Oletko väkivaltainen-gallup

Tämä viesti liittyy löyhästi Kauhajoen murhenäytelmään.

1. et ole väkivaltainen

2. olet väkivaltainen

3. millaisessa tilanteessa olet väkivaltainen
(ainoa hyväksyttävä syy käyttäytyä väkivaltaisesti on silloin kun oma henki on vaarassa)


http://youtube.com/watch?v=GghCs_C65v0



"Normaali ihminen ei käyttäydy väkivaltaisesti"



MarttyyriMallari-TTt

19

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hossi

      Väkivaltaista tyyppiä enkä ole koskaan käyttäytynyt väkivaltaisesti, kahta vuosia sitten tapahtunutta juttua lukuun ottamatta.

      Nämä tapahtumat opettivat minulle sen et mielummin lähden tilanteesta pois kuin annan sen vaikuttaa itseeni niin että voisin suuttua.

      • hyvä juttu :)



        "On parempi vetäytyä pois sellaisesta tilanteesta jossa voi joutua pahoinpidellyksi"



        MarttyyriMallari-TTt


      • Hossi
        MarttyyriMallari-TTt kirjoitti:

        hyvä juttu :)



        "On parempi vetäytyä pois sellaisesta tilanteesta jossa voi joutua pahoinpidellyksi"



        MarttyyriMallari-TTt

        Pelkoa mulla ei onneksi ole, siihen tarvitaan miehiä eikä marjanpoimijoita.


    • rusalkaa

      1. en ole väkivaltainen

      Mulla on ronskit otteet...mutten hyökkäile ihmisten kimppuun, vaikka mun isosisko ympäri kysliä niin vouhottaa.

      3. Millaisessa tilanteessa olen...nooh tohon äsköseen jatkoa, että kun isosiskoseni puoli tuntia hyppi tasajalkaa ja huusi niin että sylki lensi päälle...silloin tulin väkivaltaiseksi ja iskin sitä epäonnistuneesti pussukalla, joss sulanut jäätelöpaketti. Sakot tuli.

      Toisen kerran olin väkivaltainen, kun muuramaa kk raskaana ja ukko istui mun pään päällä. Sillon taisin jotai huitoa, mutta loppujen lopuksi ukko sammui ja takalukitusta talosta hyppäsin ikkunasta toinen masussa ja toinen kantokopassa. Ei tullu sakkoi eikä muutakaan kuin, että ukko jahtasi mua semmoset kaheksan vuotta jne.

      *silleesti*

      • rusalkaa

        pitäskö korjata noi kirjotusvirheet? ähh ei jaksa viittii


      • onko kyseessä sisarkateus?


        "Asiat selviävät parhaiten puhumalla"


        MarttyyriMallari-TTt


      • rusalkaa
        MarttyyriMallari-TTt kirjoitti:

        onko kyseessä sisarkateus?


        "Asiat selviävät parhaiten puhumalla"


        MarttyyriMallari-TTt

        isosisko ei ole puhunut minulle...eh nyt jo kahteenkymmeneen vuoteen. Syytä en tiedä. Tuossa tilanteessa puhui suunsa puhtaaksi eikä taas sen jälkeen ole 'puhunut'.

        :D


    • serkkunsa-menettanut

      Vaihtoehto 1.

    • Vaik nyt kamppailulajeja on tullu harrastettuaki.

      • oletan että olet miespuolinen ja kaikki miehet ovat väkivaltaisia.


        "Sitä on vain niin vaikeaa tunnustaa"


        MarttyyriMallari-TTt


    • En ole varsinaisesti väkivaltainen, luonteeltani aggressiivinen kyllä. En toteuta aggressiivisuutta fyysisellä väkivallalla. Henkisellä joskus.

    • idiootti... tyttö-93

      2. olen väkivaltainen

      3. Kun äitini ei sano mitään vaikka kuinka kysyn tai huudan niin, yritän viimehetkeen hallita itseäni, mutta sitten raivo pääse käsistäni... Tapahtuman jälkeen äitini on taas "normaali".. :( ja mua harmittaa

      • idiootti... tyttö-93

        Meniki tänne miesten logiigan puolelle... hyväää


    • cookos

      johon vastaan rehellisesti, olen myös räjähtävä tyyppi,...pitkälle pinna venyy ja viruu ja paukkuu, mutta sitten kun se pamantaa, niin räiskyy ja lyö tulta, hetken. Sitten kaikki on taas hyvin.
      Kysymys vastaukseen,,,oon ukkoo joskus motassut, ihan hellästi vain, ei mitään vakavaa. Joten olan kait sitten.

      En kai joudu tästä syytteeseen...

    • rapiskarpalo

      en ole väkivaltainen ihminen harrastuksistani huolimatta.

      Oma henki jos on vaarassa, niin mulla on jalat joilla juosta karkuun ja entisenä kilpajuoksijana osaan vieläkin juosta suhteellisen kovaa ja pitkäkestoisesti.

      Jos en jostain syystä pääse karkuun, niin uskoisin että muutamilla väistöillä ja lukko/sitomisilla joita olen treenannut työkoulutuksessa (silloin vanhassa duunissani) ja noissa parissa kamppailulaji harrasteessa joita tullut treenattua, niin selviäisin suhteellisen hengissä, ainakin tovin tai sitten en ja joutuisin kokeilemaan sitä puhdasta väkivaltaa josko sillä selviäis.

    • itseäni väkivaltaiseksi, luulisin että se ominaisuus olis ilmennyt jo tähän päivään mennessä jos se olis vahvana mussa. Mutta kuten jokaisessa meissä, niin toki mussakin se väkivaltainen/aggressiivinen puoli on. Se nostaa päätään silloin kun näen mielestäni jotain epäoikeudenmukaista tai julmaa, mutta tähän päivään mennessä oon pystynyt ongelmitta hallitsemaan aggressiivisuuteni.

      Joissain tilanteissa väkivalta on hyväksyttävää tai ainakin ymmärrettävää, esim omaa tai läheisen henkeä puolustaessa ja jokainen meistä pystyy väkivaltaisiin tekoihin oikeissa olosuhteissa.

    • ...jos tilanne sitä vaatii. Tähän ikään mennessä sellaista tilannetta ei ole tullut vastaan.

    Ketjusta on poistettu 31 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1262
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      342
      729
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      680
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      52
      670
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe