Miksi ilmatorjuntakanuuna ZU-23-2:ta kutsutaan Sergeiksi?
Sergei
5
401
Vastaukset
- tiedä
Sanovat Zenitnaja Ustanovkassa olevan 2 kpl 23 mm:n pyssyjä tyyppiä ”Afanasjev-Jakušev”.
Sergei Afanasjev on ollut prominentti persoona Neukkulanmaan militääri-insinöörihierarkiassa. Romua on kertynyt rintaan x × sto gram.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sergey_Afanasyev
Hänenkö lienee etunimestään tullut tuo Sergei-nimi?
Jonkin lähteen mukaan Suomen Taivaallisilla Ohiampujilla on varastoissaan 1100 moista kaksoisputkea. Toivottavasti niitä ei koskaan tarvita.- väärässä
http://www.tulatskib.ru/TEXT/c.pdf näyttää sanovan, että taivaspyssyn ЗУ-23 isät ovat Nikolai Afanasjev (Николай Михайлович Афанасьев) ja Pjotr Jakušev (Петр Герасимович Якушев). Sergei Afanasjev taisi saada ihan ansiotonta arvonnousua.
Osaisinpa venäjää, niin tuosta voisi saada jotain selvääkin!
No, asehan on Neuvosto-Venäjältä ja Sergei on varsin leimallisesti venäläinen nimi. Tarvinneeko yhteyksiä tuon enempää ollakaan? - Kalle,
väärässä kirjoitti:
http://www.tulatskib.ru/TEXT/c.pdf näyttää sanovan, että taivaspyssyn ЗУ-23 isät ovat Nikolai Afanasjev (Николай Михайлович Афанасьев) ja Pjotr Jakušev (Петр Герасимович Якушев). Sergei Afanasjev taisi saada ihan ansiotonta arvonnousua.
Osaisinpa venäjää, niin tuosta voisi saada jotain selvääkin!
No, asehan on Neuvosto-Venäjältä ja Sergei on varsin leimallisesti venäläinen nimi. Tarvinneeko yhteyksiä tuon enempää ollakaan?Pjotr Jakuševin kohdalla on maininta ZU-23:n suunnittelusta yhteistyössä Nikolai Afanasjevin kanssa, mutta viimeksimainitun tiedoissa ei ole mitään ZU-23:sta linkissäsi, eikä hänen työhistoriassaan. Häneltä löytyy lentokonetykki AM-23.
http://www.weaponplace.ru/afanasiev.php
Armeijaan levinnyt epävirallinen Sergei-nimitys voi olla vaikka esim. jonkun ammoin N:liitossa tykkien ostosta neuvotelleen sanonta, joka on tarttunut armeijan puhekieleen.
- Anonyymi
Armeijoissa on aina paljon omaa slangia ja sanastoa. Neuvostoliittolaisia ja venäläisiä miehiähän on aina sanottu iivanoiksi, iigoreiksi tai sergeiksi. IT-kanuuna on venäjäksi Zenitnaja Ustanovka joten voihan tuo "Zenitnaja" kääntyä helpommin suomalaiseen suuhun Sergeiksi?
Olen aina ajatellut että se on aika ironisen hauska nimitys tälle aseelle joka Ukrainan sodan myötä on noussut uuteen arvostukseen vaikka monet ovat sitä olleet heittämässä romukoppaan.- Anonyymi
Jänskä pyssy siinä mielessä että sillä voi ampua Ryssänmaalla ainoastaan suoraan ylöspäin eli zeniittiin.
Tietysti jos noita on riittävästi niin joku varmaan osuu jonnekin.
Suomen sotavoimissa ei tietenkään mitään noin älyttömiä nimityksiä ole koskaan keksitty. Kaikissa hävittäjissäkin on siipien tilalla tasot eli ne ovat ainakin kaksitasoisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15010909
- 525210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452423- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421524Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882