Haluaisin tietää mistä kannattaa ostaa kunnollinen maastopyörä, olen alottelemassa uutta harrastusta ja haluaisin ostaa pyörän joka kestää kunnon maastossa ajoa, nyt tietäväiset avuksi!!! mikä olisi hyvä merkki alottelijalle ja mistä sen kannattaa ostaa?? hinta haarukkani on 500-700e eli varmaan ihan tarpeeksi näin alkuun laittakaa hyviä vinkkejä ja kertokaa mistä lähtisin liikenteeseen.
Mistä hyvä maastopyörä
6
1018
Vastaukset
- ämteebee
jos tuohon hintahaarukkaan haluat oikeasti hyvän maastopyörän kannattaa katsella eri pyöräliikkeiden syksyn tarjouksia, vanhoja malleja tai sitten käytettyä. Kyllä tuolla 700 eurolla jo muuten kohtuu hyvän uudenkin MTB:n saisi, mutta tuohon hintaan niissä on lähes poikkeuksetta huonot joustokeulat. Kunnon keulaan kannattaa kyllä satsata heti kättelyssä, sillä se parantaa ajomukavuutta maastossa merkittävästi.
Kannattaa katsoa myös ulkomaisia liikkeitä, ja tuossa yksi esimerkki http://www.fun-corner.de- ämteebee
Ja kyseisestä kaupasta, jos vain koko sattuu kohdalleen ja raaskit sijoittaa hieman enemmän, hyvä vaihtoehto. http://www.fun-corner.de/index.php?cat=WG000085&product=A003197 Ei kaikkein keveimpiä mutta hinta/laatu suhteeltaan taatusti hyvä valinta. Palikat ovat pääosin hyvää tasoa ja renkaat maastokäyttöön suorastaan loistavat. Ja onpa pyörä vieläpä hyvän näköinenkin.
- T-Bike
Kannattaa suunnata kysymyksineen Fillari-lehden nettisivuille. Siellä on keskustelupalstalla paljon avuliaita ja tietäväisiä harrastajia jotka osaavat auttaa alkuun. Jos asut jossain suuressa kaupungissa, kannattaa myös katsoa mitä ihan oikeita pyöräkauppoja (ei siis urheiluliikkeitä) kaupungista löytyy. Asiantunteva myyjä osaa opastaa oikean runkokoon (erittäin tärkeää!) valinnassa ja muussa oleellisessa.
- juippilainen
Ihan alkuun... En halua intoa pilata mutta tuollaisella 500-700€ maksavalla pyörällä et aja yhtä kautta pidempään jo kun harmittelet miksi et panostanut siihen enempää. Tuplaa jos budjetti jos pystyt niin saat jo melko hyvän jäykkäpperäisen hyvillä osilla. Sillä opit ajamaan ja sitten vaihdat täys jousitettuun jos tunnet sen tarpeelliseksi.
Itse ajelin yhden kesän tuollaisella 500-700 € pyörällä jossa oli aivan kusiset osat ja varsinkin keula oli onneton. Ei siitä mitään oikein tullut.
Fillarilehden foorumi on hyvä keskustelua ja kyselyjä varten ja ridefree.comin hyvä myyntipalsta voi auttaa hankinassa.
- KySYjä
Millasta pyörää kannatttas hankkii jos en harrasta maastopyöräilyy mut suunnitelmis ois ajella sellattii mettä reittei ja polkuja yms?
- 29"
Käy vaikka HI5 ja muissa alankaupoissa ja koeaja 29" maastopyörä ja ihastut varmasti kun saat oikean runkokoon asiantuntijoiden avustuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1575960
- 1145545
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465237Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa323235- 552789
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252601- 432290
- 232090
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta131900On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na151811