Väite, sielunkieli.

änimöl

Mietitään sanaa sielu, mietitään fyysisyyttä...
Sielu fyysisessä muodossa. Meillä on ihminen: aineenvaihdunta ja neurologia. Meillä on sosiaalinen haaste löytää ihmiset yksilöinä. Tarvitaan tasapainoinen yhteisö. Mikä antaa seurassa aina varmimman tasapainon. Into, pyyteettömyys ja varmuus siitä, että millään ei ole mitään väliä(tunne lämmin ja sydämmellinen). Nyt meillä on tavallisen kommunikoinnin perusasetteet... Mutta mistä muista kommunikointitavoista voisi keskustella. Voisiko olla, että aika asettaa meille ehdot siihen, miten tämän peruspohjan perusteella ihmiset voisivat lopettaa käyttämästä korviaan ja silmiään ja kohdistaisi kaiken havaintokyvyn pelkästään aistien varaan havaintokyky ja aistimus tarkoittavat samaa asiaa. Eli meidän keskushermostossa on jokin *klikki*, joka liittyy juuri tähän kosmiseen aikaan. Ja kuinka pitkälle voi tunne ajasta venyä? Jos me kuvitellaan, kuinka jaotellusti ihminen voi pelkän tunteen pohjalla saada pelkkiä pulpahduksia seurassa. Ja mitä nämä suuren ajan kuviteltuina voisivat olla? Tietenkin kaikille liittyy jokin rytmi ajan käsittelyssä ja sen takia lydämme eriäväisyyksiä tunnevärähtelyissä.
...Jotkut ovat löytäneet elämässään tiedon "jalokiviä" ja jakavat niitä muille, joskin asettamattomassa rytmissä, jotta ihminen ei ymmärrä sitä täysin sen takia, koska hänen rytmi ei sovi toisen kanssa... Yhtä kaikki, ihmiset kaikki tietävät tämän salaisuuden syvimmässään, jos ei, he tappaisivat itsensä. Eli sielun kommunikaatiossa on avattava silmät itselleen. Nähtävä itsensä sisään ja kosketettava sitä voimaa jossa ajatusmaailma haarautuu niin haralleen ja pitkälle ajassa, että hän voi liikkua siellä vapaasti. Uskonnoissa on lupauksia siitä, ihminen menettää fyysisen tärkeytensä ja löytää itsensä sulautuneena eri aikajaksoissa, eli eri paikoissa eri ihmisten kanssa... Riippuen tietenkin rytmistä :)

6

8526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NOYZ

      ...niille jotka eivät ymmärtäneet lähtökohtaa... Eli se on silti luonto ja energia... Tunne energian rytmistä... Aika on energian liikettä ennen silminhavaittavan fyysistä liikettä. Kuvittele jos näkisit energian... Uskon energian olevan venyvä käsite(eli sillä ei ole A-B tai toisinpäin)... Tämän takia ajankin on oltava venyvä. Jos tämä on aivan uutta sinulle, niin ota hetki rauhassa ja yritä kuvitella uudestaan, sielu on kuvitelmaa, koska sielu on vasta käsite, mutta se on paljon muuta kuin käsite... Ihmisellä on uskomukseni mukaan kyky seurata energiaa kuin punaista lankaa löytääkseen ne asiat mistä se on haarautunut... Toisin sanoen maailmaa ja universumia voi kuvitella sieniharsona(mikroskooppisesti)... Ja jos joku kehtaa väittää, että ei ihminen pysty näihin asioihin, niin minä sanon, että ihminen on erikoisen asian luomus, joka on luonto=?käsite?,
      jumala. Siitä on mukava ottaa lohtua ja hiljentyä.., että seisomme tässä ajassa. Nyt on vain kyse siitä, että löytyykö tästä maailmasta näitä ihmisiä jo, jotka ovat hurjan.. miten sen sanoisi... kevyitä. Muutenkin minusta on ihanaa kun aika tuntuu juoksevan nopeasti ennemmin kuin hitaasti... Mutta voiko tuntua siltä, että ei ole suoranaista aikaa? :) HIHIHIHIHIHIHI... Sillä tavalla, että kaikki se energia vaan juoksee läpi, eikä jää seisomaan meidän sisäämme.. HUUUHAAA. Sillä tavalla, että ei ole vastaanottajaa eikä lähettäjää... Aika kevyt meininki... Hmmm... mitä muuta... voisiko olla, että sielun kommunikaation kohdalla, illuusio maailmasta ei mahda mitään universumin omalle rytmille, jossa siis olemme mukana jatkuvasti... "I HOPE YOU WILL NOT MISS THE RIDE WE ARE IN"... The turningpoint has hurt most of the people, from the illusion I mean :)
      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Let your self and not me illuminate your path!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Up/down/left/right - to you... Round and round into release!

