Kokeeseen harjoittelen ja alla oleva tehtävä on olennainen osa harjoitusta. Tämä siis pitäisi osata ja pääni leikkaa tällä hetkellä ihan tyhjää. Voisiko joku ystävällinen ihminen auttaa minua. Toisten mielestä tämä on erittäin helppo tehtävä luultavastikin... Anteeksi siis tyhmyyteni ;)
Elikkäs " Sokerijuurikkaassa on 18 % sokeria. Kuinka paljon sokerijuurikkaita tarvitaan valmistettaessa 10 tonnia sokeriliuosta, jonka sokeripitoisuus on 10 % ? "
Kiitos kaikille vaivannäöstä!
Matikkanerot auttakaa prosenttilaskussa!
6
2643
Vastaukset
- voi hettis
Kuka idiootti antaa noin vaikeita tehtäviä?
9000kg on pelkkää liuosta ja 1000kg on sokeria.
Ja se 18% liittyy asiaan jotenkin.
Enempää en osaa.- ...........
Teet yhtälöparin prosenteista ja massoista.
- Nyyttonin Iisakki
Jotenkin näin
10% 10 tonnista on 1 tonni
Juurikkaassa on 18% sokeria eli:
0,18X=1000 |:0,18
X=1000/0,18=5600
Eli tarvitaan n.5,6 tonnia sokerijuurikasta.
Tark. 5,6 tonnista 18% on 1 tonni, eli se sokerimäärä joka pitikin olla..- Anonyymi
tämä on väärin.
- Anonyymi
Juurikkaita tarvitaan x kg.
0,18 x = 0,10*10000
x= 1000/0,18= 5555,55... =~5556 (kg) - Anonyymi
Näköjään vanha ketju, mutta osaisiko joku auttaa seuraavassa prosenttilaskutehtävässä:
Oletetaan, että autoilijoiden ajonopeudet noudattavat normaalijakaumaa. Yhdellä tien pätkällä keskinopeus on 78 km/h ja 5 % autoista kulkee yli 90 km/h. Kuinka monta prosenttia autoista kulkee hitaammin kuin 70 km/h?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site956092Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto555068SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574212SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost83568Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143110SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat522169Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val211545