Miksi ilmatorjuntakanuuna ZU-23-2:ta kutsutaan Sergeiksi?
Sergei
5
364
Vastaukset
- tiedä
Sanovat Zenitnaja Ustanovkassa olevan 2 kpl 23 mm:n pyssyjä tyyppiä ”Afanasjev-Jakušev”.
Sergei Afanasjev on ollut prominentti persoona Neukkulanmaan militääri-insinöörihierarkiassa. Romua on kertynyt rintaan x × sto gram.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sergey_Afanasyev
Hänenkö lienee etunimestään tullut tuo Sergei-nimi?
Jonkin lähteen mukaan Suomen Taivaallisilla Ohiampujilla on varastoissaan 1100 moista kaksoisputkea. Toivottavasti niitä ei koskaan tarvita.- väärässä
http://www.tulatskib.ru/TEXT/c.pdf näyttää sanovan, että taivaspyssyn ЗУ-23 isät ovat Nikolai Afanasjev (Николай Михайлович Афанасьев) ja Pjotr Jakušev (Петр Герасимович Якушев). Sergei Afanasjev taisi saada ihan ansiotonta arvonnousua.
Osaisinpa venäjää, niin tuosta voisi saada jotain selvääkin!
No, asehan on Neuvosto-Venäjältä ja Sergei on varsin leimallisesti venäläinen nimi. Tarvinneeko yhteyksiä tuon enempää ollakaan? - Kalle,
väärässä kirjoitti:
http://www.tulatskib.ru/TEXT/c.pdf näyttää sanovan, että taivaspyssyn ЗУ-23 isät ovat Nikolai Afanasjev (Николай Михайлович Афанасьев) ja Pjotr Jakušev (Петр Герасимович Якушев). Sergei Afanasjev taisi saada ihan ansiotonta arvonnousua.
Osaisinpa venäjää, niin tuosta voisi saada jotain selvääkin!
No, asehan on Neuvosto-Venäjältä ja Sergei on varsin leimallisesti venäläinen nimi. Tarvinneeko yhteyksiä tuon enempää ollakaan?Pjotr Jakuševin kohdalla on maininta ZU-23:n suunnittelusta yhteistyössä Nikolai Afanasjevin kanssa, mutta viimeksimainitun tiedoissa ei ole mitään ZU-23:sta linkissäsi, eikä hänen työhistoriassaan. Häneltä löytyy lentokonetykki AM-23.
http://www.weaponplace.ru/afanasiev.php
Armeijaan levinnyt epävirallinen Sergei-nimitys voi olla vaikka esim. jonkun ammoin N:liitossa tykkien ostosta neuvotelleen sanonta, joka on tarttunut armeijan puhekieleen.
- Anonyymi
Armeijoissa on aina paljon omaa slangia ja sanastoa. Neuvostoliittolaisia ja venäläisiä miehiähän on aina sanottu iivanoiksi, iigoreiksi tai sergeiksi. IT-kanuuna on venäjäksi Zenitnaja Ustanovka joten voihan tuo "Zenitnaja" kääntyä helpommin suomalaiseen suuhun Sergeiksi?
Olen aina ajatellut että se on aika ironisen hauska nimitys tälle aseelle joka Ukrainan sodan myötä on noussut uuteen arvostukseen vaikka monet ovat sitä olleet heittämässä romukoppaan.- Anonyymi
Jänskä pyssy siinä mielessä että sillä voi ampua Ryssänmaalla ainoastaan suoraan ylöspäin eli zeniittiin.
Tietysti jos noita on riittävästi niin joku varmaan osuu jonnekin.
Suomen sotavoimissa ei tietenkään mitään noin älyttömiä nimityksiä ole koskaan keksitty. Kaikissa hävittäjissäkin on siipien tilalla tasot eli ne ovat ainakin kaksitasoisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713338
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541879Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471819Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591714- 771594
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411540Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811389The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278- 1581152
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251135