    • änimöl

      ...>Do you want to be the babyanimal or do you want to be a badass Ma'fa' like NOYZ here.

      • NOYZ

        ...And round... it gets. Your head mister and miss computer. See gods reorginizing... Making your feelings ride... Until you've reached the goal... And how does the goal look like, individual?


      • G.G.G.
        NOYZ kirjoitti:

        ...And round... it gets. Your head mister and miss computer. See gods reorginizing... Making your feelings ride... Until you've reached the goal... And how does the goal look like, individual?

        -Viinan varoituksia vuodelta 1644.

        Enämbi viina saattaa ihmisen tompelixi, wiisaat willidze ja hullut teke vielä hullummax, turmele taidon, sytyttä hecuman, saatta capinan ja punaiset silmät: teke köyhäxi ja kiwuloisexi, ilmoitta salaisuudet, kehoitta Jumalan vihan, ja saatta cadotuxen. Sentähden ei yxikä pidä juoman enäcuin tarpeexi ja terwedexi. Juoda myös ilo picarit, eli iloxi ystäwällises cocouxis ei ole kielty, cosca ylönpaltisus estetyxi tule, ja taito, tieto ja ymmärrys talles on, ja wircas töihin sovelias. Pitä siis waari otettaman, ettei yxikä määrä mital ja ylönpaltisudel pacota ja yllytä toistans ( erinomaisesti Nuorucaisia ja waimo wäke, ja ei yhtäkän) ylidze sen Jumalaisen tahdon, woiman, terweyden ja cunniallisuuden.
        -Historian harrastaja.


      • neon devil
        NOYZ kirjoitti:

        ...And round... it gets. Your head mister and miss computer. See gods reorginizing... Making your feelings ride... Until you've reached the goal... And how does the goal look like, individual?

        Is most likely the same line of hearts sweet breeze and well a hard task in times to keep is not possible for these people.


      • Ongelmaton (v.s.)
        G.G.G. kirjoitti:

        -Viinan varoituksia vuodelta 1644.

        Enämbi viina saattaa ihmisen tompelixi, wiisaat willidze ja hullut teke vielä hullummax, turmele taidon, sytyttä hecuman, saatta capinan ja punaiset silmät: teke köyhäxi ja kiwuloisexi, ilmoitta salaisuudet, kehoitta Jumalan vihan, ja saatta cadotuxen. Sentähden ei yxikä pidä juoman enäcuin tarpeexi ja terwedexi. Juoda myös ilo picarit, eli iloxi ystäwällises cocouxis ei ole kielty, cosca ylönpaltisus estetyxi tule, ja taito, tieto ja ymmärrys talles on, ja wircas töihin sovelias. Pitä siis waari otettaman, ettei yxikä määrä mital ja ylönpaltisudel pacota ja yllytä toistans ( erinomaisesti Nuorucaisia ja waimo wäke, ja ei yhtäkän) ylidze sen Jumalaisen tahdon, woiman, terweyden ja cunniallisuuden.
        -Historian harrastaja.

        Jo 1600-luvun dokumentissa oivallettiin viinasta se oleellinen: maltillinen käyttö ei välttämättä tuota lainkaan haittaa.

        Voi kun tuo äärimmäisen yksinkertainen ohje tarttuisi kaikkiin nykyihmisiin!

        Jos et ota lainkaan, hyvä niin. Jos otat, ota maltilla. Älä tee ottamisesta ongelmaa kenellekään. Muista, että vain sinä itse voit kontrolloida juomistasi, älä sälytä vastuuta muiden niskoille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      139
      7648
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7091
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3623
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      138
      3256
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2784
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2318
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe