6kk vauvat ja soseet

LilliMum

Hei, auttakaa äitiä hädässä! :)

Kertokaapa minulle kuinka paljon soseita teillä menee päivässä? Mihin kellonaikoihin mitäkin?

Meillä kun tämä sose homma ei tunnu toimivan ollenkaan...

4

1164

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti monelle

      6kk meillä menee vajaa lusikallinen päivässä...

    • aloitettiin

      Meillä meni 6kk iässä yksi tai kaksi maissinaksua päivässä, puolivuotiaana kun kiinteät aloitettiin. Jossain aamupäivän puolella tarjottiin.

      • kotiäippä

        hei,

        meillä juo puolivuotias tyttö aamulla lämpöisen maidon. Puolen päivän aikoihin tarjoan hänelle sekä vähän kasvissosetta (itse teen bataatista, porkkanasta jne.) että jotain liha- tai broilerisosetta ja maitoa vähän siihen päälle. Iltapäivällä annan hänelle jonkun marjasoseen tai hedelmäsoseen ja siihen taas maidot päälle. Illalla olen kokeillut velliä mutta ei maistu, joten annan vain reilusti maitoa ja sitten päivän aikana hörppäytän välillä pikkuisen vettä. Nukkuu yöt vielä hyvin. Jonkin ajan kuluttua yritän kokeilla sitä velli hommaa jälleen uudestaan mutta vielä on ollut kaksi ateriaa päivässä ok. Hyvää syksynjatkoa sinulle ja pikkuisellesi!


    • kalmanakka

      siis meillä poika 6kk viikon päästä ja me syödään aamulla heti herätessä puuroa, yleensä vielä tetrasta, joskus teen ite, mutta noin puolikas tetra. ja ihan sama herätäänkö 8, 10 vai 12 aikaan, ylösnoustessa syödään puuro. sitte iltapäivällä syödään lihasosetta noin puolet siitä pikkupurkista ja hedelmäsosetta päälle sen verran ku menee, eli tossa kahden-kolmen-neljän tienoilla, miten nyt ollaan heräilty aamulla. tossa seittemän tienoilla saattaa mennä vielä hedelmäsosetta jonku verran, mutta ei aina. iltapalaksi syödään vielä puuroa tossa yhdeksän maissa ja sitten unille. ja koko päivä tietty korviketta niin paljon ku menee. poika unille viimestään kympiltä, siitä nukkuu seittemään, juo pullon myslivelliä ja heräilee sitte parin-kolmen tunnin päästä. hassua miten...vähän ihmiset antaa soseita tän ikäsille. meillä tuo rytmi toimii ja iltapuuro varsinki on hyvä, kun lapsi osaa sitä odottaa ja tietää että sen jälkeen mennään nukkumaan. poika on 71cm ja reilu 8 kiloa tällä hetkellä. hyvin kasvaa, ei lihava. tosin oli syntyessäänki jo 54cm ja 4600g:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1770
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      44
      1247
    3. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      46
      1179
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1000
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      172
      849
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      800
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      48
      722
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      713
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      14
      702
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      636
    Aihe