”Vielä ei tiedetä, liittyvätkö videot tiistaiseen ammuskeluun. Sivuston tiedoissa ampuja ilmoittaa kotipaikakseen Kauhajoen ja iäkseen 22-vuotta.”
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id102385.html
Mihin tässä enää voi luottaa? Sellainenkin viestinnän auktoriteetti kuin |YLE| tekee nettisivuillaan kardinaalimunauksen tunkemalla yhdysmerkin sinne mihin se ei missään tapauksessa kuulu.
22-vuotias on 22 vuotta eikä 22-vuotta vanha. Piste.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id102385.html
Mihin tässä enää voi luottaa? Sellainenkin viestinnän auktoriteetti kuin |YLE| tekee nettisivuillaan kardinaalimunauksen tunkemalla yhdysmerkin sinne mihin se ei missään tapauksessa kuulu.
22-vuotias on 22 vuotta eikä 22-vuotta vanha. Piste.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuo on kyllä todella ärsyttävä virhe. Samoin kuin seuraavat:
"tehnyt: Maija.V"
(Jos kyseinen Maija laittaisi ainoastaan nimikirjaimensa, hän toki olisi M.V., mutta miksi Maijan perään laittaisi pisteen, kun kyseistä sanaa ei ole lyhennetty!? Tavattu myös versiota Maija.V.)
"tänään on 23.9"
(tarvitseeko tähän edes sanoa mitään!? Aloitin juuri yliopisto-opiskelun, enkä ole ikinä eläessäni törmännyt näin usein kyseiseen säälittävään virheeseen. Päivittäin useita kertoja osuu eteen.... argh!)
Tämän päivän tiedotuksessa ikävistä tapahtumista kello 15 kuulin sanan ongelmatiikka. Tilanne oli surullinen ja stressaava, mutta jotakin rajaa silti. Tuosta sietäisi lausujan pyytää anteeksi!
Totta! Vietävästi ärsyttävät juuri kuvailemasi kielenkäyttöongelmat. Yhdysssanoista ei ole harmaintakaan hajua, pilkutuksista puhumattakaan. "Sydämeenkään ei kahta "ÄMMÄÄ" mahdu."
Toimittajien koulutuksesta en osaa sanoa mitään, kokenut toimittaja ehkä osaisi kuitenkin vaikka minkälaisen kriisinkin keskellä oman äidinkielensä....?? En tiedä. Josko vaikka PANIIKISSA unohtuu....?
Joka tapauksessa, itse nähneenä, voin vain todeta sen, että kyse on VALTAKUNNALLISESTA ongelmasta, eli JATKUVASTI on kirjoitus - ja kielioppivirheitä lehdissä/julkaisuissa ympäri Suomen maan. Ärsyttää vietävästi. Ja vihastuttaa.
Älä kirjoita "kirjoitus - ja kielioppivirheitä" vaan "kirjoitus- ja kielioppivirheitä". Äläkä kirjoita "....??" tai "....?" vaan "...?". Älä myöskään kirjoita "lehdissä/julkaisuissa". Äläkä HUUDA.
Teksteissä on törkeitä virheitä, monilla sivuilla jopa useita. On muuten niin mahtava palvelu!
http://www.yle.fi/elavaarkisto/
Luulisi kuitenkin, että kirjoittajilla on jonkinmoinen koulutus. Miten lienee?
”Mehuja juodaan hälyyttävän paljon”
(Otsikko Suomi24-sivuston avaussivulta 23.9.2008)