sosekeitot?

soppaa_kaipaava

En ole mikään kasvisten ylin ystävä, mutta kaupasta olen ostanut ihan tomaattikeittoa ja parsakeittoa sekä kanakeittoa (sellaisessa pahvitölkissä) ja ne ovatkin olleet yllättävän hyviä. Eri asia tietysti saanko itse aikaan mitään vastaavaa... Mutta siis voiko moisia valmistaa itse ja miten? Etenkin tuo kanakeitto mietityttää, miten on valmistettu, sehän on siis ihan tasaista.

Kiitos.. tyhmä kyselee.. :D

2

2553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai sihdin läpi painamalla

      sopiva suurus tietysti auttaa asiaa. Einestehtaat käyttävät erityisiä sakeutusaineita.

    • todella helppoja...

      ...valmistaa itse!

      Itse laitan keittoihin vähän mitä sattuu kaapista löytymään, esimerkiksi porkkanaa, kukkakaalia, tomaatteja, paprikaa, parsakaalia, perunaa, papuja, kesäkurpitsaa... Myös tavallisesta tomaattisoseesta saa hyvän pohjan. Keitän vihannekset, ja sitten soseutan sauvasekoittimella tasaiseksi. Yksi hyvä asia muistaa on se, että vihreistä ja punaisista/oransseista kasviksista tulee ruskeaa keittoa. Vaikka porkkana-parsakaalikeitto kuulostaa ideana maukkaalta, niin se ei välttämättä siltä näytä... Eli parempi ehkä valita aineksiksi porkkana ja kukkakaali, jos ruoan ulkonäkö kiinnostaa :)

      Maustamalla sopivasti jo pelkistä kasviksista saa oikein maukkaita keittoja. Kannattaa kokeilla erikoisiakin mausteyhdistelmiä. Itse pidän erityisesti intialaisista mausteista ja maustesekoituksista. Tuoreita yrttejä, kapriksia ja oliiveja kannattaa myös kokeilla. Joskus lisään maun pehmentämiseksi myös nokareen maustettua tai maustamatonta kevyt-tuorejuustoa. Vaikka liikaa suolankäyttöä pitäisi välttää, niin älä kuitenkaan unohda suolaa kokonaan, koska ilman sitä keitto maistuu todella helposti mauttomalta, etenkin jos siinä ei ole lihaa/kanaa/kalaa joukossa.

      Kana-, liha- tai kalakeittoon ei välttämättä kannata "tuhlata" fileitä tai muuta hyvää lihaa. Ne voi helposti tehdä esimerkiksi edellisen aterian luista/ruodoista (tai luisesta palasta lihaa/kanaa) keittelemällä niitä hitaasti pienellä lämmöllä pienessä määrässä vettä, ja poistamalla sitten luut/ruodot kattilasta, jättäen luusta irronneet liharippeet keittoon. Sitten lisätään vihanneksia, ja keitetään ja soseutetaan ne normaaliin tapaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      247
      14129
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      61
      7200
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6902
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      39
      4998
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      103
      4769
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4677
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      78
      4373
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4221
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3921
    Aihe