään, toisin kuin minulla. Ja ennen kaikkea: he ovat selvästikin oppineet kolmannen, neljännen jne. kielen verrattomasti helpommin kuin yksikielinen minä! Ja kielitaidon muuntaminen rahaksi käy helposti.

Minun silmissäni kaksikielisyys on rikkaus jos mikä – mitattiinpa sitä sitten rahalla tai muilla mittareilla.

Äänestä

Ruotsinkieliset rikastuvat, kun pääsevät korkeakouluihin suuremmalla joukolla kuin suomenkieliset.

Äänestä
  • ei äly pahemmin pakota.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


janatyinen kirjoitti:

Kun sanotaan, et kaksikielisyys on rikkaus, Suomessa. Niin miten se perustellaan tämä asia? Miten se rikkaus voi olla?
En ole ruotsia vastaan millään muotoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu