On kai mustaamakkaraa ruokalistalla maan laajuisesti, puolukkahillon kera?
Se nostaa hemoglobiinia ja on muutenkin halpaa. Se on ihanan mautonta ja rasvaista, joten luulisi kelpaavan kaikille.
Se nostaa hemoglobiinia ja on muutenkin halpaa. Se on ihanan mautonta ja rasvaista, joten luulisi kelpaavan kaikille.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Veripalttua on ollut länsisuomessa ja oulussa rössypottua. Ei kelpaa kuitenkaan vegetaristeille eikä monille uskovaisille eläimen veren juominen. Eikä tuo liene kovin terveysruokaa kellekään. Siinä veressä kun on varmaan kaikenlaisia antipootti ja hormoonijäämiä.
Ei veripalttu ole kuulunut Länsi-Suomessa koulun ruokalistalle, onneksi. Ellei jossain ihan harvassa paikassa.
Mustamakkara on paljon neutraalimpaa, ei se miltään vereltä maistu. Lähinnä mustalta ryynimakkaralta. Aika rasvaista se silti on. Ei voi olla liian kallis ruoka puolukkahilloineenkaan.
Eihän se musta mitään mautonta ole! Lisäksi rasvaakin on vähennetty melkoisesti 70- luvun hyvistä vuosista!
Hyvää ja ravitsevaa se tietenkin on!
Sitten vakavasti puhuen. Erilaiset veriruoat ovat valitettavasti kokeneet kohtuuttoman suuren inflaation viime vuosikymmeninä. Veripalttu ja -letut ovat jääneet monen ruokalistan ulkopuolelle. Sääli sinänsä, koska veriruoat ovat hyviä, muutenkin kuin maultaan, oikein valmistettuna.
Mustamakkara on hyvää. Rasvaprosentti on mustamakkarassa pienempi kuin monessa grillimakkarassa. Mustassamakkarassa rasvapitoisuus on 14% , useimmissa grillimakkaroissa yli 20%.
Lisäksi mustamakkara on terveellisempää kuin grillimakkarat. Netistä löytyy tietoa mustanmakkaran todetuista terveyttä edistävistä vaikutuksista.
Tyypillinen 'kilohinta' on kait jossain 6-7 euron paikkeilla. Torilla kojusta ostettuna voi olla kalliimpaakin. Tarjouksessa esim. Citymarketissa silloin tällöin 4.95 e/kg.
Älä syö maassa oleva mustaamakkaraa.
Monissa uskonnoissa veren syöminen tai juominen on kiellettyä. Muslimit tietystikään eivät voi syödä sian verestä tehtyä makkaraa eivätkä hindut lehmän.
Lisäksi muutenkin nykyaikana kun eläimille syötetään kaikenlaisia antibiootteja ja hormoneja, niitä on veressä erittäin runsaasti, joten ei ole hyvä syödä sitä verta. Lisäksi mm. hullun lehmän tauti tarttuu verestä paremmin kuin lihasta.
Raamatussa kielletty. Se ei siis kuulu kristityille. Eväät siis kouluun, jos palttua tarjotaan.
Kaikki eivät ole kiihkouskovaisia hihhuleita! Mustamakkara on hyvää.
Ei veressä sen enempää hormoneja ja antibiootteja ole, itseasiassa, jos näitä on elukalle annettu, niin verestä ne _ensiksi_ katoavat, ja esim lihakseen ja maksaa varastoituvat pitemmäksi ajaksi.
Ja uskovaiselle idiootille:
Jos raamatun kiellon vuoksi et syö verta, niin luonnollisesti olet jättänyt myös sianlihan, äyriäiset, kermakastikkeet naudanliharuuassa jne pois.
Ja noudattanet muitakin raamatun määräyksiä, esim jos olet nainen, menet kuukautisten jälkeen autiomaahan puhdistautumaan, vai mitenkän määräykset taas sanoivatkaan...