Yleinen hörhöily

Mistä mahtanee johtua tämä nykyisin niin yleinen ilmiö eli järjetön hörhöily? Ennen vanhaan asioita tarkasteltiin tieteellisesti ja faktojen pohjalta. Nyt kovin monet tuntuvat tarkastelevan asioita vain youtube-huuhaan ja salaliittoteorioiden ja aivan älyttömien hörhöily-teorioiden pohjalta. Onko ihmiskunnan geneettinen materiaali todellakin kokemassa massiivisen heikentymisen, kun kaikille hölmöimmillekin yksilöille taataan nykyään lisääntymisen mahdollisuus jonkin ihmeellisen huuhaa-hörhöillekin myönnettävän tasa-arvon nimissä? Mitä tilanteen korjaamiseksi voitaisiin tehdä?
9499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vielä reilu 10 vuotta sitten mielisairaimmat huuhaa-hörhöt eivät saaneet hörhöilyjään kuuluviin, koska minkään tiedotusvälineen päätoimittajat ja toimittajat eivät päästäneet heidän hörhöilyjään läpi. Mutta nykyään kuka tahansa huuhaa-hörhö saa hörhöilynsä julki tällaisten moderoimattomien keskustelupalstojen kautta. Onko se hyvä vai huono asia?

Itse näkisin ongelmaksi sen, että noin 10% väestöstä on noita mielisairaita ja/tai umpihulluja hörhöjä, ja sen lisäksi noin puolet muusta väestöstä on muuten vain sen verran tyhmiä, että ottavat ne huuhaa-hörhöjen hörhöilyt liian tosissaan ja jopa uskovat niihin.

Äänestä
  • Älä yksinkertaisuuteni ota niitä vakavasti.

    Äänestä

Olet kyllä poikkeuksellinen fiksu ja fiisas! mitäs niissä hörhöissä sinua niin häiritsee? eikös juuri "tiedon puutteella" ole hallittu iät ja ajat!

Äänestä

Eipä niitä hörhöjä sen enempää ole kuin ennen, ne saavat vain nykytekniikan avulla äänensä entisajan kylähulluja paremmin kuuluville. ;)

Ennen joskus tapasi jonkun sällin kylillä, joka alkoi selittämään jotain tolkutonta tai sitten salkkareilta tupsahti postilaatikkoon tai annettiin kadulla käteen joku lappu, jossa vilisi hampaaseen piilotettuja vakoiluradioita ja SUOPO:n tomeenpanemaa toisinajattelijan hidasta myrkyttämistä, CIA:ta, KGB:tä ynnä muuta.

Nyt ne hullut ovat netissä.

Eräs ammoin tuntemani "keksijä" olisi ollut ikionnellinen jos olisi saanut meuhkata ihmeellisistä koneistaan internetissä miljoonien potentiaalisten katselijoiden edessä! :D

Äänestä

Ai jaa, mistä sen takuun voi lunastaa?

Äänestä

Äijä on Natsi! ! !

Itse kutsuisin tätä lähinnä ajatusturbulenssiksi josta putkahtaa helmiä.

Kaikki ihmiskunnan suuret saavutukset johtuvat pöljistä ajatusleikeistä.

Vaadit tieteellistä pohdiskelua huutelemalla alativaihtuvan nimimerkin takaa. Itse et tarjoa mitään vaan vaadit muilta kaavamaista pohdiskelua.

Oletkos kuullut sellaista sanontaa että kaikkien kukkien pitäis ja sillee

Äänestä

Suomi24:n viisaus on nimenomaan siinä että "kuuntele myös tyhmempiä, heilläkin on tarinansa kerrottavanaan"

Ei ole mitään tarvetta sensuurille, kyllä jokaisen on itse pystyttävä päättelemään mikä on totta ja mikä hörhöilyä

Äänestä

energiaa, vai väitätkö ettei ilmainen energia ole mahdollista? Oletko sinäkin huuhaahörhö? Oletko koskaan ajatellut että Nikola Teslalla oli toimivia versioita jo 1900-luvun alussa? Etpä tietysti. Mene opiskelemaan siitä langatonta sähkönsiirtoa, taitaa onnistua melko hyvin.

Öljy yhtiöt hallitsevat maailmaa. Mihin muuten luulet että niiden valtavat tulot menevät? Aivan niin. Ajattele itse äläkä usko kaikkien huuhaamielipuolihörhöjen sanelemia "viisauksia."

Äänestä

mielipuolisia hihhuleita ei tulisi päästää tieteentekoon mitenkään. Te ja palstan yleiset evoluutioteoreetikot olette vain heikentämässä tieteen luonnollista kehityskulkua. Teille tulisi antaa raippaa ja passittaa avaruuteen jossa ette olisi vahingoksi kenellekään. Siellä saisitte hihhuloida ja hörhöillä aivan mielipuolisesti ja vapaasti, ilman että kukaan teille sanoo mitään. Olkaa kuitenkin varovaisia, ettette sentään tapa toisianne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rwbwrwrbbr kirjoitti:

Mistä mahtanee johtua tämä nykyisin niin yleinen ilmiö eli järjetön hörhöily? Ennen vanhaan asioita tarkasteltiin tieteellisesti ja faktojen pohjalta. Nyt kovin monet tuntuvat tarkastelevan asioita vain youtube-huuhaan ja salaliittoteorioiden ja aivan älyttömien hörhöily-teorioiden pohjalta. Onko ihmiskunnan geneettinen materiaali todellakin kokemassa massiivisen heikentymisen, kun kaikille hölmöimmillekin yksilöille taataan nykyään lisääntymisen mahdollisuus jonkin ihmeellisen huuhaa-hörhöillekin myönnettävän tasa-arvon nimissä? Mitä tilanteen korjaamiseksi voitaisiin tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu