Miten tuollaisesti palapaistilihasta saisi oikein mojovaisesti tehtyä intialaiseen tyliin maustettu ruoka. En tykkää tomaatista mutta muu käy.
Lsittakaa muuten LÄMPÖTILAT vaikkapa merkinnöin 2/12 tai 3/6, :) (Nämä ovat olennasta tietoa).
Terv.
Petteri
Lsittakaa muuten LÄMPÖTILAT vaikkapa merkinnöin 2/12 tai 3/6, :) (Nämä ovat olennasta tietoa).
Terv.
Petteri
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oheisen linkin alla on yksi versio.
http://ruokala.iltasanomat.fi/Public/Ruokalatv?func=show_rec&id=5808
Mutta olennaisinta on maustaminen. Intialaistyyppisiä kastikkeita ja mausteseoksia on melkein joka kaupan hyllyssä.
Todella yksinkertainen lihapata menee näin:
pilko 1 porkkana,1 sipuli ja 3 valkosipulinkynttä. pane kasvikset uunivuokaan, lihanpalat kasvisten päälle ja ripottele pinnalle ruokalusikallinen curryjauhetta ja saman verran chilijauhetta. Valuta edellisten päälle puoli dl öljyä. Uuni 200asteeseen ja vuoka uuniin. Kun liha on ruskistunut peitä vuoka kannella tai foliolla ja hauduta 150 asteessa tunnin verran. nauti riisin ja naan-leivän kera.
Unohdin mainita, että lihojen ruskistumisen jälkeen vuokaan voi lisätä desin vettä tai lihalientä, ettei annos kuivu.Anteeksi unohdus.
Curryn sijaan Garam masalaa? Lisäksi soosin värkkäisin jogurtista. Oliskos ihan päin persdorffia?
Oikein hyvä ajatus. Nykyään myynnissä olevasta turkkilaisesta jugurtista saa parhaan jugurttisoosin.
http://www.reseptitaivas.com/reseptit/intia/lammas_vindaloo.php
Suomessa voimme käyttää nautaa lampaan asemasta.