Miksi joka leivässä on mallasta?

Täysruista kaipaava

Vaikka kuinka etsisi leipää tai limppua saa hakemalla hakea ruisleipää, mihin ei olisi sekoitettu maltaita, vehnäjauhoja tai siirappia ym. Eivät kaikki pidä todellakaan makeasta leivästä, oli sitten mikä luomuleipä tahansa niin sama juttu. Eikö mikään leipomo enää kykene tekemään pääkaupunkiseudulla tavallista hapatteella ja ruisjauhoilla tehtyä leipää, jota on vuosisadat täällä syöty, vai tuleeko liian kalliiksi, että pitää maltailla ja muilla sörsseleillä lisätä. Ovatko leipuritkin uusavuttomia leivänteossa.

4

1141

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan samaa tuskailen Länsi-Suomessa. Sokerileipä ei maistu.

    • Anonyymi

      Mallas ei ole lisättyä sokeria vaan jyvässä olevat entsyymit pilkkovat jyvän tärkkelystä sokereiksi. Sama reaktio tapahtuu suussasi kun maiskuttelet riittävän pitkään ruisleipää, jolloin se alkaa maistua makealle. Samoin tapahtuu mämmin tekemisessä. Mämmin makeus ei tule lusätystä sokerista vaan rukiin tärkkelyksestä, jonka amylaasi on pilkkonut sokereiksi.

      • Anonyymi

        Suurimmassa osassa kaupassa myydystä mämmistä sisältää lisättyä sokeria. Saa olla tarkkana kaupassa, jos haluaa sellaista, jossa ei sitä ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suurimmassa osassa kaupassa myydystä mämmistä sisältää lisättyä sokeria. Saa olla tarkkana kaupassa, jos haluaa sellaista, jossa ei sitä ole.

        Kyllä, esimerkiksi Kymppimämmissä on lisätty siirappia ja ravintosisällössä on 10 g sokeria /100 g mämmiä. Tämä tarkoittaa, että 100 g mämmiä on 13,5 g siirappia (jossa sokeripitoisuus on 75%). Kilossa Kymppimämmiä on 135 g eli 1 dl siirappia. Kyllä mämmi ja imellytetty perunalaatikko pitää pystyä tekemään ilman siirappia pelkällä perunan tai ruisjauhon tärkkelyksellä, jota amylaasi pilkkoo makeiksi sokereiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      107
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe