Vaikka kuinka etsisi leipää tai limppua saa hakemalla hakea ruisleipää, mihin ei olisi sekoitettu maltaita, vehnäjauhoja tai siirappia ym. Eivät kaikki pidä todellakaan makeasta leivästä, oli sitten mikä luomuleipä tahansa niin sama juttu. Eikö mikään leipomo enää kykene tekemään pääkaupunkiseudulla tavallista hapatteella ja ruisjauhoilla tehtyä leipää, jota on vuosisadat täällä syöty, vai tuleeko liian kalliiksi, että pitää maltailla ja muilla sörsseleillä lisätä. Ovatko leipuritkin uusavuttomia leivänteossa.
Miksi joka leivässä on mallasta?
4
885
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan samaa tuskailen Länsi-Suomessa. Sokerileipä ei maistu.
- Anonyymi
Mallas ei ole lisättyä sokeria vaan jyvässä olevat entsyymit pilkkovat jyvän tärkkelystä sokereiksi. Sama reaktio tapahtuu suussasi kun maiskuttelet riittävän pitkään ruisleipää, jolloin se alkaa maistua makealle. Samoin tapahtuu mämmin tekemisessä. Mämmin makeus ei tule lusätystä sokerista vaan rukiin tärkkelyksestä, jonka amylaasi on pilkkonut sokereiksi.
- Anonyymi
Suurimmassa osassa kaupassa myydystä mämmistä sisältää lisättyä sokeria. Saa olla tarkkana kaupassa, jos haluaa sellaista, jossa ei sitä ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suurimmassa osassa kaupassa myydystä mämmistä sisältää lisättyä sokeria. Saa olla tarkkana kaupassa, jos haluaa sellaista, jossa ei sitä ole.
Kyllä, esimerkiksi Kymppimämmissä on lisätty siirappia ja ravintosisällössä on 10 g sokeria /100 g mämmiä. Tämä tarkoittaa, että 100 g mämmiä on 13,5 g siirappia (jossa sokeripitoisuus on 75%). Kilossa Kymppimämmiä on 135 g eli 1 dl siirappia. Kyllä mämmi ja imellytetty perunalaatikko pitää pystyä tekemään ilman siirappia pelkällä perunan tai ruisjauhon tärkkelyksellä, jota amylaasi pilkkoo makeiksi sokereiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi655885Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3445707Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182038Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2501202Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061